سلطه امارات بر منابع حیاتی نفت و گاز درجنوب شرق یمن

سلطه امارات بر منابع حیاتی نفت و گاز درجنوب شرق یمن
شنبه 14 مرداد 1396 - 04:11

نیروهای اماراتی و شبه نظامیان موسوم به نیروهای نخبه شبوه روز جمعه بندر صادرات گاز بلحاف و تعدادی از چاههای نفتی در استان شبوه در جنوب شرق یمن را تصرف کردند.

منابع محلی به خبرنگار العالم گفتند که نیروهای نخبه شبوه که مورد حمایت امارات قراردارند روز جمعه تسلط خود بر شهر عتق مرکز استان و نواحی نفت خیز عزان، رضوم ، العلقه، جبان، الحوطه و بلحاف را که در اختیار نیروهای القاعده قرارداشت، کامل کردند.

ناظران عقیده دارند که به دنبال اختلاف با دوحه و احتمال توقف صادرات گاز از جانب قطر، اماراتی ها تلاش می کنند نیاز خود به گاز طبیعی را از راه تسلط و بهره برداری از منابع یمنی در استان شبوه تامین کنند.

در همین حال منابع یمنی تاکید می کنند امارات عملیات دراستان شبوه را بدون هماهنگی با رئیس جمهوری مستعفی و فراری عبدربه منصور هادی انجام داده  است که هم اکنون در ریاض به سر می برد.

منابع خبری غربی گزارش کردند که سرتیپ خالد العظمی، فرمانده نیروهای نخبه شبوه روز پنجشنبه گفته بود نیروهای نخبه شبوه در واکنشی نسبت به حمله های القاعده به ایست های بازرسی نظامی و امنیتی استان، عملیات نظامی جدیدی را آغاز کرده اند تا مواضع القاعده را بازپس بگیرند.

وی مدعی شد که این عملیات بخشی از تلاش ها برای مبارزه با تروریسم است که با پشتیبانی نیروهای ائتلاف عرب اجرا می شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها