تولید ۲۳ میلیارد متر مکعب گاز از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

تولید ۲۳ میلیارد متر مکعب گاز از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی
يکشنبه 29 مرداد 1396 - 18:06

سرپرست پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تا پایان تیرماه از پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ۲۳ میلیارد متر مکعب گاز شیرین تولید و به خط سراسری گاز تزریق شد.

العالم ـ ایران ـ اقتصادی

حسن اسعدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در عسلویه با  بیان اینکه دو فاز 17 و 18 پارس جنوبی امسال وارد مدار تولید شد اظهار داشت: فازهای 17و 18 پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهور در 27 فرودین ماه امسال افتتاح و وارد مدار تولید شد.

وی با بیان اینکه شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی مطابق مأموریت سازمانی بهره‌بردار نهایی همه فازهای پارس جنوبی است خاطر نشان کرد: برای همه فازهای توسعه‌ای از جمله فازهای 17 و 18 به تناسب پیشرفت پروژه و آماده‌سازی واحدهای فرآیندی از طرف کارفرمای پروژه، شرکت نفت و گاز پارس درخواست حضور اعلام و به تناسب نیروهای متخصص از مجتمع فراخوان و حضور می‌یابند به گونه‌ای که در فعالیت‌های پیش‌راه‌اندازی، راه‌اندازی، استارت‌آپ و بهره‌برداری تا زمان تحویل و تحول مشارکت کردند و تا به امروز فعالیت آن‌ها ادامه دارد.

سرپرست پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه هم‌اکنون 210 نفردر این پالایشگاه فعالیت می‌کنند تصریح کرد: تولید گاز شیرین از پالایشگاه هفتم پارس جنوبی در بامداد روز اول بهمن ماه سال 93 و با گاز دریافتی از پالایشگاه چهارم صورت گرفت.

اسعدی، راه‌اندازی و راهبری واحدهای فرآیندی پالایشگاه، مدنظر داشتن شاخص‌ها و استانداردهای مجتمع گاز پارس جنوبی را مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: مهم‌ترین شاخص‌های مرتبط با پایداری تولید در دسترس بودن، ضریب اطمینان و اثربخشی است.

وی، شاخص‌های مرتبط با الزامات محیط‌ زیستی را مورد اشاره قرار داد و افزود: فلرینگ و میزان انتشار گازهای آلاینده محیط زیست اعم از دی‌اکسید کرین، دی‌اکسید گوگرد و COD پساب خروجی و شاخص‌های مصرف انرژی به‌صورت دائم در جلسات راهبری تولید پایش و عملکرد تیم‌ها رصد می‌شود.

سرپرست پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به روند تحویل و تحول پالایشگاه هفتم پارس جنوبی خاطر نشان کرد:مطابق دستورالعمل مصوب تحویل و تحول بخشی با رویکرد فرآیندی، با تثبیت شرایط عملیاتی و انجام تست عملکردی ردیف‌های گازی سوم و چهارم فاز 18 بعد از دریافت خوراک از سکوها در مهر ماه سال قبل، تحویل و تحول از منظر مدیریت و راهبری عملیاتی زیر نظر کنسرسیوم و شرکت نفت و گاز پارس آغاز شد.

اسعدی بیان کرد: تاکنون 5 بخش اصلی و حیاتی واحدهای فرآیندی از 10 مورد، به‌طور کامل صورت‌جلسه و تحویل شده وخوشبختانه همین رویکرد، به عنوان مبنا برای تحویل و تحول فازهای 19، 20 و 21 مد نظر قرار گرفته است.

وی ظرفیت تولید، فازهای 17 و 18 پارس جنوبی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: فازهای 17 و 18 روزانه مطابق طراحی توان تولید50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، 80 هزار بشکه میعانات گازی، 2 هزار و 560 تن اتان، 400 تن گوگرد، 2 هزار تن پروپان و یک هزار و 250 تن بوتان را داراست.

به گزارش تسنیم، سرپرست پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به تولیدات امسال بیان کرد: تا پایان تیر 96 کل خوراک دریافتی از سکوها بیش از 18 میلیارد متر مکعب و خوراک دریافتی از پالایشگاه چهارم 11 میلیارد متر مکعب بوده که منجر به تولید حدود 23 میلیارد متر مکعب گاز شیرین و تزریق به خط سراسری شده است.

اسعدی با بیان اینکه در فازهای 17 و 18 در این مدت 22 میلیون بشکه میعانات گازی و 720 هزار تن اتان تولید شده گفت: در مدت یاد شده در فازهای 17 و 18 پارس جنوبی 21 هزار تن LPG در مخازن ذخیره و بیش از 19 هزار تن گوگرد تولید شده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها