گزارش بی‌بی‌سی از ناپدید شدن سه شاهزادۀ سعودی مخالف

گزارش بی‌بی‌سی از ناپدید شدن سه شاهزادۀ سعودی مخالف
سه شنبه 24 مرداد 1396 - 18:21

سه شاهزاده عضو خاندان آل سعود که از منتقدان و مخالفان خاندان حاکم بر عربستان سعودی هستند، مدتی است ناپدید شده اند.

العالم - عربستان

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، سه شاهزاده سعودی که از انتقاد کنندگان به خاندان سلطنتی آل سعودِ حاکم بر عربستان سعودی هستند، و هر سه در اروپا زندگی می‌کرده اند، مفقود شده اند. یکی از آن سه نفر، هماکنون در عربستان سعودی - بدون هیچ محاکمه ای - در زندان محبوس است. این در حالی است که مکان دو نفر دیگر اصلاً معلوم نیست.

خبرنگار شبکه بی بی سی عربی طی گزارشی در این خصوص گفت: طی دو سال گذشته این سه شاهزادۀ منتقد خاندان حاکم بر عربستان سعودی، مفقود شده اند.

شاهزاده ترکی بن بندر آل سعود، زمانی خودش یکی از افسران در نیروی پلیس عربستان سعودی بود و این منصب، دسترسی به اطلاعات بسیار حساس را برای وی میسر می‌ساخت. در ژوئن 2012، وی بارگذاریِ تصاویر ویدیوییِ انتقادی از دولت عربستان سعودی را روی شبکه یوتوب آغاز کرد. این شاهزاده ناراضی از اوضاع داخلی عربستان سعودی خواستار ایجاد اصلاحات در این کشور بود و ادعا داشت اسنادی بسیار صدمه زننده در اختیار دارد. وی در این تصاویر ویدیویی تهدید میکرد که فساد موجود را در درون عربستان سعودی که در بالاترین سطوح حکومتی جریان دارد، افشا خواهد کرد.

ترکی بن بندر در یکی از این تصاویر ویدیویی خطاب به یکی از وزیران عربستان سعودی گفت: تو بهجای این که وزیر مقابله با جرایم و فساد و پیشگیری از آن باشی، خودت در رأس جرایم و فساد قرار گرفتهای.

شاهزاده ترکی بن بندر بعدها در کشور مغرب دستگیر و از این کشور اخراج و به عربستان سعودی منتقل شد. مقامات مغربی این کار را به درخواست همتایان سعودیِ خود انجام دادند.

شاهزاده‌ای دیگر، به نام سعود سیف بن نصر، یکی از شاهزاده های نسبتاً کم‌اهمیت بود که هیچ فعالیت سیاسیِ شناخته شده ای نداشت. با این حال در سال 2015 میلادی، وی حملات خود را به خاندان سلطنتی عربستان سعودی در پایگاه اینترنتی توئیتر آغاز کرد. سعود سیف بن نصر در یکی از پیامهای خود در شبکه توئیتر نوشت: به کسانی که به من می‌گویند چرا علیه خاندان خودت صحبت میکنی، باید بگویم که بیان حقایق واجب است.

بی بی سی افزود: در سپتامبر 2015، یکی از شاهزاده‌های سعودی که نامش فاش نشده است، به صورت ناشناس، دو نامۀ مجزا نوشت و طی آن دو نامه، خواستار کودتا برای براندازی شاه سلمان، پادشاه عربستان سعودی شد. تاکنون میلیون ها نفر این دو نامه را به صورت آنلاین دیده‌اند.

شاهزاده سعودی سیف بن نصر، تنها عضو خاندان سلطنتی عربستان سعودی بود که علناً از این دو نامه و محتوای آنها اعلام حمایت کرد. خاندان آل سعود چنین اقدامی را خیانت می دانند و شاید به همین دلیل است که سرنوشت این شاهزاده معلوم نیست و او فعلاً مفقود است. چند روز بعد، حساب شاهزاده بن نصر در پایگاه اینترنتیِ توئیتر، ساکت شد، زیرا دیگر پیام جدیدی در آن بارگذاری نمی شد.

خبرنگار بی بی سی اضافه کرد: شاهزاده سلطان بن ترکی، یکی از نوه‌های شاه عبدالعزیز آل سعود، پایه گذار عربستان سعودی بود. این شاهزاده دو بار ربوده شده است. بار اول در سال 2003، وی در حالی که در ژنو به سر می برد، به دست افرادی ناشناس ربوده شد. متعاقباً وی به عربستان سعودی منتقل و تحت حبس خانگی قرار گرفت. سال ها بعد، به وی اجازه داده شد برای درمان بیماریهایش به آمریکا برود، اما وقتی او به آمریکا رسید، با یک وکیلِ دعوای تماس گرفت. آن وکیل از طرف موکلش، یعنی شاهزاده سلطان بن ترکی،  شکایتی رسمی تنظیم و به مقامات سوئیسی تحویل داد، ولی شاهزاده سلطان هرگز موفق نشد این پرونده را پیگیری کند، زیرا وی بار دیگر ربوده شد و در ژانویه 2016 به عربستان سعودی بازگردانده شد. وی از پاریس سوار هواپیمایی شده بود که قرار بود به قاهره برود، اما این هواپیما هرگز به قاهره نرفت، بلکه خلبانانِ این هواپیما مسیر حرکتِ آن را منحرف ساختند و آن را در ریاض به زمین نشاندند. در آن فرودگاه، سربازان مسلح، منتظر ورود این شاهزادۀ ربوده شده و همراهان اروپایی‌اش بودند. آنان این شاهزاده را به زور از هواپیما بیرون کشیدند. وی فریاد می زد و از همراهان اروپاییِ خود می خواست با سفارتخانه‌های کشورشان در عربستان سعودی تماس بگیرند (و این جریان را گزارش دهند).

خبرنگار افزود: این بسیار شگفت‌انگیز است که یک شاهزاده سعودی با همراهان اروپایی و آمریکایی‌اش، دسته جمعی ربوده و به عربستان سعودی منتقل شوند. سه روز بعد، وسایل مصادره شده از خارجی‌ها به آنان بازگردانده و به آنها اجازه داده شد از خاک عربستان سعودی را ترک کنند. این در حالی است که از آن زمان تاکنون، هیچکس هیچ خبری درباره شاهزاده سلطان بن ترکی نشنیده است.

خبرنگار اضافه کرد: خالد بن فرحان آل سعود، یکی دیگر از شاهزاده‌های ناراضی از خاندان آل سعود است که هم‌اکنون در آلمان زندگی میکند. روی میز او کتابی با عنوان ائتلاف شرورها دیده میشد. خالد بن فرحان میگوید: سرنوشت شاهزاده‌های ناراضی در بالاترین سطوح دولتی در عربستان سعودی تعیین میشود.

بن فرحان گفت: وجود مخالفان سعودی در خارج، باعث می‌شود موضوعات بین‌المللی مطرح شود. هرگونه اشتباهی ممکن است بر مناسبات میان کشورها تأثیرگذار باشد. از اینرو، چنین تصمیماتی (برای ربودن شاهزاده‌های ناراضی) را شخصِ پادشاه عربستان می‌گیرد.

خبرنگار بی بی سی در خاتمه افزود: تلاشهای ما برای برقراری ارتباط با این سه شاهزادۀ ناراضیِ سعودی، موفقیت آمیز نبوده است و ما خبر نداریم آنان کجا هستند. وقتی ما از مقامات عربستان سعودی خواستیم به این ادعاها و اتهامات (آدم‌ربایی) پاسخ دهند، آنان از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند.

بن فرحان در ادامۀ مصاحبه با خبرنگار این شبکه گفت: چهار تن از ما که از آل سعود هستیم در اروپا بودند. ما از خاندان حاکم بر عربستان سعودی انتقاد کردیم. اکنون سه تن از آن چهار نفر، مفقود شده‌اند و فقط من باقی مانده‌ام ... الحمدلله!

 

خبرگزاری صدا و سیما

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها