لاریجانی در سن پترزبورگ:

اقدامات دردسرساز و یک‌جانبه آمریکا همه را عصبانی کرده است

اقدامات دردسرساز و یک‌جانبه آمریکا همه را عصبانی کرده است
شنبه 22 مهر 1396 - 11:28

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران و روسیه نقش مهمی در سرکوب تروریست ها داشته اند، گفت: ایران و روسیه از ابتدا معتقد به راه حل سیاسی در مسئله سوریه بودند که ابتکار قزاقستان این مسیر را تسهیل کرد.

العالم - ایران / سیاسی

خانه ملت -- علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در سن پترزبورگ در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات آستانه، اظهار داشت: ایران و روسیه نقش مهمی در سرکوب تروریست‌ها داشته اند.

وی افزود: ایران و روسیه از ابتدا معتقد به راه حل سیاسی در مسئله سوریه بودند و ابتکار قزاقستان و تشکیل این اجلاس در آستانه این مسیر را تسهیل کرد.

لاریجانی تروریسم را مشکل جهانی دانست و درباره ائتلاف ضد تروریسمی در جهان گفت: جنس این تروریست‌ها مهاجرت پذیری آنهاست ممکن است در جایی سرکوب شوند اما از جای دیگر سر در می آورند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورها با تروریسم بازی می‌کنند، عنوان کرد: مبارزه با تروریسم باید توسط ائتلافی انجام شود که واقعا در عمل بخواهند این کار را انجام دهند نه اینکه در رسانه‌ها حرف درباره مبارزه با تروریسم بزنند ولی در عمل و در پشت صحنه پول و سلاح به تروریستها بدهند، این رفتار فریب دادن است و نتیجه‌ای نخواهد داشت. 

لاریجانی به مذاکرات سوریه در ژنو و‌ آستانه اشاره و آنها را مورد مقایسه قرار داد و گفت: مذاکرات در ژنو پیش نرفت اما در آستانه پیش رفت زیرا کشورهای حاضر در مذاکرات آستانه مصمم به مبارزه با تروریسم  بودند اما در ژنو ترکیب مخلوط بود و بنابراین پیش نمی‌رفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ارزیابی از اولین روز سفر به روسیه به انجام گفت و گو ها با مقامات روسیه اشاره کرد و گفت: در این دیدارها به گسترش روابط اقتصادی آن هم در شرایط بعد از تصویب برنامه ششم توسعه در ایران تأکید شد  و راهکارهای توسعه روابط و اجرایی شدن تصمیم ها تبادل نظر شد.

لاریجانی افزود: از سوی دیگر گفت‌وگوهایی درباره مسئله هسته‌ای ایران و اقدامات دردسرساز آمریکا داشتیم، اقدامات یک جانبه‌ای که همه را عصبانی کرده است زیرا پشت پا زدن به همه اقداماتی است که همه این کشورها به نحوی در آن نقش داشته اند.

وی گفت: در این دیدارها همچنین در مورد تروریسم و مبارزه با آن گفت و گوهایی انجام شد بخصوص با روس‌ها مواضع و اقدامات هماهنگی داشته‌ایم و این مبارزه نیز موفق بوده است.

لاریجانی گفت: نگاه روس‌ها به این نگاه ایران نزدیک است و علاقمند به توسعه روابط اقتصادی با ایران هستند.

رئیس مجلس در ادامه به حضور و سخنرانی در نشست امنیتی منطقه اشاره کرد و گفت: ایران نظر خود را درباره امنیت منطقه و چالش‌های موجود به خصوص درباره تروریسم بیان کرد.

وی افزود: کسانی در منطقه حضور یافتند که هر روز یک مسئله جدید می سازند؛ یک روز تروریسم و روز دیگر تجزیه طلبی راه می‌اندازند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها