وزیر بهداشت تشریح کرد؛

طرحی که باعث کاهش مرگ ایرانی‌ها می‌شود

طرحی که باعث کاهش مرگ ایرانی‌ها می‌شود
يکشنبه 12 شهريور 1396 - 22:48

وزیر بهداشت گفت: حدود 80 درصد از مرگ مردم ایران به دلیل ابتلا به بیماریهای غیرواگیر است و تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم که این تعداد مرگ را کاهش دهیم.

العالم _ ایران / علمی

سید حسن هاشمی در نشست اعضای کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با هیات ارزیاب برنامه ایراپن از سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: در دولت یازدهم برنامه ایراپن (پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر در کشور) مورد توجه قرار گرفت و برای مقابله با خطای کمتر، تصمیم گرفتیم که آن را در 4 شهر کشور اجرا کنیم و امروز نتیجه ارزیابی عملکرد ما توسط هیات ارزیاب سازمان جهانی بهداشت گزارش می‌شود و از راهنمایی‌های این گروه، سپاسگزارم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طرح ایراپن و سازمان جهانی بهداشت وسیله ای هستند تا به کاهش مرگ و میر مردم بر اثر بیماری‌های غیرواگیر، کمک کنند و خوشحالم که ارزیابی این تیم ارزیاب سازمان جهانی بهداشت امیدوار کننده بود و انتظار داشتم که اجرای آزمایشی این برنامه، اشکالات زیادی داشته باشد اما خوشحالیم که متخصصان بین المللی هم اعتقاد دارند که تعهد عالی نظام جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در سطوح علمی کشور با کمترین اشکال وجود دارد.

هاشمی با بیان اینکه هدف گذاری و اولویت های وزارت بهداشت در اجرای طرح ایراپن، درست و صحیح بوده است، اضافه کرد: به عنوان نمونه در حوزه بیماری سرطان، اقدامات خوبی انجام دادیم به نحوی که می تواند برای کشورمان در سطح منطقه و جهان، افتخار آمیز باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به سخنان یکی از اعضای تیم ارزیاب سازمان جهانی بهداشت مبنی بر ارتباط مناسب و موثر دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز بهداشتی و درمانی در ایران، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت و مراکز آموزشی در ایران با هم ادغام یافته اند و 7 پیشنهاد تیم ارزیاب را مورد توجه قرار می دهیم تا اشکالات موجود را به حداقل برسانیم.

هاشمی تاکید کرد: دولت دوازدهم تعهد و تاکید دارد که طرح تحول سلامت که به پوشش همگانی سلامت می انجامد، حتما باید ادامه داشته باشد و تغییرات در سطح معاونین وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز در جهت تامین اهداف و ادامه طرح تحول سلامت و ایراپن بوده و امیدوارم که بتوانیم برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر را به دقت اجرا کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برای اجرای بهتر طرح ایراپن، حساب جداگانه ایجاد خواهیم کرد، افزود: حتما برای پیشبرد اهداف برنامه ایراپن، جلسات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که دوبار در سال با حضور رییس جمهور و 9 نفر از وزرا تشکیل می‌شود را به صورت منظم برگزار خواهیم کرد همچنان جلسات مجمع سلامت در استانها و ستاد کمیته پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل خواهد شد تا اشکالات و پیشرفت‌ها بررسی شود.

هاشمی تصریح کرد: مردم ایران در پایان دولت دوازدهم از ما خواهند پرسید که با اقدامات خود چقدر توانسته اید به طول عمر و کاهش بیماری‌ها و معلولیت‌ها کمک کنید بنابراین تمام تلاش ما این است که بتوانیم در پایان این 4 سال، کارنامه قابل قبولی داشته باشیم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت پایش و ارزیابی برنامه ایراپن، تصریح کرد: امیدواریم در قبال هزینه‌های عمومی که از منابعی مانند مالیات برای حوزه بهداشت و درمان و از جمله طرح ایراپن می شود، بتوانیم به گونه ای شاخص‌ها را تغییر بدهیم که از نظر مردم و نمایندگان آنها، هزینه کرد در مقابل دستاوردها، قابل قبول باشد.

هاشمی حضور تیم ارزیاب سازمان جهانی بهداشت و ارزیابی طرح ایراپن را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: به نظر من این گروه، از سوی مردم نظارت می‌کنند که مسیر را کوتاه، مطمئن و کم هزینه طی کنیم و خوشحال خواهیم بود که از راهنمایی‌های تیم های ارزیاب سازمان جهانی بهداشت در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: امیدوارم امانتداران خوبی برای مردم باشیم و کم اشتباه، مسیر را طی کنیم تا علاوه بر افزایش عمر و کاهش مرگ و معلولیت‌ها، شاهد ارتقای سلامت مردم باشیم.

به گزارش وزارت بهداشت، طرح ایراپن، طرحی ملی برای غربالگری افراد به منظور پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر است.

تسنیم

شایع‌ترین علت مرگ و میر افراد زیر ۴۰ سال در کشور

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها