خواسته تیلرسون از ترامپ: پایبندی ایران را به برجام تایید کنید

خواسته تیلرسون از ترامپ: پایبندی ایران را به برجام تایید کنید
جمعه 31 شهريور 1396 - 13:28

نشریه وال استریت ژورنال پنجشنبه شب (به وقت محلی) گزارش داد رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور خواسته است در گزارش ماه آینده خود به کنگره، پایبندی ایران به برجام را تایید کند و سپس به دنبال اعمال تغییرات لازم در این توافق باشد.

العالم - آمریکا / سیاسی

همزمان گروه دیگری از سیاست‌مداران امریکایی همچون «تام کاتن» سناتور ایالت آرکانزاس خواستار لغو این توافق و یافتن جایگزنی برای آن هستند. «برایان هوک» مدیربرنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه امریکا در این خصوص به وال استریت ژورنال گفت گرچه ترامپ برخی تصمیمات را در خصوص برجام اتخاذ کرده، با این حال تیم دیپلماتیک این کشور همچنان در حال کار  روی طرحی جامع برای رفع و رجوع اختلاف‌ها با ایران در زمینه‌های غیرهسته‌ای است.

دولت امریکا باید مطابق با قانون مصوب کنگره این کشور، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را در بازه‌های زمانی 90 روزه مورد تایید قرار دهد.

ترامپ که در جریان رقابت‌های انتخاباتی بارها وعده پاره کردن برجام را داده بود، تاکنون دوبار ناچار به تایید پایبندی ایران به این توافق شده است.

وی اخیرا گفته بود تصمیم خود را برای ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای اتخاذ کرده است. انتظار می‌رود این تصمیم در هفته‌های آینده اعلان عمومی شود.

با وجود اینکه دیگر طرف‌های این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد پیوسته بر پایبندی ایران به تعهدات خویش صحه می‌گذارند، مقام‌های امریکایی مکرر مدعی عدم پایبندی تهران به «روح برجام» هستند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها