کارشکنی در توافق عرسال؛

درخواست النصره برای آزادی تاجر مواد مخدر!

درخواست النصره برای آزادی تاجر مواد مخدر!
سه شنبه 10 مرداد 1396 - 10:53

در حالی که قرار بود دوشنبه (دیروز) مرحله دوم توافق میان حزب‌الله و النصره نهایی شود، سه دلیل مهم مانع این اتفاق شد و قرار است روند اجرای توافق، امروز ازسرگرفته شود.

العالم - لبنان

قرار بود مرحله دوم توافق عرسال میان حزب‌الله و جبهة النصره انجام شود و تروریست‌ها از مناطق مرزی شرق لبنان به شمال سوریه منتقل شوند اما برخی موانع مانع از این موضوع شد و قرار است ظهر امروز (سه شنبه) اتوبوس‌های حامل تروریست‌ها و خانواده‌های آنها به سمت سوریه به راه بیفتد.

بر اساس گزارش «الاخبار»، مذاکرات سه‌جانبه میان حزب‌الله و «عباس ابراهیم» مدیر امنیت عمومی لبنان از یک طرف و از طرف دیگر با النصره نزدیک بود وارد مرحله پایانی خود شود اما دوشنبه سه دلیل اصلی مانع از این موضوع شد:

الف): مشکلات لجستیک که مربوط به نحوه انتقال افراد مسلح و آوارگان به اراضی سوریه بود؛ طرف لبنانی خواستار به راه افتادن همزمان همه اتوبوس‌ها از لبنان به سمت سوریه بود؛ اغلب اتوبوس‌ها خود را به نزدیک وادی‌حمید رساندند اما دیروقت؛ به نحوی که تا ساعت 7 عصر دیروز (به وقت محلی) هنوز تعداد این اتوبوس‌ها تکمیل نشده بود. از آنجایی که مسیر عرسال به فلیطه مسیر صعب‌العبوری است بنابراین تصمیم گرفته شد این اتوبوس‌ها شبانه راه نیفتند.

دوم): مورد دوم مربوط به مسایل 15 دقیقه اخیر است؛ النصره خواستار آزادی بیش از 20 نفر در زندان‌های لبنان شد و پس از گفت‌وگوها با آزادی پنج نفر موافقت شد اما موضوع مورد توجه آن است که النصره با اصرار خواستار آزادی یک زندانی لبنانی به نام «عبد الرحمن زکریا الحسن» شد که به اتهام قاچاق مواد مخدر به 7 سال حبس محکوم شده و این فرد به ارتباط با تروریسم نیز متهم است. مابقی بازداشتی‌ها سوری و به دلیل ارتباط با تروریسم زندانی هستند.

سوم): اصرار شاخه «القاعده» در شام بر عدم تحویل سه اسیر حزب‌الله در ارتفاعات عرسال و اینکه با دیگر اسرا در سوریه تحویل داده شوند. طرف لبنانی این موضوع را رد و اعلام کرد با این شرط تمام توافق از بین خواهد رفت و نبرد از سر گرفته خواهد شد. در نتیجه النصره از این درخواست عقب نشست و آن را خط زد. از سوی دیگر النصره از آوارگان سوری خواسته بود قبل از دریافت چراغ سبز سوار بر اتوبوس‌ها نشوند و به آنها گفته بود به محض سوار شدن به اتوبوس‌ها خود به خود به اسرای حزب‌الله تبدیل خواهند شد.

الاخبار در ادامه افزود، امروز النصره پنج بازداشتی در زندان‌ها را تحویل خواهد گرفت و در مقابل سه اسیر حزب الله را تحویل خواهد داد؛ پس از آن اتوبوس‌ها از وادی حمید به سمت فلیطه به راه خواهند افتاد؛ به محض رسیدن به گذرگاه میان مناطق تحت سیطره دولت سوریه و ادلب (تحت اشغال تروریست‌‌ها) یک گروه از اتوبوس‌ها به صورت دسته‌دسته وارد ادلب می‌شوند و با هر گروه، یکی از پنج اسیر حزب‌الله آزاد خواهند شد.

خبرگزاری فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها