استقرار بی سابقه ناو هواپیمابر آمریکایی در آب های ویتنام

استقرار بی سابقه ناو هواپیمابر آمریکایی در آب های ویتنام
چهارشنبه 18 مرداد 1396 - 12:14

وزیر دفاع ویتنام در دیدار با همتای آمریکایی خود، قول مساعد گرفت که کشورش سال آینده میزبانی کوتاه یک ناو هواپیمابر آمریکایی را بر عهده بگیرد؛ امری که از پایان جنگ ویتنام بی سابقه است.

العالم - آمریکا

واشنگتن در حالی میزبان دیدار «جیمز ماتیس» و «نگو شوان» وزرای دفاع آمریکا و ویتنام بود که تنش هانوی-پکن بر سر مالکیت دریای چین جنوبی بار دیگر بالا گرفته است.

این دیدار یک روز پس از آن صورت گرفت که دیدار برنامه ریزی شده وزرای خارجه چین و ویتنام که قرار بود در حاشیه نشست منطقه ای آ سه آن صورت بگیرد؛ به دلیل افزایش تنشها لغو شد.

نتیجه آنکه ویتنام برای اینکه نشان دهد در مواجهه با قدرتی مانند چین، چندان هم دست خالی نیست، موافقت ماتیس را برای میزبانی یکی از ناوهای هواپیمابر آمریکا جلب کرد. اتفاقی که برای سال آینده برنامه ریزی شده و چنانچه عملی شود؛ از سال ۱۹۷۵ میلادی که جنگ ویتنام پایان یافت، بی سابقه بوده است.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در ماه میلادی می، با دیدار احتمالی یکی از ناوهای هواپیمابر این کشور از سواحل ویتنام موافقت کرده بود.

این در حالی است که ماتیس و شوان در ملاقاتی که با یکدیگر داشتند بر تقویت همکاری های نظامی تاکید کرده و گفتند این امر مبتنی بر احترام به منافع مشترک از جمله حق آزادی کشتیرانی است- کنایه ای که مالکیت پکن بر دریای چین جنوبی را زیر سوال می برد.

گفتنی است آمریکا اگرچه در مناقشه ارضی آبراه راهبردی دریای چین جنوبی نقشی ندارد، برای ممانعت از قدرت یابی پکن، با جانبداری از کشورهای کوچکی که ادعای مالکیت بر ان منطقه را دارند، آتش درگیری های لفظی را تیزتر می کند.

 

خبرگزاری مهر

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها