صدور حکم اعدام ۲۹ نفر از فعالان شرق عربستان

صدور حکم اعدام ۲۹ نفر از فعالان شرق عربستان
دوشنبه 2 مرداد 1396 - 12:37

مقامات قضایی عربستان علیه ۲۹ نفر از اهالی «قطیف و الاحساء و مدینه منوره» حکم اعدام صادر کردند.

العالم - عربستان

پایگاه خبری العهد گزارش داد، دادگاهی در عربستان با حکم اعدام 29 نفر از ساکنان مناطق قطیف، الاحساء و مدینه منوره که عمدتا شیعی هستند، موافقت کرد.

منابع خبری چند روز گذشته از انتقال 10 فعال سیاسی و معارض شرق عربستان از زندان «الدمام» به «ریاض» برای تائید و صدور حکم نهایی اعدام علیه آنها خبر داده بودند. این 10  نفر از مخالفان و فعالان سیاسی شیعه ساکن شرق عربستان چندی پیش از زندان «الدمام» به ریاض منتقل شده بودند تا حکم نهایی اعدام علیه آنها صادر شود که امروز صادر شد.

مناطق شرقی عربستان به ویژه قطیف به دلیل حملات نظامیان آل‎سعود بویژه طی ماه‌های اخیر همواره شاهد درگیری‌ها مسلحانه است و تاکنون ده‌ها نفر از اهالی این منطقه شیعه‎نشین کشته و صدها نفر از شهروندان و فعالان مدنی و سیاسی دستگیر شدند.

مناطق شیعه نشین شرق عربستان از سال 2011 میلادی تاکنون صحنه اعتراضات مردمی برای پایان دادن به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم سعودی است، اما دولت عربستان هر بار برای ساکت کردن صدای حق و عدالت دست به اقدامات سرکوبگرانه می‎زند و مخالفان خود را به اتهامات مختلف از جمله اتهامات تروریستی بازداشت و اعدام می‎کند.

اقدامات خشونت‌آمیز دولت عربستان علیه ساکنان شرق این کشور و صدور احکام قضایی ظالمانه به اتهام شرکت در تظاهرات و اغتشاش بویژه طی ماه‌‌های اخیر همزمان با تشدید حملات نظامیان سعودی به محله «المسوره» زادگاه شهید شیخ نمر روحانی برجسته شیعی این کشور که در ژانویه 2016 اعدام شد، افزایش یافت.

حملات گاه و بیگاه نظامیان سعودی به محله شیعه نشین المسوره بیش از دو ماه است که ادامه دارد تا جایی که به کانون درگیری‎ها و ناامنی در مناطق شرقی عربستان از جمله قطیف و العوامیه و الدمام تبدیل شده است

خبرگزاری فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها