بارزانی درباره همه پرسی جدایی به اتحادیه عرب نامه نوشت

بارزانی درباره همه پرسی جدایی به اتحادیه عرب نامه نوشت
جمعه 13 مرداد 1396 - 21:05

رئیس اقلیم کردستان در پاسخ به نامه دبیرکل اتحادیه عرب هدف از برگزاری همه‌پرسی جدایی این اقلیم را جلوگیری از درگیری‌ها دانست.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق درنامه خود مدعی شد که هدف از برگزاری همه پرسی، جلوگیری از درگیری‌ها و تحکیم همزیستی مسالمت‌آمیز است.

بارزانی در جواب نامه احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب که از او خواسته بود در تصمیم برگزاری همه‌پرسی بازنگری کند، نوشت: چارچوب کنونی روابط بغداد و اربیل بسیار خطرناک است و به درگیری ای منجر می‌شود که هیچ کدام از طرفین خواهان آن نیستند.

وی خطاب به ابوالغیط گفت: باید دوستانمان در عراق سرزنش شوند نه ما، زیرا آن‌ها بودند که ما را به گرفتن این تصمیم مجبور کردند.

بارزانی با این ادعا که دولت عراق حقوق اقلیم کردستان را پایمال کرده است، افزود: کردها باید در ازای خون‌ها و فداکاری‌هایی که فرزندانشان به منظور داشتن عراق دموکراتیک تقدیم کردند، کرامت خود را حفظ کنند و آن‌ها نمی‌توانند بیش از این ظلم را قبول کنند.

منابع دیپلماتیک عربی روز گذشته اعلام کردند که احمد ابوالغیط در «نامه ویژه ای» خطاب به مسعود بارزانی، از وی خواست در تصمیم خود برای برگزاری همه پرسی که قرار است در بیست و پنجم ماه آینده برای جدایی این منطقه برگزار شود، بازنگری کند.

در این نامه آمده است: همه پرسی پیامی منفی برای ملت غیر کرد عراق دارد و زمینه را برای تشتت آماده خواهد کرد و بر پیچیدگی اوضاع منطقه خواهد افزود و شاید در پیچیده شدن اوضاع کرد‌ها به گونه‌ای که خوشایند هیچ کس نیست، سهیم باشد.

تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی با مخالفت‌های گسترده در سطح بین المللی مواجه شده است و کشورهای مختلف حمایت خود را از وحدت سرزمینی این کشور اعلام کرده‌اند.

روسیه بر وحدت سرزمینی عراق و حل و فصل اختلافات بین دولت محلی اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور تأکید کرده است.

آمریکا نیز از این تصمیم اقلیم کردستان عراق ابراز نگرانی کرده و آلمان درباره اتخاذ گام‌های یک‌جانبه در این پرونده هشدار داده است.

ایران بر وحدت سرزمینی عراق و حل‌وفصل اختلافات در چارچوب قانون اساسی این کشور تأکید کرده است.

دولت عراق نیز تأکید کرده است که قانون اساسی فصل الخطاب در این پرونده به شمار می‌رود.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها