حفتر: قطر عامل همۀ مشکلات لیبی است

حفتر: قطر عامل همۀ مشکلات لیبی است
پنج‌شنبه 5 مرداد 1396 - 07:23

فرمانده موسوم به "کل ارتش ملی لیبی" در گفتگو با فرانس 24 مدعی شد، قطر عامل همه بدبختی های لیبی و کشوری است که از تروریسم در همه جا حمایت می کند.

العالم - لیبی

ژنرال خلیفه حفتر، در گفتگو با این شبکه درباره نشستی که با ‏فایز السراج، رئیس شورای ریاستی دولت آشتی ملی ‏لیبی، در پاریس داشت گفت این نشست خیلی مثبت بود. مسائل مهمی البته نه همه آنها در این نشست مطرح شد.

وی افزود مسائل مورد اختلاف ما در این نشست مطرح نشد بلکه مسائلی که مورد علاقه دو طرف بود مطرح شد.

ژنرال خلیفه حفتر در ادامه گفتگوی خود با این شبکه خبری گفت اینکه از او برای شرکت در نشستی در پاریس دعوت می شود به نوعی مشروعیت یافتن نظامی و دیپلماتیک در سطح بین المللی اوست. اما مشروعیت اصلی اش ناشی از حمایت مردم خود لیبی است که گروه وی از آنها دفاع کرده است. ما در زمان های دشوار و روزهای سیاه از مردم کشورمان دفاع کردیم. ما ابتدا از پارلمان و از طریق نمایندگان مردم و بعد در سطح بین المللی مشروعیت پیدا کردیم.

وی درباره آتش بس و اینکه آتش بس در لیبی اصولا با چه کسی در این کشور انجام گرفته است گفت آتش بس با برخی گروه هاست که گمراه شده اند . آنها دشمن نیستند. این گروهها جوان هستند و به همین علت کمی گمراه شده اند. اما به هر حال آنها هموطنان ممتاز ما هستند. در واقع برخی از این جوانان مرتکب اشتباهاتی شده اند و ما باید آنها را بدون آنکه به سلاح نیاز باشد به راه راست هدایت کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری با این مضمون که وقتی در لیبی خط مقدم جبهه ای برای درگیری گروهها وجود ندارد آنگاه چگونه می توانیم از آتش بس در این کشور سخن بگوییم گفت: فاصله ها در لیبی خیلی کوتاه است. افراد می توانند به هر جایی بروند. به عنوان مثال در طرابلس افرادی هستند که نیاز به سمت و سو دهی و فاصله گرفتن از مشکلات دارند بدون آنکه نیازی به استفاده از سلاح باشد.

ژنرال خلیفه حفتر افزود درباره مشکلات امنیتی و اجتماعی در لیبی نمی توان گفت که راه حل نظامی وجود ندارد. راه حل نظامی برای دشمنان کشور باید به کار گرفته شود. به عنوان مثال برای مبارزه با داعش، القاعده و گروه های شبه نظامی لیبیایی مانند تیپ بنغازی و افراط گرایان موجود در جنبش اخوان المسلمین همه اینها دشمن لیبی هستند و ما گزینه نظامی را در مبارزه با آنها به کار می گیریم.

وی در ادامه در پاسخ به سئوال دیگری که همگرایی او با فایز السراج به چه میزان است گفت از نظر شخصی این همگرایی و تفاهم 100 درصد است و من هیچ مشکلی با این فرد ندارم.

این فرد مشکلاتی در شورای ریاستی دولت آشتی ملی ‏لیبی دارد. دو یا سه گروه در شورای ریاستی دولت آشتی ملی هستند که وابسته به القاعده و داعش هستند و ما بارها از وی خواسته ایم این افراد را از شورا  اخراج کند. اما سراج توانایی اخراج این افراد را ندارد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه واکنش شما به این سخنان سراج چه هست که گفته است بسیار احمقانه است که اگر حفتر وارد طرابلس شود گفت من این حرف را نشینده ام. اما اگر هم زده باشد وحی منزل که نیست . ما هر جایی که نیاز به دفاع داشته باشد و احساس خطر کنیم وارد می شویم و این گونه گزافه گویی ها قابل قبول نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگری که آیا حاضر است زیر فرمان فایز سراج فعالیت کند با توجه به اینکه اگر همکاری میان شما در عمل وجود داشته باشد او به هر حال فرمانده کل نیروهای مسلح لیبی می شود گفت فرمانده کلی وجود ندارد. همه این موارد، عناوین خود خوانده هستند. ما تحت فرمان پارلمان کشور خواهیم بود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا جاه طلبی های سیاسی مثلا به عهده گرفتن رهبری لیبی را دارد گفت خلیفه حفتر اقدام شهادت طلبانه انجام داده است. امروز افراد زیادی هستند که تلاش می کنند در لیبی به قدرت برسند. هدف کلی من دفاع از مردم است . ما حافظ مردم هستیم.

وی درباره بحران قطر با کشورهای همسایه اش و اینکه این بحران به نفع لیبی است یا خیر هم گفت هم آره هم نه.

از یک طرف ما نمی خواهیم روابط مان با هیچ کشور عربی از دست بدهیم. اما قطر موضع دشمنانه ای علیه لیبی گرفت و این باعث نابودی و بدبختی کشور ما شد. قطر در پشت همه مشکلات لیبی قرار دارد. قطر کشوری است که از تروریسم حمایت می کند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها