سخنگوی صدر: خواهان انحلال حشد الشعبی نیستیم

سخنگوی صدر: خواهان انحلال حشد الشعبی نیستیم
چهارشنبه 25 مرداد 1396 - 12:22

سخنگوی رهبر جریان صدر گفت که مقتدی صدر خواهان انحلال الحشد الشعبی نشده بلکه خواهان ایجاد وضعیتی قانونی برای آنها است.

العالم - عراق

صلاح العبیدی سخنگوی رهبر جریان صدر در گفت وگو با روزنامه الاتحاد امارات گفت: العبادی از جنبه دولتی و ما از جنبه دینی و مردمی با حمله بسیار بزرگی از سوی طرف هایی روبرو هستیم که می خواهند فساد در عراق باقی بماند. آنها تلاش می کنند که از برخی عنوان های مورد قبول مردمی نظیر الحشد الشعبی در رسیدن به این هدف خود بهره برداری کنند.
وی افزود: الحشد الشعبی یکی از نمادهای آزادسازی عراق است. در بسیاری از جاها حتی غیر شیعیان نیز معتقدند که الحشد الشعبی الگویی برای رهایی و نجات آنها از دست داعش است. مناطق سنی نشین واقع در خط تماس با اقلیم کردستان عراق، الحشد الشعبی را نیرویی می داند که جلوی گسترش سلطه داعش بر مناطق آنها را گرفته است. با این وجود معتقدیم که برخی نکات منفی و اشتباهاتی از سوی برخی طرفها که خود را نه نام الحشد الشعبی معرفی می کنند و ما آنها را شبه نظامیان گستاخ می نامیم، وجود دارد زیرا نمی خواهیم که عنوان الحشد الشعبی به عنوانی تبدیل شود که طرف های فاسد از طریق آن از ملت و دولت باج خواهی کنند.
العبیدی گفت: برخی می خواهند با حضوری سیاسی یا سلطه گرایانه یا دولتی یا مالی باج خواهی کنند. می خواهیم جلوی این باج خواهی بایستیم. این دیدگاهها با دیدگاهای مرجعیت همخوانی دارد. نمی گوییم که دیدگاه مرجعیت را اجرا می کنیم اما دیدگاه‌ها با این دیدگاه همخوانی دارد. دیدگاه العبادی به این دیدگاه نزدیک است. باج خواهان تلاش می کنند که به وجهه مردمی مقتدی صدر آسیب برسانند لذا می گویند که مقتدی صدر خواهان انحلال الحشد الشعبی است؛ درحالی که آنچه ما بر آن تاکید می کنیم، ایجاد وضعیتی قانونی برای موجودیت الحشد الشعبی در چارچوب دولت است.
العبیدی خاطرنشان کرد: مقتدی صدر بعد از بازگشت از عربستان در سخنان خود تاکید کرد که می خواهد سلاح در دست فقط دولت و دستگاه‌های امنیتی باشد و با سلاح موجود در دستان الحشد الشعبی اینگونه برخورد شود که به طور دوستانه گرفته شود.
تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها