افزایش اعدام ها در عربستان از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان

پنج‌شنبه 19 مرداد 1396 - 22:24

مرکز بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر درباره اعدام شماری فعال صلح طلب در عربستان هشدار داد و با انتقاد از اعدام این فعالان، اعلام کرد که با روی کار آمدن رهبران جدید در این کشور، تعداد اعدامی‌ها زیاد شده است.

العالمعربستان سعودی

سارا لیا ویتسن، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید از زمان تغییر در رهبران عربستان سعودی اعدام‌ها در این کشور به شکل فزاینده‌ای زیاد شده است.

وی با انتقاد از سیستم قضایی معیوب عربستان که در قبال شکنجه و آزار در این کشور بی‌اعتناست، اعلام کرد که با اعدام نمی‌توان جلوی جرایم را گرفت.

لیا ویتسن از مقامات سعودی خواست هرچه سریعتر جلوی اعدام‌ها در این کشور را گرفته و اگر واقعا به دنبال اصلاحات در عربستان هستند، مانع محاکمه‌های ظالمانه شوند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، مقامات سعودی 14 فعال صلح طلب را بدون هیچ توضیح و توجیهی از "الدمام" به زندان "الحائر" شهر ریاض در تاریخ 15 جولای منتقل کرده‌اند.

برخی از این افراد از ابتدای بازداشت در زندان انفرادی و بدون داشتن ارتباط با بیرون به سر می‌برند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد که دادگاه عربستان تمامی 14 متهم را بر پایه اعترافاتی که بعدها از سوی این متهمان تکذیب شده، محکوم کرده‌است؛ اعتراف‌هایی که مقامات سعودی تحت شکنجه از این افراد گرفته‌اند.

دادگاه جنایی ویژه عربستان بین سال‌های 2013 و 2016، 10 حکم قضائی علیه تعدادی از مردان و کودکان صادر کرده است؛ این افراد به اتهام مشارکت در راهپیمایی‌های مسالمت آمیز و اصلاح طلبانه در سال‌های 2011 و 2012 در شرق عربستان محکوم شده‌اند.

با این حال، دادگاه مذکور ادعای شکنجه زندانیان و متهمین را تکذیب و از انجام هرگونه تحقیق در این خصوص خودداری کرده است.

از بین این تعداد، 4 نفر به نام‌های "علی النمر، داود المرهون، عبد الله الزاهر، وعبدالکریم الحواج" در حالی که زیر سن قانونی بوده اند، از سوی دادگاه‌های عربستان به ارتکاب جرایم محکوم شده‌اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها