چرا "حراک 15 سپتامبر" برای خاندان آل سعود خطرناک‎ محسوب می شود؟/ آیا «بهار» سعودی نزدیک است؟

چرا
جمعه 24 شهريور 1396 - 12:54

فراخوانی که فعالان سعودی در قالب جنبش اعتراضی «حراک ۱۵ سپتامبر» به منظور شرکت در تظاهرات امروز صادر کردند، اگرچه اولین فراخوان مخالفان عربستانی نیست، اما به نوعی خطرناک‏ترین تلاش‎های آنها در شکل و زمانش محسوب می‏شود.

العالم _ عربستان سعودی

دعوت فعالان سعودی عضو جنبش «حراک 15 سپتامبر» از مردم عربستان برای شرکت در تظاهرات امروز (15 سپتامبر) ماه‎ها و مشخصا از ماه می گذشته در شبکه‎های اجتماعی آغاز شده است و در آن هموطنان خود را به شرکت در اعتراضات مردمی مسالمت آمیز علیه ظلم و خودکامگی خاندان آل سعود اعم از شاه سعودی و فرزندش که ولی‎عهد عربستان است، فرا خواندند.

پیش از تشکیل جنبش اعتراضی حراک 15 سپتامبر، جنبش «7 رمضان» و قبل از آن جنبش «21 آوریل» شکل گرفته بود که دستگاه امنیتی عربستان مانع برگزاری آن شده بودند و جنبش‌های قبلی آنها بی نتیجه ماند.

این در حالی است که فعالان سعودی سعی دارند به نتیجه‎ای که در تلاش‎های سابق به آن نرسیده‎اند، امروز با تغییر تاکتیک به آن دست یابند.

فعالان سعودی در جنبش‌های اعتراضی قبلی 14 مسجد اصلی عربستان در 14 شهر را به عنوان مکان‎های تجمع انتخاب کرده بودند و همین مساله باعث شد که دستگاه‎های امنیتی عربستان بتوانند این جنبش‎ها را قبل از آغاز آن ناکام بگذارند، اما در حراک 15 سپتامبر انتظار می رود که تجمعات غیر مرکزی و به نوعی سازمان نیافته را مشاهده کنیم؛ تجمعاتی که می تواند منجر به بیداری افکار عمومی شود، بدون اینکه خطر بازداشت آنها وجود داشته باشد.

انتظار می رود که تظاهرات امروز شامل همه مناطق مختلف عربستان شود، بدون اینکه منحصر به شهرهای بزرگ باشد. حال باید دید که حد و مرز این اعتراضات تا کجاست و آیا همانند جنبش های قبلی ناکام می ماند یا اینکه به نقطه عطفی تبدیل می شود؟

عربستان سعودی از ابتدای هزاره جدید کم و بیش شاهد تحرکات اعتراضی مسالمت آمیز بویژه در منطقه شیعه نشین قطیف و العوامیه واقع در شرق این کشور است وساکنان آن بویژه پس از اعدام و شهادت شیخ نمر روحانی برجسته شیعی عربستان در معرض حملات گاه و بیگاه نیروهای امنیتی قرار دارند و اهالی مناطق شرق عربستان در سال 2011 همزمان با آغاز «بهار عربی» جنبشی موسوم به «ثوره حنین» شکل داده بودند که با شکست مواجه شد، اما این شکست به این معنا نبود که فعالان سعودی از برای همیشه از همه تحرکات مسالمت آمیز خود دست بردارند.

اما چرا حراک 15 سپتامبر برای خاندان آل سعود خطرناک‎تر محسوب می شود؟

جنبش اعتراضی 15 سپتامبر اکنون در شرایط غیر عادی که عربستان از لحاظ سیاست داخلی و خارجی در آن به سر می برد، یک نوع جهش غیر عادی دارد. این جنبش اولین واکنش به اظهارات سعودی القحطانی مشاور رسانه‎ای دربار سلطنتی عربستان است. القحطانی ماه گذشته در صفحه توئیتر خود خواستار عدم سرکوب تظاهرات مسالمت امیز در دوحه شد، اما فعالان سعودی در صفحات توئیتر خود این دعوت را لبیک گفتند و اعلام کردند که بهتر است که به برگزاری چنین تظاهراتی در عربستان اجازه داده شود و اینگونه شد که موج اعتراضات فعالان سعودی به سطحی افزایش پیدا کرد که امروز شاهد آن هستیم.

هشتگ حراک 15 سپتامبر در صفحات اجتماعی بویژه توئیتر طی روزهای اخیر چندین بار ترند شد و گویا «غانم الدوسری» فعال سرسخت سعودی مقیم لندن که در هماهنگی و ساماندهی این هشتگ تا حد زیادی نقش ایفا کرده است، سخنگوی این جنبش است و صدها هزار نفر در صفحات اجتماعی وی را دنبال می کنند.

فارس

برای جلوگیری از راهپیمایی جنبش 15 سپتامبر؛ عربستان سعودی دست به دامان مفتی اعظم خود شد، جزئیات این خبر اینجا بخوانید.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها