بیانیه سید حسن نصرالله درباره توافق جرود/عناصرداعش از سوریه به عراق منتقل نمی شوند

بیانیه سید حسن نصرالله درباره توافق جرود/عناصرداعش از سوریه به عراق منتقل نمی شوند
چهارشنبه 8 شهريور 1396 - 21:10

دبیر کل حزب الله در پاسخ به اظهارات برخی از مقام های عراق در مخالفت با توافق اخیر حزب الله با داعش تاکید کرد که توافق اخیر در منطقه القلمون شامل انتقال عناصر مسلح داعش از بخشی از خاک سوریه به بخش دیگر آن و نه خاک عراق است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم دبیرکل حزب الله لبنان چهارشنبه شب با صدور بیانیه ای اعلام کرد : سیصد و ده نفر از عناصر شکست خورده داعش به نقطه دیگری از سوریه منتقل شده اند و حضور این افراد هیچ تاثیری در روند نبرد نداشته است.

وی بیان داشت: منطقه ای که این عناصر به آن منتقل شده اند در خط جبهه بادیه سوریه است که در این نقطه نیروهای ارتش سوریه مشغول نبرد هستند.

وی تاکید کرد: ما این عناصر مسلح شکست خورده را از جبهه ای که در حال نبرد بودیم به جبهه دیگر نبرد خود منتقل کردیم.

دبیرکل حزب الله لبنان در بیانیه خود که یک نسخه از آن در اختیار خبرنگار شبکه العالم قرار گرفت با اشاره به موضع گیری برخی از شخصیت های عراقی درباره روند گفتگوهای اخیر در منطقه القلمون سوریه گفت: توافق حاصل شده شامل انتقال تعدادی از افراد مسلح داعشی به همراه خانواده هایشان از خاک سوریه به خاک سوریه و نه از خاک لبنان به خاک عراق است.

وی افزود : اکثر مبارزان در منطقه القلمون غربی درسوریه از خود سوری ها هستند و جز اندکی از آنها در خاک لبنان باقی نمانده اند.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: تعداد تروریستهایی که منتقل شده اند خیلی زیاد نیست.۳۱۰  فرد مسلح شکست خورده بی اراده برای جنگ که خود را تسلیم کرده اند هیچ چیزی را در معادله نبرد در استان دیر الزور که گفته می شود ده ها هزار رزمنده در خود جای داده تغییر نمی دهند.

وی گفت: منطقه ای که افراد مسلح به آن منتقل شده اند در واقع خط جبهه البادیه سوریه به شمار می آید. حزب الله هم چنان نوک پیکان و خط مقدم نبرد علیه گروه تروریستی داعش است. منطقه ای که داعشی ها به آن منتقل شدند در البادیه سوریه است که همه می دانند که ارتش سوریه  و متحدانش در حال نبرد سنگین با داعش از چند ماه قبل هستند.

وی افزود: حزب الله شهدایی در این منطقه داده است. حزب الله از جنگ با داعش در هر مکانی دریغ نمی کند.  ما این افراد مسلح شکست خورده را از جبهه ای که در آن می جنگیم به جبهه دیگری که باز هم در آن می جنگیم منتقل می کنیم.

سید حسن نصرالله یادآور شد: ما در لبنان با یک مساله انسانی ملی فراگیر رو به رو بودیم و نهایتا تنها راه مذاکره با این افراد مسلح برای حل و فصل این مساله بود.استفاده از یک اقدام نظامی فراگیر ممکن و آسان بود اما پرونده سرنوشت نظامیان لبنانی را از بین می برد.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: اجماع لبنانی درباره مشخص شدن سرنوشت آنها و آزادی آنها اگر زنده بودند یا بازگردانیدن اجسا آنها اگر شهید بودند.

وی افزود : تنها راه در نهایت کار گفتگو با افراد مسلح برای مشخص شدن این موضوع انسانی ملی بود. داعش با مشخص کردن سرنوشت آنها مخالفت می کرد. پس از نبرد سخت در مرزهای لبنان و سوریه و پس از شکست داعش  و از دست دادن بخش اعظم مناطق تحت سیطره اش تن به مذاکره داد. توسل به گزینه نظامی ممکن و آسان بود اما سرنوشت نظامیان لبنانی تباه می شد.

سید حسن نصرالله گفت: حزب الله با تمام قدرت وارد جبهه های نبرد شد و در بسیاری از این جبهه های درگیری در کنار ارتش سوریه ایستاد و به هیچ عنوان استراتژی مهار کردن را در پیش نگرفت. هدف همه ما پیروزی بر تکفیری ها از طریق مبارزه با آنها است اما هر جبهه ای فرماندهانی دارد که چگونگی تحقق پیروزی را با استفاده از تاکتیک ها بهتر می دانند.

وی افزود: هدف همه ما پیروزی بر تکفیری ها از طریق جنگ با آنهاست اما تاکتیک ها هر میدانی را فرماندهان می دانند و اینکه چگونه یپروز شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان در  ادامه با بیان این که حزب الله در جنگ با داعش در هر مکانی که اقتضا کند، تردید نخواهد کرد، گفت: شما خوب می دانید که تردید در اهداف، مقاصد، شجاعت و مصداقیت حزب الله بویژه در نبرد کنونی، ممکن نیست.

وی افزود: همچنین نشانه رفتن انگشت اتهام و تردید به سوی رهبری سوریه نیز درست نیست زیرا این توافق مربوط به حزب الله است و رهبری سوریه نیز امروز ارتش آن در جبهه های متعدد از شرق حماه گرفته تا شرق حمص و جنوب رقه تا غرب دیر الزور و.. علیه داعش می جنگد و روزانه شمار زیادی شهید تقدیم این راه می کند.

سید حسین نصرالله گفت: ما به مشارکت برادران مجاهد عراقی‌مان که از همان روزهای نخست برای جنگ در سوریه به سوی میدان شتافتند، می‌بالیم؛ ما دوشادوش هم جنگیدیم و بارها در میدان نبرد خونمان درهم آمیخت و این قهرمانان عراقی همچنان در همان میادین و جبهه ها می‌جنگند و معادلات را تغییر می دهند، بنابر این ما به وجود این قهرمانان می بالیم و حضور آنها در میدان نبرد و جنانفشانیشان را در دفاع از امت مسلمان و مقدسات ارج می نهیم.

دبیرکل حزب الله لبنان در پایان پیروزی عراقی ها را از موصل تا تلعفر به همه عراقی ها تبریک گفت و خطاب به عراقی ها تصریح کرد که:"جنگ و سرنوشت ما یکی است و پیروزی های ما علیه تکفیری ها و تروریست‌ها و متحدان و حامیانشان در منطقه و جهان، در تاریخ ثبت خواهد شد و هیچ چیز به هیچ وجه برادری ما را خدشه دار نخواهد کرد.

یادآور می شود 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق در نشست هفتگی خود با خبرنگاران سه شنبه شب گفت که انتقال عناصر تروریستی داعش به جوار مرزهای عراق، امری غیرقابل قبول است.

وی افزود که دولت عراق امیدوار بود حداقل در توافق انتقال عناصر داعش به جوار مرزهای عراق، نظر طرف عراقی نیز اخذ می شد.

نخست وزیر عراق خواستار تحقیق و تفحص در مسئله توافق انتقال عناصر داعش به جوار مرزهای عراق با سوریه شد و گفت که نیروهای مسلح عراق درصدد نابودی داعش هستند و نه مهار این گروه تروریستی.

221/213

 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها