تایمز اعلام کرد..

شمارش معکوس برای اعلام روابط عربستان و "اسرائیل"

شمارش معکوس برای اعلام روابط عربستان و
پنج‌شنبه 26 مرداد 1396 - 02:18

روزنامۀ تایمز فاش کرد که این روزها برای عادی سازی روابط، مذاکراتی جدی و گسترده میان عربستان و رژیم صهیونیستی در جریان است و عادی سازی روابط آن ها، به صورت محدود آغاز و کم کم گسترش خواهد یافت.

العالمعربستان

روزنامۀ انگلیسی تایمز، به نقل از منابع عربی و آمریکایی نوشت: روابط دو طرف، شاید به صورت محدود برقرار شود؛ به طور مثال به شرکت های اسرائیلی اجازۀ فعالیت در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس  و به سازمان هواپیمایی اسرائیلی "العال" اجازۀ پرواز بر آسمان عربستان داده شود.

این روزنامه، دلیلِ روشنِ احتمال عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی را درجِ شرط توقف حمایت های قطر از جنبش حماس ضمن شروط عربستان و هم پیمانانش بر قطر جهت پایان دادن به محاصره دانست.

به نوشتۀ تایمز، هرگونه اتفاقی که در زمینۀ عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی بیفتد، به بهبود روابط این دو دشمن سرسخت ایران کمک خواهد کرد و زمینه ساز تغییر روند کشمکش هایی خواهد شد که ثبات خاورمیانه را تحت الشعاع قرار داده است.

تایمز تاکید کرد که اگر این مذاکرات به نتیجه برسد، علنی ترین ائتلاف رژیم صهیونیستی با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس طی یک دهۀ گذشته شکل خواهد گرفت و "ایران هراسی" مشترکِ تل آویو و ریاض، انگیزۀ مناسبی برای روابط دو طرف خواهد بود.

به نوشتۀ این روزنامه، عربستان از قطر خواسته است حمایت خود را از جنبش حماس متوقف کند و بسیاری از رهبران این جنبش از جمله "صالح العاروری" را از قطر اخراج کند و این در حالی است که رژیم صهیونیستی، صالح العاروری را مسئول عملیات مقاومت در کرانه باختری می داند. با این حال، بعید به نظر می رسد که قطر، تسلیمِ این خواستۀ عربستان شود و اگر هم روابط خود را با حماس قطع کند، پیامدهای آن، دامنگیر رژیم صهیونیستی خواهد بود، زیرا بخش اعظم کمک های مالی برای بازسازی ویرانی های غزه به سبب حملۀ رژیم صهیونیستی به غزه در سال 2014 را قطر می پردازد.

روزنامه تایمز تاکید کرد که در زمان حاضر، رژیم صهیونیستی منتظر فرو نشستن غبار است تا از بین دو گزینۀ علنی کردن روابط با عربستان یا ادامه تلاش برای ایجاد دفتر غیررسمی برای هماهنگی منافع عربستان و "اسرائیل" یکی را انتخاب کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها