ناگفته هایی از ماجرای آزادی ۴۸ گروگان ایرانی در سوریه

ناگفته هایی از ماجرای آزادی ۴۸ گروگان ایرانی در سوریه
يکشنبه 8 مرداد 1396 - 10:01

علی اکبر صالحی با اشاره به ناگفته هایی از ماجرای آزادی ۴۸ نفری که درسال 91 یعنی زمانی که وی وزیرخارجه ایران بود در سوریه گرفتار شده بودند گفت: قطر در آن ماجرا کمک بسیار مؤثری به آزادی اسرای ایران در سوریه داشت.

العالم- ایران 

صالحی درمصاحبه ای با روزنامه همشهری درباره مهم‌ترین پرونده‌ای که در دوران وزارتش بود، گفت: موضوعات مختلف بود، مثلا در پرونده آمیا ما با وزیر خارجه آرژانتین صحبت‌های محرمانه‌ای را شروع کردیم و این مذاکرات در سوریه هم شروع شد. وی در ادامه درباره قضیه آزادی ۴۸ نفر اسیر که درسال 91 در سوریه گرفتار شده بودند نیز گفت: قطر در آن ماجرا کمک بسیار مؤثری به آزادی اسرای ایران در سوریه داشت.

 

صالحی توضیح داد: یک روز برادر عزیزم سردار سلیمانی به من زنگ زدند و گفتند فردا می‌خواهند اسرا را اعدام کنند، فکر کردم تنها کاری که می‌توانم انجام دهم این است که با وزیر خارجه قطر که همزمان نخست‌وزیر هم بود صحبت کنم. با او تماس گرفتم گفتم ۴۸ نفر از عزیزان ما را می‌خواهند فردا در سوریه اعدام کنند و از دید ما همه معارضین زیر چتر شما هستند و اگر اتفاقی برای اینها بیفتد ما آن را از چشم شما می‌بینیم و شما را مسئول خواهیم دانست. وزیرخارجه قطر در جواب گفت همه معارضین زیر نفوذ ما نیستند. گفتم به هر حال ما آن را از چشم شما می‌بینیم.

 

صالحی توضیح داد: وزیر خارجه قطر گفت من تنها کاری که الان از دستم برمی‌آید این است که در تلویزیون الجزیره به‌صورت زنده پیام بدهم هر کسی که گروگان‌های ایرانی را در اختیار دارد باید از تعرض به آنان اجتناب کند و این کار را کرد و بعد تروریست‌ها اعلام کردند که اقدام به اعدام اسرا نخواهند کرد و از این مرحله به بعد مذاکرات جدی آغاز شد و امیر عبداللهیان و همتای قطری‌شان قرارگاهی در تهران دایر کردند که از آن طریق با معارضین در تماس دائم بودند تا زمانی که این ۴۸ نفر آزاد شدند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها