عطش نتانیاهو برای خرید اف-35

عطش نتانیاهو برای خرید اف-35
يکشنبه 5 شهريور 1396 - 17:39

وزارت جنگ اسرائیل روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد قراردادی برای خرید 17 فروند دیگر از هواپیماهای جت جنگنده ضد رادار اف-35 ساخت آمریکا امضا کرده است.

 

العالم - فلسطین اشغالی

به گزارش خبرگزاری شین هوا از بیت المقدس، این خرید بخشی از یک قرارداد بزرگتر برای خرید 50 فروند هواپیمای اف-35 است که نخستین آنها ماه دسامبر وارد اسرائیل شد.

بر اساس بیانیه وزارت جنگ اسرائیل، این قرارداد آخر هفته در آمریکا و بر اساس تصمیم نوامبر 2016 کابینه اسرائیل که با این خرید موافقت کرده بود، امضا شد.

خرید هواپیماهای اف-35 بخشی از طرح اسرائیل برای تعویض ناوگان جت های جنگنده اف-16 خود با 50 فروند هواپیمای جدید اف-35 است که تل آویو اعلام کرده است برای حفظ برتری نظامی کیفی خود در منطقه به آنها نیاز دارد.

بنا بر اعلام ارتش اسرائیل، در حال حاضر نیروی هوایی پنج فروند هواپیمای اف-35 دارد که همگی روند جذب را طی می کنند و انتظار می رود تا پایان سال 2017 عملیاتی شوند.

وزارت دفاع جنگ اسرائیل هزینه دقیق خرید این هواپیماها را مشخص نکرد اما اعلام کرد در توافق اخیر قیمت این هواپیماها برای نخستین بار به زیر 100 میلیون دلار برای هر فروند کاهش یافته است.

این وزارتخانه افزود به سبب قیمت پایین تر، ارتش اسرائیل خرید تعداد بیشتری از این هواپیماها را بررسی خواهد کرد تا تعداد ناوگان خود را از دو اسکادران، که در طرح فعلی پیش بینی شده است، به سه اسکادران افزایش دهد.

در سال 2011 اسرائیل و آمریکا یادداشت تفاهمی امضا کردند که در آن دولت آمریکا متعهد شد اسرائیل را برای خرید 75 فروند هواپیمای اف-35 یاری کند.

اویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل از این قرارداد به عنوان تقویت کننده چشمگیر و راهبردی توان نیروی هوایی اسرائیل تمجید کرد.

لیبرمن در بیانیه ای گفت: اسکادران های اف-35 نقطه اوج فناوری هستند و ارتش و نیروی هوایی اسرائیل را برای مواجهه با بسیاری از چالش های امنیتی اسرائیل یاری خواهند کرد. این هواپیماها نمود اصلی دفاع از امنیت مردم اسرائیل در امتداد مرزهای اسرائیل و حتی دورتر از مرزها هستند.

این جنگنده بمب افکن های پیشرفته ظرفیت رادارگریزی دارند که آنها را در برابر رادارها تقریبا نامرئی می کند. این هواپیماها می توانند تعداد بیشتری بمب حمل کنند.

این هواپیما که ساخت شرکت مارتین لاکهید است در کنگره آمریکا به سبب هزینه های آن و نقائص فنی ادعایی، مورد انتقاد قرار گرفت.

 

خبرگزاری صدا و سیما

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها