سید حسن نصرالله: از موضوع های انسانی سوء استفاده نکرده ایم

دوشنبه 6 شهريور 1396 - 22:24

دبيرکل حزب الله لبنان گفت : ما متهم شده‌ايم که با استفاده از موضوع شهداي ارتش لبنان مردم لبنان را تحريک کرده‌ايم اما هيچگاه از موضوعات انساني سوءاستفاده نکرده‌ايم.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، سید حسن نصرالله در سخنان خود برای تشریح اخرین وضعیت لبنان و منطقه که هم اکنون از شبکه العالم به صورت زنده در حال پخش است تاکید کرد : در توافق الجرود ابتدا موضوع اسيران ارتش لبنان را پيگيري کرديم و  موضوع دوم شهدا و اسير حزب الله بود.

وی افزود : موضوع سوم اسيران و پيکر شهداي سوريه،‌عراق،‌افغان و ديگر رزمندگان بود، آزادي دو اسقف و يک خبرنگار لبناني هم بخشي از مذاکرات بود.

سيد حسن نصرالله خاطرنشان کرد : اعلام کرديم که سه پيکر وجود دارد که بايد تحويل شود، دو شهيد لبناني و يک شهيد ايراني که سر او را از تن جدا کردند.

درخصوص اعتبار حزب الله کوتاه نمی آییم

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: واکنش های خشم آلود به سخنان اخیرم درباره نبرد با داعش را درک می کنم، ما از سال 2000 به این سخنان عادت کردیم. یک مساله روشن و واضحی وجود دارد که مربوط به اعتبار حزب الله می شود و ما نمی توانیم در خصوص آن کوتاه بیاییم.

وی افزود: برخی بیانیه ها صادر شد که ادعا می کند حزب الله در خصوص نظامیان ربوده شده از ارتش لبنان و دولت لبنان باج می گیرد؛ ظاهرا کسی که اینگونه اظهارنظر کرده است، به جزییات مساله نپرداخته و یا اینکه این سخن به صورت دقیقی منتقل نشده است. ما در خصوص داعش مذاکره کردیم و گزینه دیگری درخصوص مذاکره با داعش پیشنهاد دادیم و آن این بود که دولت لبنان مذاکره کند.  سوریه نیز آمادگی خود را برای فراهم کردن زمینه مذاکرات اعلام کرد.

حزب الله درمسائل انسانی باجگیری نمی کند

وی خاطرنشان کرد : ما از زمان بهره بردیم و به نتیجه فعلی دست یافتیم. این حزب الله نیست که در یک مساله انسانی باجگیری کند. از این رو هرکسی که چنین سخنی بگوید خواه افرادی بزرگسال و یا خردسال در واقع به دو گروه تقسیم می شوند؛ یا جاهلانی هستند که زبان عربی نمی دانند و یا اینکه افرادی بدجنس و بی اخلاقند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که از زمان آغاز جنگ، داعش خواهان آتش بس بود و جنگ در دو جبهه ادامه یافت و زمانی که داعش احساس کرد که به لحظات پایانی نزدیک می شود، از هم پاشید و تسلیم شد. داعش در ساعات آخر قبل از اقدام نظامی موافقت کرد.

وی افزود: لازم بود برای آنکه به داعش اجازه خروج از منطقه داده شود، سرنوشت نظامیان لبنانی مشخص شود، همچنین شماری از شهدای حزب الله در قلمون به خاک سپرده شدند و ما اجساد آنها را می خواستیم. همچنین خواستار تحویل تمام اسرا و اجساد شهدا در نبرد البوکمال از تمام ملیت ها شدیم و چهارمین خواسته ما دو اسقف ربوده شده و نیز سمیر کساب فعال رسانه ای بود.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: ما توافقی کرده ایم و آن را نقض نخواهیم کرد و از پشت خنجر نمی زنیم و فریبکاری نمی کنیم و کسی را به بازی نمی گیریم

ادامه راهکار نظامی به صلاح نبود

وی گفت: اگر راهکار نظامی را درپیش می گرفتیم و ادامه می دادیم ، شاید کسی که از محل نظامیان مطلع بود ، کشته می شد و شاید مردم عادی و کودکان نیز کشته می شدند و تعداد بیشتری از نیروهای ارتش های لبنان و سوریه و مقاومت شهید می شدند.

وی افزود: همگان در این مساله متفق القول هستند که آزادسازی خاک لبنان و سوریه بدون مشخص شدن سرنوشت نظامیان لبنانی به معنای پیروزی کامل نخواهد بود.

کندی عملیات برای مشخص کردن سرنوشت نظامیان لبنانی

وی گفت: یکی از علل کُندی عملیات ضد تروریستی در چند روز گذشته تلاش برای مشخص کردن سرنوشت نظامیان لبنانی بود . اگر ما راهکار نظامی را درپیش بگیریم ، شاید کسی که از سرنوشت نظامیان مطلع است ، کشته شود و این مساله بلاتکلیف باقی بماند . راه حل دوم اِعمال فشارهای نظامی و مذاکره برای رسیدن به نتیجه مطلوب است .  

وی افزود: پیش از آغاز عملیات فجر الجرود برخی منابع خبری می گفتند که نظامیان لبنانی در فلان منطقه دفن شده اند و این منطقه که صدها متر از منطقه مورد نظر اصلی دور بود، بررسی شد و جستجوی نظامیان با وجود استمرار عملیات ادامه پیدا کرد. 

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: پس از اینکه معلوم شد نظامیان لبنانی شهید شده اند ، برخی خواستار محاکمه و کشتن نیروهای داعش شدند. من احساسات برخی از مردم را درک می کنم ولی بی شک افرادی هستند که می خواهند پیروزی مقاومت را تخریب کنند و همانگونه که عملیات جرود عرسال را تخریب می کردند ، امروز می خواهند عملیات فجر الجرود را تخریب کنند. 

وی گفت: نزدیک به 670 نفر از منطقه خارج شده اند که این افراد شامل 331 شهروند ، 26 زخمی و 308 فرد مسلح می شود.

نتیجه تسلیم نشدن داعش

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید براینکه داعش تسلیم شد و اگر تسلیم نمی شد ، عملیات نظامی بزرگی برای سرکوبش آغاز می شد، افزود: داعش در قبال تحویل اسیر حزب الله و پیکرهای 3 شهید خواستار خروج نیروهای زخمی خود و مردم عادی از منطقه شده بود ولی ما مخالفت کردیم زیرا مشخص شدن سرنوشت نظامیان لبنانی یک اصل مهم برای ما بود .

هیچ اسیر ایرانی در دست داعش نیست

سید حسن نصرالله افزود: داعش اعلام کرد که 2 کشیش و سمیر کساب را به گروگان نگرفته است و چیزی درباره سرنوشت آنها نمی داند و به همین دلیل سرنوشت این سه نفر همچنان نامعلوم است. تنها کسی که در دست داعش اسیر است، یک لبنانی به نام احمد المنیر معتوق است و هیچ اسیر سوری یا ایرانی یا عراقی در دست این گروه اسیر نیست. ما با آزادی تعدادی از زندانیان زندان رومیه مخالفت کردیم

به وعده های خود وفا می کنیم

سید حسن نصرالله گفت: ما طرفی هستیم که توافقنامه منعقد کردیم، طرف دیگر به شرایط خود وفا کرد و ما نیز باید به وعده های خود وفا کنیم، هیچ دلیلی ندارد که کسی از اهمیت این پیروزی بکاهد و کسی که چنین کاری می کند به جای حمله به طرفی که به مکان نگه داری سربازان ربوده شده رسید و آنجا را آزاد کرد، باید در جستجوی کسی باشد که اجازه داد سربازان لبنانی همچنان نزد ربایندگان باقی بمانند.

وی افزود: چه کسی ارتش لبنان را از بازپس گرفتن سربازان ربوده شده در همان روز منع کرد درحالی که ارتش از همان روز اول قادر به این کار بود؟ این درحالی است که ما به ارتش لبنان اعتماد داشتیم و شما از تریبون ها به آن ناسزا می گفتید و ارتش به سادگی می توانست این سربازان را آزاد کند و شمار زیادی از عناصر النصره و داعش را در عرسال بازداشت نماید و برای آزادی سربازان خود گفت و گو کند.

تصمیم گیرندگان سیاسی ترسو باید بازخواست شوند

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه خاطرنشان کرد که تصمیم گیرندگان سیاسی ترسو و کسانی که النصره و داعش را دشمن به حساب نمی آوردند باید حساب رسی شوند.

وی با بیان این که نبرد علیه داعش همه اهداف خود را محقق کرد گفت: شمار شهدای حزب الله در این نبرد به 11 تن رسید در حالی که شمار شهدای ارتش سوریه 7 تن بود.

درمقابل دومین پیروزی قرارداریم

دبیرکل حزب الله گفت: ما در مقابل دومین پیروزی که همان آزاد سازی همه اراضی لبنان و نیز آزادسازی اراضی سوریه که شرط قطعی و لازم برای تامین امنیت خاک لبنان است، قرار گرفته ایم.

دستاورد امنیتی در مرزها بسیار ارزنده است

وی افزود: ارتش لبنان امروز می تواند در مرزها بدون تدابیر فوق العاده، ایستگاه ایست بازرسی ایجاد کند زیرا تهدیدات امنیتی از بین رفته است و ما این را پیروزی بزرگ می نامیم و حتی بهتر است که آن را پیروزی دوم بنامیم و این پیروزی بدون شک بخشی از پیروزی در منطقه است.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد که این پیروزی مسیر دیگر پیروزی ها را در حمص، قرتین و تدمر هموار کرد و نیز شکست های موصل، تلعفر، شرق حلب، شرق حماه و شرق رقه تاثیر قابل توجهی روی داعش به جا گذاشتند.

نصرالله گفت: ما 25 ماه مه 2000 اشغالگران صهیونیست را از اراضی خود بیرون راندیم و امروز همه ما تروریست ها را که تهدیدی جدی برای سراسر بقاع و نه فقط روستاهای مرزی ایجاد کرده بودند، از مرزها بیرون راندیم .

داعش و گروههای تکفیر ساخته آمریکاست

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد : تمام گروههای تروریستی از جمله داعش و همه گروههای تکفیری را آمریکا ایجاد کرد و به خاطر طرح اسرائیلی به جنگ فرستاد و آنچه گروههای تروریستی به اسرائیلی ها دادند، آن رژیم در طول دهه های گذشته به آن دست نیافته بود.

وی با اشاره به نهفته بودن ساختار و سیاست اشغالگری در رژیم اسرائیل و سلطه گری در آمریکا و اجرای طرح های تخریب و کشتار توسط داعش به نفع آمریکا و اسرائیل گفت: امروز کسی که برای داعش در سوريه و جرود و عراق گريه می‌کند نتانياهو و رژيم اسرائيل و آمریکاست .

جنگ ضد داعش جنگ با اسرائیل را تکمیل می کند

وی تاکید کرد به همین دلیل جنگ ضد داعش، جنگ با اسرائيل را تکميل می‌کند و ما در برابر دومین عملیات آزادسازی قرار گرفتیم که در تاریخ 28 آگوست سال 2017 (ششم شهریورماه) محقق شد.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد که روز 28 اگوست سال 2017 روز آزاد سازی دوم لبنان است و اینکه دولت لبنان این موضوع را به رسمیت بشناسد یا خیر به خودش مربوط است.

وی گفت: امروز هیچ عنصر تروریستی اعم از داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی در اراضی لبنان وجود ندارند. آنچه امروز رخ داده است، شبیه معجزه است و ما از پیروزی به پیروزی دیگر در عراق و لبنان و سوریه دست مییابیم.

وی افزود : ما در ۲۵ می سال ۲۰۰۰ اشغالگران صهیونیست را اخراج کردیم و امروز نیز همه ما لبنانیها تروریسم را از مناطق مرزی اخراج کردیم.

210/213/214

 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها