اعتراض های تند داخلی و بین المللی به تحریم‌های آمریکا

اعتراض های تند داخلی و بین المللی به تحریم‌های آمریکا
پنج‌شنبه 5 مرداد 1396 - 16:09

تصویب طرح تحریم های تازه آمریکا علیه ایران و روسیه واکنش های تند بین المللی را در پی داشته است.

العالم ـ ایران

ایران و روسیه به این تحریم ها اعتراض کرده اند و متحدان غربی آمریکا نیز نه تنها از این تحریم ها استقبال نکرده بلکه از آن انتقاد هم کرده اند.

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع، طرح تحریم‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد. این طرح می‌بایست به تصویب مجلس سنا و همچنین به تایید کاخ سفید نیز برسد. تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا امری قطعی است. کاخ سفید هم امروز حمایت خود را از تحریم ایران و روسیه  اعلام کرده است.

طرح یادشده رئیس جمهوری آمریکا را موظف می‌کند که در ظرف ۹۰ روز، سپاه پاسداران، مقامات، نمایندگان و اشخاص وابسته‌اش در خارج از ایران را بنا بر اتهام "فعالیت‌های تروریستی" تحریم کند.

در پیش نویس طرح آمده است: "سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران - و نه فقط نیروی قدس سپاه - مسوول اجرای برنامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده، حمایت از تروریسم بین المللی و برنامه موشکی ایران است."

تحریم های تازه بر روسیه تا حدودی برای تنبیه این کشور به خاطر انضمام شبه جزیره کریمه به خاک خود تنظیم شد. این بخش محدودیت تازه ای بر پروژه های نفت و گاز اعمال می کند و بر خط لوله "نورد استریم ۲" از روسیه به آلمان اثر می گذارد که به همین دلیل باعث نگرانی اروپایی ها شده است.

تحریم جدید در ایران واکنش های تندی را در پی داشته است. روسیه  نیز آن را محکوم کرده است.

حسن روحانی در سخنانی در جلسه هیئت دولت، ایالات متحده را به خصومت ادامه دار نسبت به جمهوری اسلامی و مردم ایران متهم کرد و گفت: «مردم ما با این خصومت‌ها آشنا بوده، به آن عادت داشته و راه مقابله با این سیاست‌ها را نیز به خوبی می دانند.»  او تاکید کرد: «در برابر حرکت جدید کنگره آمریکا حتما پاسخ لازم را خواهیم داد.»

حسن روحانی در مورد مصوبه اخیر مجلس نمایندگان کنگره آمریکا افزود:  «می‌بینید که تحریم علیه ایران با تحریمی که نسبت به کره شمالی یا روسیه مطرح شده است بسیار تفاوت دارد و تحریم‌های ایران در واقع تکرار تحریم‌های گذشته بوده و این نشان آن است که حربه تحریم آمریکا نسبت به گذشته بسیار کند شده است.»

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و یکی از دیپلمات های ارشد هسته ای در سخنانی  اظهار کرد: «اقدامی که کنگره آمریکا در حال انجام آن است و قانون جدیدی که علیه ایران، روسیه و کره شمالی در حال تصویب است یک اقدام خصمانه کاملا روشن و بیّن علیه جمهوری اسلامی ایران است و با واکنش قطعی جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.»
معاون وزارت خارجه تاثیر تحریم های جدید را اندک دانست و گفت: «قانون جدیدی که در حال تصویب است. تحریمِ موضوعی جدیدی وضع نمی‌کند و تجمیع تحریم‌های موجود آمریکا در زمینه تروریسم، حقوق بشر، موشکی و تسلیحاتی است ولی در عین حال می‌تواند اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار دهد و بهره‌مندی جمهوری اسلامی ایران از برجام را کاهش دهد.»

علی لاریجانی هم به تحریم های آمریکا جدید آمریکا واکنش نشان داده است. او روز گذشته در این باره گفت "آمریکا در مصوبه اخیر تحریم های خود به دنبال این است که شیب سرمایه گذاری به سمت ایران را از بین برده و ایران را نیز عصبی کند تا به اهداف خود برسد."

شاید این واکنش لاریجانی ارتباطی با این بخش از سخنان سناتور مشهور جمهوری خواه باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا دارد که گفته بود: «اجرای بسیار سختگیرانه توافق هسته‌ای با ایران احتمالا باعث خواهد شد که تهران تعهداتش را انجام ندهد و آن را نقض کند.»

لاریجانی از رسانه ها خواست که "حد و اندازه این مصوبه را درست ترسیم کنند" به عقیده رییس مجلس "وقتی این تحریم ها را تحلیل می کنیم می بینیم ۹۰ درصد آنها در حال حاضر موجود است و حالا آن را قانونی کردند."

رییس مجلس به صداوسیما توصیه کرده است: «صدا و سیما و رسانه ها نباید اضطراب ایجاد کنند و نباید در دام تبلیغاتی آمریکایی ها بیافتیم.»

روزنامه کیهان امروز مقامات کشورمان را به ماله کشی تحریم های تازه آمریکا متهم کرده است. این روزنامه در گزارشی نوشت: «طبق معمول همیشه مقامات کشورمان به تکاپو افتاده و ماله به دست، جنایت تازه آمریکا را ماله کشی می‌کنند و این‌گونه عنوان می‌دارند که: تحریم‌های جدید،تکرار تحریم‌های پیشین و بی‌اهمیت است!»

در خبری دیگر در همین زمینه، علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که علیرغم تعطیلی تابستانی مجلس،کمیسیون امنیت ملی در جلسه فوق العاده‌ای در روز شنبه، ۷ مردادماه، طرحی را که اخیرا یک فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسیده بود، بررسی می کند.

روز سه شنبه گذشته، مجلس یک فوریت طرح "مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" را با ۲۱۶ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن تصویب کرد.
روزنامه جوان وابسته به سپاه در یادداشتی نوشته است: «با تصویب تحریم‌های ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا شاهد شکل‌گیری یک تلقی مشترک در مسئولان ارشد کشورمان هستیم اما در این میان سه پرسش مطرح است؛ ١- موضع‌گیری مسئولان ارشد کشوری در همین حد کافی است؟ ٢- بسته متقابل ایران باید حائز چه ویژگی‌ها و مولفه‌هایی باشد و در آخر هم آیا مسیر پیش‌بینی شده در متن برجام، جهت احقاق حقوق ایران کفایت می‌کند و اگر نه راهکار مقابله با شرایط موجود چیست؟»

روزنامه جوان در پاسخ به سوال آخرنوشته که ایران باید نقض برجام را از مسیر پیش‌بینی شده در متن برجام و در کمترین زمان به سرانجام رساند.

در حالی که روزنامه های اصولگرا خواستار واکنش تند ایران به اقدام آمریکا هستند. فریدون مجلسی تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در روزنامه اصلاح طلب شرق نوشته است: «دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره به یک هم‌سویی در تصمیم‌گیری‌های خارجی رسیده‌اند. طرح جدید تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی یکی از نشانه‌های آن است.»

واکنش روسیه

روسیه نیز تصویب طرح تحریم‌های جدید علیه این کشور را محکوم کرد. دولت روسیه اعلام کرد که هدف از تصویب این تحریم‌ها ایجاد مانع در روند عادی‌سازی مناسبات این کشور با آمریکا است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی تاس حامیان سیاست تشدید تحریم‌ها علیه روسیه را متهم به سنگ‌اندازی در مسیر عادی‌سازی مناسبات دو کشور دانست و این اقدامات را بسیار مخرب ارزیابی کرد.

تحریم‌های پیش بینی شده علیه روسیه از جمله باعث نگرانی‌هایی در اتحادیه اروپا و به‌ویژه آلمان شده است. در صورت تصویب این طرح در مجلس سنا و تایید آن از سوی دونالد ترامپ، از جمله اجرای پروژه ایجاد خط لوله انتقال گاز روسیه، یعنی پروژه "نورد استریم دو" می‌تواند دشوار گردد.

این مصوبه احتمالا امیدهای ترامپ برای بهبود روابط با روسیه را با مشکل روبرو می کند، با این حال امروز سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، می‌گوید از نظر دولت این احتمال وجود دارد که در طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی، تغییراتی داده شود. او در عین حال افزوده است رئیس‌جمهوری و دولت «قویا» از تحریم‌ها علیه این سه کشور حمایت می‌کنند.

واکنش های بین المللی

اما تصویب تحریم های تازه علیه ایران و روسیه با انتقاد مقامات کشورهای غربی و متحدان آمریکا روبه رو شده است.

کشورهای اروپایی با روسیه همکاری اقتصادی دارند و تحریم ها می تواند به شرکت های اروپایی ضربه ‏بزند. اکنون اتحادیه اروپا به فکر تلافی علیه آمریکاست و فرانسه اعلام کرده که تحریم ها مغایر قوانین بین المللی است. ‏
وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای که  چهارشنبه منتشر کرده، تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، روسیه و کره شمالی را به دلیل پوشش فرامرزی، مغایر قوانین بین‌المللی خوانده است.

وزارت امور خارجه فرانسه گفته است که فرانسه و اتحادیه اروپا باید قوانین خود را برای پاسخگویی به این تحریم‌ها سازگار کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است: "به دلیل تاثیرات احتمالی این تحریم‌ها بر شهروندان و شرکت‌های اروپایی، مذاکراتی در سطح اتحادیه اروپا ضروری است."

همچنین سفیر فرانسه در آمریکا بار دیگر از توافق هسته ‏ای با ایران اعلام حمایت کرد و از مخالفان برجام در ایالات متحده خواست که مسائل منطقه خاورمیانه را به برجام ربط ندهند.‏

در همین ارتباط، کمیسیون اروپا نیز نگرانی عمیق خود را پس از تصویب مجازات های جدید نمایندگان آمریکا علیه روسیه اعلام ‏کرد.

کمیسیون اروپا در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرد نگرانی خود را نسبت به آثار این تحریم ها بر استقلال اروپا در ‏زمینه انرژی و پیامدهای منفی سیاسی محتمل آنها اعلام و بر اهمیت هماهنگی سیاست تحریم ها میان کشورهای عضو گروه هفت ‏قدرت اقتصادی جهان تأکید کرد.

کمیسیون اروپا تصریح کرده است که اگر نگرانی اروپا توسط نمایندگان آمریکا مورد توجه قرار نگیرد، اروپا آماده است تا از ‏منافع خود دفاع کند. کمیسیون اروپا در بیانیه خود یادآورشد که مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در نظر دارد تحریم های ‏خود را به تمام شرکت ها از جمله شرکت های اروپایی سرایت دهد که می خواهند در توسعه، نگهداری، نوسازی و ترمیم خط ‏لوله انتقال گاز روسیه به اروپا شرکت کنند.

شماری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان بشدت نسبت به مجازات های اخیر آمریکا ناخرسندند، زیرا معتقدند که این ‏تحریم ها به ترامپ امکان می دهد تا شرکت های فعال در خط لوله انتقال گاز روسیه را از بازارهای عمومی آمریکا محروم کند.

اولریکه دمر، جانشین سخنگوی دولت آلمان در برلین درباره واکنش اروپایی‌ها به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و روسیه گفت، یک رویکرد مشترک - میان اتحادیه اروپا و آمریکا - در این زمینه مطلوب خواهد بود.

اولریکه دمر اضافه کرد، مهم این است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم‌های خود را به‌طور تنگاتنگ هماهنگ کنند: «ما بر این نظر هستیم که اقتصاد اتحادیه اروپا نباید هدف تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باشد.»

جانشین سخنگوی دولت آلمان تاکید کرد که برلین آن دسته از تحریم‌هایی را که بر کشورهای ثالث تاثیر می‌گذارد، کاملا رد می‌کند.

فرارو

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها