بازداشت 15 وکیل به اتهام ارتباط با داعش

بازداشت 15 وکیل به اتهام ارتباط با داعش
پنج‌شنبه 19 مرداد 1396 - 17:01

مقام های عراق دستور بازداشت دست کم 15 وکیل به اتهام وابستگی به داعش و فعالیت قبلی در دادگاه های این گروه تروریستی را صادر کردند.

العالم عراق

سازمان «دیده بان حقوق بشر» امروز(پنجشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد این 15 وکیل، کمی قبل از بازداشت، در دادگاه مبارزه با تروریسم در استان نینوا وکالت افرادی را که مظنون به همکاری با داعش بودند به عهده داشتند.

این سازمان افزود مصونیت وکلا در برابر پیگرد قانونی در مواردی که خودشان در اقدامات مجرمانه دست داشته باشند از بین می رود اما سزاوار نیست وقتی در حال انجام کار خود به عنوان وکیل هستند مورد پیگرد قرار گیرند و مقامات نیز نباید آنها را به پرونده موکلانشان ارتباط دهند.

دیده بان حقوق بشر به نقل از یکی از قضات ارشد اعلام کرد وکلای خصوصی از زمان صدور احکام بازداشت برای این 15 تن از پذیرفتن پرونده کسانی که به ارتباط با داعش متهم هستند خودداری می کنند و فقط پرونده کسانی را می پذیرند که بی گناهی آنان اثبات شده باشد و فقط وکلایی که از سوی دولت تعیین شده اند این نوع پرونده ها را می پذیرند اما این نگرانی وجود دارد که آنها به خوبی از موکلان خود دفاع نکنند.

منابع قضایی قبلا تاکید کرده اند که دادگاه حدود 2 هزار پرونده مربوط به افرادی را که مظنون به عضویت یا وابستگی به داعش هستند بررسی خواهد کرد.

دیده بان حقوق بشر از مقامات عراقی خواست به طور صریح درباره اساس محاکمه این 15 وکیل اعلام نظر کند و تضمین های لازم را برای عدم محاکمه سایر وکلا به شکلی که مغایر با معیارهای سازمان ملل متحد درباره نقش آنهاست ارائه نماید.

202

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها