نماینده ایران:

اجازه سوء استفاده از قوانین آژانس را به آمریکا برای اغراض سیاسی بیمارگونه نخواهیم داد

 اجازه سوء استفاده از قوانین آژانس را به آمریکا برای اغراض سیاسی بیمارگونه نخواهیم داد
پنج‌شنبه 2 شهريور 1396 - 19:41

نمایندگي دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی به بیانیه نمایندگی دائم آمریکا در خصوص سفر خانم هیلی نماینده دائم آن کشور در سازمان ملل به وین و اغراض سیاسی بیمارگونه واشنگتن واکنش نشان داد.

العالم ـ ایران ـ سیاسی 

نمایندگي دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به بیانیه نمایندگی دائم آمریکا در خصوص سفر خانم هیلی نماینده دائم آن کشور در سازمان ملل به وین و ملاقات با مسئولین آژانس بین المللی انرژی اتمی، با انتشار بیانیه ای، ضمن هشدار نسبت به عواقب مخرب هر گونه فشار غیرقانونی به آزانس در اجرای وظایف خود گفت: همانگونه که در نامه دکتر ظریف به آقای آمانو و خانم موگرینی آمده است اهداف و نتایج اعلام شده برای این سفر با مفاد مختلفی از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در خصوص نقش آژانس و ضرورت صیانت از استقلال آن و حفاظت از اطلاعات حساسی که در معرض اطلاع آژانس قرار می گیرد، در تعارض است.

در بيانيه نمايندگي كشورمان که در وين منتشر شده تاکید شده است كه جمهوری اسلامی ایران کاملا به وظایف و مسئولیت های خود در ان پی تی، موافقتنامه پادمان، برجام و پروتکل الحاقی آشنا است و به این مسئولیت ها پایبند بوده و خواهد بود اما هرگز اجازه سوءاستفاده از این قوانین را برای اغراض سیاسی بیمارگونه یک کشور خاص نخواهد داد. در عین حال ضروری است برای تدوام برجام همه اطراف به تعهدات خود پایبند باشند.

بيانيه نمايندگي كشورمان در وين همچنین اظهار داشته است ادعای دولت آمریکا مبنی بر اینکه "گزارش هاي آژانس به اندازه میزان دسترسی که ایران به بازرسان می دهد معتبر خواهد بود"، ادعایی عجیب و سخنی کاملا اشتباه است که در حقیقت به طور کامل اعتبار آژانس و گزارش هاي آن را نه تنها در مورد ایران که در مورد همه کشورها زیرسوال می برد. چنین ادعایی به معنای غیرقابل اعتماد بودن آژانس و گزارش هاي آن است و به نظر می رسد تنها در اثر کم اطلاعی و بی تجربگی تیم سیاسی جدید در آمریکا اظهار شده باشد.

نمايندگي كشورمان همچنين در پاسخ به اين سخنان که نگرانی های آمریکا هنوز ادامه دارد گفت: نگراني آمريكا از به اصطلاح عدم اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام در حالی که گزارشات متعدد آژانس حکایت از پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی خود دارد حکایت از سیاست شکست خورده آمریکا در ترویج ایران هراسی است.

در پایان بيانيه نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در وين ضمن ابراز خرسندی از گزارش های آژانس در خصوص اجرای تعهدات ایران در برجام، که همگی آنها دلالت بر پایبدی کامل ایران به این توافق دارد، تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسین و متخصصین آن همچنان با امانتداری و حرفه ای گری کامل به اجرای وظائف و ماموریت های خود در قبال برجام ادامه دهند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها