پیشنهاد روزنامه آمریکایی برای افزایش فشار بر ایران

پیشنهاد روزنامه آمریکایی برای افزایش فشار بر ایران
جمعه 17 شهريور 1396 - 18:47

روزنامه آمریکایی نوشت؛ واشنگتن به جای خروج از برجام، باید متحدان اروپایی را با خود همراه کند و تهدیدهای جدی تری را علیه "اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه" اتخاذ نماید.

العالم - آمریکا

پایگاه اینترنتی نیویورک دیلی نیوز در یادداشتی به قلم دنیس راس مدعی شد؛ هیچ شکی درباره موضع دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران وجود ندارد. ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی اش، از توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام به عنوان یکی از بدترین معاهدات نام برد. کنگره نیاز دارد تا دولت آمریکا هر 90 روز یک بار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کند، این کار را اخیراً دولت ترامپ انجام داد. اما خود شخص ترامپ گفت، اگر قرار بود من در این خصوص نظر بدهم، می گویم ایران در طی 180 روز گذشته به آن پایبند نبوده است.

در این یادداشت آمده است: کاملاً واضح است که به عنوان رئیس جمهور آمریکا این مسئله مربوط به اوست. مشکل دولت ترامپ این است که بار دیگر آژانس بین المللی اتمی که ناظر بر پایبندی ایران به توافق برجام می باشد، برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تایید کرده است.

بنابراین خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام باعث جدایی آمریکا از آژانس بین المللی انرژی اتمی و سایر کشورهای مذاکره کننده با ایران می شود. ناراحتی آمریکا از این توافق با توجه به اقدامات ایران در سوریه و خاورمیانه کاملاً قابل درک است. اما هدف ما باید انزوای ایران باشد نه اینکه کاری کنیم که آمریکا به انزوا رانده شود. ما باید ثابت کنیم که ایران بدرفتاری می کند نه اینکه خود با متحدان آمریکا بدرفتاری کنیم.

به نوشته این روزنامه، نخست بحث از اینجا شروع می شود که آیا توافق هسته ای برجام اصولاً چیز خوبی است؟ شش قدرت بزرگ جهان شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان با ایران مذاکره کردند و به نظر می رسد که قدرت های جهانی بیش از ایران به دنبال این توافق بودند. ایرانی ها مذاکره کردند و در قبال براشته شدن تحریم ها برنامه هسته ای خود را محدود کردند، اما ما بر عکس عمل کردیم، تحریم ها را تشدید کردیم.

روزنامه آمریکایی مدعی شد: افزایش تحریم ها کار درستی است که الآن باید اعمال شود زیرا سپاه قدس اقدامات بی ثبات کننده در خاورمیانه انجام می دهد و جنگجویان شیعه را از مکان های دوری چون افغانستان به سوریه می برد. این درسی است که در قبال گسترش فرقه گرایی می توانیم به ایران بدهیم، باید صراحتاً اعلام کنیم که ایران بهای کارهایش را خواهد پرداخت.

دنیس راس افزود: در دوران ریاست جمهوری اوباما من پیشنهاد کردم که باید به ایران نشان دهیم که اقدامات قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در منطقه باعث خسارت سیاسی و اقتصادی برای ایران خواهد شد. اما متاسفانه امروز قاسم سلیمانی روشن تر از قبل به سوریه و عراق سفر می کند و حضور جنگجویان شیعه خود در عراق و سوریه را افزایش داده و در این مسیر موفق نیز بوده زیرا باعث پیروزی بشار اسد شده است. سپاه قدس همچنین موشک های بیشتری به حزب الله لبنان می دهد و مشاور نظامی برای حوثی های یمن اعزام می کند. دولت ترامپ باید با این رفتار ایران روبرو شود، باید به ایران نشان دهد که این رفتارها برایش بهای سنگینی به همراه خواهد داشت و موجب منزوی شدنش در جامعه جهانی خواهد شد.

در ادامه این مقاله آمده است: تمرکز بر روی توافق هسته ای برجام نتیجه ای برای ما در پی نخواهد داشت، زیرا پس از شکست داعش در منطقه، خلأ آنها توسط جنگجویان شیعه تحت حمایت ایران پر خواهد شد. در حال حاضر به جای خروج از برجام، باید از متحدان اروپایی خود بخواهیم تا برای رویارویی با ایران به ما بپیوندند. دولت ترامپ در حال بررسی استراتژی خود برای رویارویی با ایران است، همین گونه باید باشد. اما نباید دیدگاه منفی خود به برجام را به یک استراتژی تبدیل کنیم.

راس اضافه کرد: من به شخصه نگران برجام هستم زیرا این توافق زیرساخت های هسته ای ایران را به رسمیت می شناسد و معتقدم از فرصتی که توسط این توافق به وجود آمده است، باید استفاده کنیم و به ایران نشان دهیم که اگر به دنبال سلاح هسته ای باشد بهای گزافی پرداخت خواهند کرد. باید تهدیدهایمان را باور پذیرتر کنیم.

 

خبرگزاری صدا و سیما

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها