چرا بن سلمان بدنبال برکناری عادل الجبیر است؟

چرا بن سلمان بدنبال برکناری عادل الجبیر است؟
جمعه 3 شهريور 1396 - 00:50

پایگاه اطلاعاتی "استراتفور" آمریکا در گزارش به علل قصد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای برکناری عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان پرداخت.

العالم - عربستان

پایگاه استراتفور در گزارش خود نوشت: اخیرا مطرح شده که محمد بن سلمان قصد دارد عادل الجبیر وزیر خارجه کنونی را برکنار و برادرش خالد بن سلمان را به جای او به این سمت بگمارد.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، این پایگاه به نقل از برخی منابع آورده است: محمد بن سلمان برای این تصمیم خود، عادل الجبیر را متهم خواهد کرد که موضع بسیار تندی در قبال ایران گرفته است. این اقدام به بن سلمان اجازه خواهد داد تا قدرتش را تقویت کند؛ بویژه بعد از اینکه محمد بن نایف پسرعمویش را از ولایت عهدی کنار زد و جایش را گرفت.

این پایگاه نوشت: با وجود اینکه تبادل دیدارها و دست دادن اخیر وزیران خارجه ایران و عربستان حکایت از آن دارد که روابط دوستانه تری بین دو کشور در آینده وجود خواهد داشت اما سوالات زیادی همچنان مطرح است. نزدیکی روابط تهران و ریاض در قالب دیدارهای دیپلماتیک گامی شبیه به مبادله پرچم صلح طلبی است.

استراتفور افزود: محمد بن سلمان دو توجیه برای کار خود پیش رو دارد. نخست اینکه او با خط مشی سیاسیِ خارجیِ متفاوت تلاش می کند که موازنه ای بین اولویت های خارجی کشورش و تعامل با مخالفان داخلی ایجاد کند.

این سایت نوشت: به احتمال زیاد "تحول" در سیاست خارجی عربستان، با اقدام ریاض در نرم کردن بار خواسته های خود از شرکای خارجی اش همراه شود.

به نوشته این پایگاه، دومین توجیه هم تلاش ریاض برای کاهش لحن گفتمان خود درقبال تهران همراه با تداوم اقدامات تحریک آمیز علیه اقدامات تهران خواهد بود.

استراتفور در تایید "این تئوری" خود به یک سری اقدامات عربستان از جمله تعدی ریاض به نفوذ ایران در عراق، بازگشایی مرزهای بسته عربستان با عراق بعد از گذشت دهه ها، توسعه روابط اقتصادی و دیپلماتیک با بغداد و میزبانی از مقتدی صدر رئیس جریان صدر عراق و نظایر آن اشاره کرد.

در مقابل، استراتفور تاکید کرد: دیدارهای دیپلماتیک دو جانبه بین تهران و ریاض برای از بین بردن نگرانی ریاض در قبال همکاری ایران با ترکیه در سوریه و عراق کافی نیست.

این پایگاه پیش بینی کرد که دو قدرت منطقه ای به رقابت خود در سالهای آینده در سایه رویدادهای ژئوپلتیک منطقه ادامه دهند.

6

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها