سی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینی

سی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینی
چهارشنبه 8 شهريور 1396 - 22:41

«​ناجی‌العلی» طراح و کاریکاتوریست معروف فلسطینی در ۳۰ اوت ۱۹۸۷ مصادف با 8 شهریور 1366 به دست تروریست‌های موساد در لندن به شهادت رسید.

العالم - گوناگون

سی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کاریکاتوریست فلسطینی و مشهورترین کاریکاتوریست خاورمیانه و جهان عرب بود، که در سال ۱۹۸۷ در لندن در حادثه ای که هنوز جزئیات آن مشخص نشده، به شهادت رسید.

«ناجی سلیم حسین علی» در سال ۱۹۳۸ در منطقه شجره در فلسطین به دنیا آمد. وی در ادامه مسیر زندگی خود تحصیلاتش را تا مقاطع عالی ادامه داد اما آنچه وی را در جهان برجسته کرد، تحصیلات و یا موقعیت شغلی وی نبود بلکه سیر مبارزاتی وی با استفاده از طراحی کاریکاتور در حمایت از مردم فلسطین، باعث شد وی شهره جهانی پیدا کند.

حنظله (به معنی سیب تلخ) یک شخصیت کارتونی خلق شده از سوی ناجی علی کاریکاتوریست فلسطینی بود که نماد مصور مردم فلسطین و نشانگر سرنوشت تلخ و اندوهبار آوارگان فلسطینی محسوب می شود.

او یک کودک ۱۰ ساله فلسطینی است که نخستین بار در سال ۱۹۶۹ در روزنامه کویتی السیاسة به تصویر کشیده‌شد. ناجی علی از سال ۱۹۷۳ به این سو حنظله را همواره پشت به بیننده و با دستان قلاب شده در پشت ترسیم کرده‌است. 

ده‌سالگی سنی‌ است که او مجبور به ترک فلسطین شد و ده‌ساله ماندنش ناشی از آن است که جز در سرزمین خودش نمی‌تواند رشد کند. حنظله همیشه با پیراهن ژنده و پابرهنه به تصویر کشیده می شد و در کاریکاتورهای در حال سنگ‌پرانی یا شعارنویسی است. حنظله به این دلیل پشت به همگان کرده چون از اقدامات جامعه بین المللی برای آزادی فلسطین ناامید است و با همه آنها تا زمان تحقق آرمانش قهر کرده است.

ناجی العلی در سال ۱۹۸۷ در لندن ترور شد. او در ۲۲ جولای ۱۹۸۷ در حالی که در مسیر رسیدن به محل کارش (دفتر روزنامه القبس کویت در منطقه نایتزبریج لندن) بود، از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بر اثر جراحت وارده در 29 آگوست 1987 در 51 سالگی به شهادت رسید. در پی قتل او کسی مجرم شناخته نشد، اما فلسطینی ها معتقدند موساد پشت پرده ترور وی قرار دارد. پرونده قتل ناجی العلی بعد از ۳۰ سال به تازگی توسط پلیس لندن بدلیل اینکه ممکن است برخی از افراد که در گذشته تمایلی به شهادت دادن نداشته اند، هم اکنون تصمیم شان را تغییر داده باشند، مجددا باز شده است.

منبع : iribnews

تصاویر بیشتر

سی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینیسی امین سالگرد شهادت ناجی العلی کارتونیست فلسطینی

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها