هافینگتن پست:

عربستان روابط با ایران را مفید می داند

عربستان روابط با ایران را مفید می داند
يکشنبه 29 مرداد 1396 - 06:49

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با بررسی روابط ایران و عربستان نوشت، به نظر می‌رسد ریاض سرانجام دریافته است که بهبود روابطش با تهران به جای جنگ با ایران در تمام جبهه‌ها نفع بیشتری به همراه خواهد داشت.

العالم - ایران

به نوشته روزنامه هافینگتن پست، به نظر می‌آید که سرانجام عربستان سعودی دریافته است که استراتژی‌های از روی بی‌فکری و سیاست‌های غیرمنطقی‌اش دیگر برایش کارساز نیست.

تلویزیون عراق هفته گذشته از درخواست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از بغداد برای میانجی‌گری میان تهران و ریاض خبر داد، کسی که پیش‌تر گفته بود جنگ را به داخل خاک ایران می‌کشاند.

چرا چنین تغییر ناگهانی در قلب عربستان سعودی اتفاق افتاده است؟ پاسخ، نه تنها در ابعاد سیاسی پیچیده منطقه نهفته است، بلکه ناشی از نفوذ سیاسی رو به کاهش این کشور در منطقه نیز هست.

هافینگتن پست در ادامه نوشت: این امر نشان می‌دهد پادشاهی عربستان یک حقیقت سیاسی واقع‌بینانه را دریافته است؛ این‌که به جای جنگیدن با ایران در تمام جبهه‌ها، معقول‌تر است که روابط را دوباره برقرار کند تا دو کشور برای حل مسائل منطقه‌ای با یکدیگر همکاری کنند و یک زمینه مشترک برای قیمت نفت بیابند.

تفسیر دیگر این است که عربستان می‌خواهد تغییرات سیاسی اجتناب‌ناپذیر را که در صورت پایان جنگ سوریه، پایان یافتن مناقشات در یمن، رفع محاصره قطر و تثبیت قیمت نفت در منطقه سرعت می‌یابد، تسهیل کند.

به نظر می‌آید که یک نفر به مقامات سعودی گفته است با ایران جدل نکنند، چراکه روسیه و چین در پشت صحنه تلاش خواهند کرد تا این دو کشور را از هم جدا نگهدارند.

روسیه و چین از ادامه درگیری‌ها در منطقه نفع می‌برند و از این طریق می‌توانند فرصت‌های بیش‌تری برای تقویت ردپای سیاسی و اقتصادی‌شان در منطقه و تاثیر بر امور داخلی در خاورمیانه بیابند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، برخی می‌گویند که برقراری مجدد روابط میان ایران و عربستان به ثبات منطقه منجر خواهد شد اما چنین تحلیلی صحت ندارد، زیرا دلیل اینکه عربستان برای بهبود روابط دست به کار شده است، ناشی از ترسش برای از دست دادن تسلط بر منطقه در برابر نفوذ رو به گسترش ایران است. بنا بر این تمایل عربستان برای ترمیم رابطش با ایران، یک اقدام استراتژیک است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها