سنا دکترین ترامپ را در زمینه سیاست خارجی رد کرد

سنا دکترین ترامپ را در زمینه سیاست خارجی رد کرد
شنبه 18 شهريور 1396 - 10:09

کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا : تجهیزات دفاعی به تنهایی نمی تواند در خارج برای آمریکا قدرت و استقامت همراه داشته باشد.

العالم ـ آمریکا

خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن به قلم پاتریشیا زنگرله نوشت: کمیته ای  در سنای آمریکا در گزارشی که طرح بودجه مربوط به وزارت امور خارجه نیز ضمیمه آن بود، از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور به شدت انتقاد و اعلام کرد برنامه دولت برای کاهش بودجه وزارت خارجه به معنی عقب گرد در سیاست خارجی است و باعث تضعیف جایگاه آمریکا در جهان می شود. 

کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا  با 31 رای موافق و هیچگونه رای مخالف به طرح اختصاص بیش از 51 میلیارد دلار به وزارت امور خارجه و فعالیت های خارجی این کشور رای مثبت داد که حدود 11 میلیارد دلار بیشتر از بودجه درخواستی دولت ترامپ است.

این کمیته سنا در گزارشی که این طرح نیز ضمیمه آن بود از درخواست دولت برای کاهش 30 درصدی بودجه فعالیت های خارجی آمریکا از سی ام سپتامبر سال 2017 انتقاد کرد.

در این گزارش آمده است: «درس هایی که از 11 سپتامبر سال 2001 تاکنون گرفته شده است واقعیتی را نشان می دهند و آن اینکه تجهیزات دفاعی به تنهایی نمی تواند در خارج برای آمریکا قدرت و استقامت همراه داشته باشد. فناوری و قدرت آتش در میدان جنگ نمی تواند جایگزین دیپلماسی و توسعه شود.»

کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا در گزارش خود همچنین اعلام کرد :« دکترین دولت که به نظر می رسد نوعی عقب نشینی باشد و شامل فاصله گرفتن آمریکا از ساختارهای حل جمعی و چند جانبه مناقشات است تنها باعث تضعیف جایگاه این کشور در جهان می شود.»

سناتور ­لیندسی گراهام رئیس جمهوریخواه کمیته فرعی تخصیص بودجه فعالیت های خارجی در سنا که این طرح بودجه را تهیه کرده بود روز پنجشنبه گفت از کاخ سفید درخواست کرده بود توضیحات بیشتری برای برنامه های بودجه خود ارائه کند.

وی افزود :« اما ما چیزی دریافت نکردیم.»

پاتریک لیهای سناتور دموکرات در کمیته فرعی تخصیص بودجه فعالیت های خارجی سنا نیز بر ضرورت « قدرت نرم » وزارت امور امور خارجه تاکید کرد.

دموکرات ها و حتی بسیاری از جمهوریخواهان آمریکا از برنامه بودجه ترامپ که اوایل امسال منتشر شد انتقاد کرده بودند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها