در دیدار با دریادار حبیب الله سیاری؛

نیروی دریایی کشورهای اروپایی خواستار همکاری با ایران شدند

نیروی دریایی کشورهای اروپایی خواستار همکاری با ایران شدند
چهارشنبه 26 مهر 1396 - 10:31

فرماندهان دریایی شماری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان در دیدار با دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ونیز ایتالیا، خواستار همکاری برای دستیابی به دانش و تجربه ایران در زمینه برقراری امنیت و مقابله با دزدان دریایی در آبهای بین المللی شدند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به عنوان میهمان ویژه برای شرکت در یازدهمین همایش قدرت دریایی منطقه ای در شهر ونیز به سر می برد، دیشب (سه شنبه شب) با شماری از فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو کرد.
شماری از افسران و فرماندهان نیروی دریایی ایتالیا با مراجعه به دریادار سیاری ضمن بیان سابقه دوستی میان دو نیروی دریایی ایران و ایتالیا، از روند توسعه کنونی میان دو نیروی دریایی ایران و ایتالیا ابراز خرسندی کردند و آن را بستری مناسب برای تکرار دوستی‎ ها و بهره ‎گیری از ظرفیت‎ های متقابل بیان کردند.
فرمانده نیروی دریایی یونان در ملاقات با فرمانده نیروی دریایی ارتش کشورمان ضمن اعلام آمادگی برای توسعه روابط با نیروی دریایی ایران، درگاه دیپلماتیک و وزارت امور خارجه را برای آغاز گفت و گوهای پیشنهاد کرد.
فرمانده نیروی دریایی بلغارستان نیز در دیدار با امیر دریادار حبیب الله سیاری ابراز علاقه برای توسعه روابط بین دو نیروی دریایی ایران و بلغارستان کرد .
همچنین جانشین نیروی دریایی اسپانیا در دیدار با دریادار سیاری، ضمن تأکید بر علاقه کشورش به توسعه روابط با نیروی دریایی ایران گفت: اکنون ما دیدگاه کاملاً باز و آماده گفت و گو با نیروی دریایی ایران داریم و با آغوش باز از توسعه روابط بین دو نیروی دریایی را استقبال می کنیم.
فرمانده نیروی دریایی پرتغال نیز در دیدار با دریادار سیاری ضمن اشاره به تفاهم بین دو طرف در حاشیه اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند، آمادگی خود را برای ادامه گفت و گوها و به اشتراک گذاشتن دیدگاه ها برای توسعه روابط بین دو نیروی دریایی بیان داشت. دریادار سیاری نیز ضمن تأیید مذاکرات انجام شده قبلی تأکید کرد : باید گام های جدی برای اجرایی نمودن تفاهم‎هایی که انجام شده است برداریم.
فرمانده نیروی دریایی آفریقای جنوبی نیز در دیدار با دریادار سیاری ضمن بیان برگزاری موفقیت آمیز کارگاه مقدماتی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند در ژوهانسبورگ، آمادگی خود را برای حضور و مشارکت فعال در ششمین نشست این اجلاس که بزودی در تهران به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد، اعلام کرد.
دریادار سیاری نیز ضمن ابراز آمادگی برای توسعه روابط بین دو نیروی دریایی از حضور فعال نیروی دریایی آفریقای جنوبی در نشست بعدی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند در تهران استقبال کرد.
فرمانده نیروی دریایی کرواسی نیز با مراجعه به دریادار سیاری ضن ابراز خوشحالی از ملاقات با فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، آمادگی نیروی دریایی کشورش را برای توسعه روابط با نیروی دریایی ارتش کشورمان بیان کرد. دریادار سیاری نیز ضمن بیان اهمیت توسعه روابط میان دو نیروی دریایی، آمادگی متقابل نیروی دریایی ایران برای این اقدام را اعلام کرد.
فرمانده نیروی دریایی الجزایر نیز در گفت و گو با دریادار سیاری، آمادگی نیروی دریایی آن کشور برای برقراری روابط با نیروی دریایی ایران را اعلام داشت. دریادار سیاری نیز با تأکید بر اهمیت موقعیت کشور الجزایر از پیشنهاد فرمانده نیروی دریایی الجزایر برای توسعه روابط استقبال کرد.
فرمانده نیروی دریایی آرژانتین نیز در ملاقات با فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اگر فاصله جغرافیایی میان دو کشور ایران و آرژانتین زیاد است، اما ما فکر می‎کنیم دریا این فاصله را بر خواهد داشت و ما موضوعات زیادی برای همکاری مشترک در دریا داریم و از علاقه نیروی دریایی کشورش برای برقراری رابطه با نیروی دریایی ایران خبر داد.
جانشین فرمانده نیروی دریایی روسیه نیز گفت: ما در نشست‎های قبلی و گفت و گوهایی که داشتیم در مورد زمینه‎ های همکاری به تفاهماتی رسیده‎ ایم، در حاشیه اجلاس ونیز فرصت بیشتری برای بیان دیدگاه‎ها به منظور توسعه روابط میان دو نیروی دریایی ایران و روسیه در اختیار خواهیم داشت.
دریادار سیاری نیز از برنامه‎ ریزی انجام شده برای انجام یک ملاقات در حاشیه اجلاس خبر داد و افزود: طی روزهای آتی و در حاشیه این اجلاس به موضوعات مهمی برای به اشتراک گذاشتن ظرفیت‎ ها بین دو نیروی دریایی صحبت خواهیم کرد و این فرصت مناسبی برای توسعه روابط میان دو نیروی دریایی ایجاد خواهد نمود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی قرار است امروز در نخستین روز از این همایش چهار روزه سخنرانی کند.
به گزارش ایرنا، یازدهمین همایش دریایی منطقه ای از امروز 17 اکتبر (25 مهر) تا جمعه 20 اکتبر (28 مهر) در شهر ونیز برگزار می شود و قرار است فرماندهان نیروی دریایی 50 کشور جهان در آن به بحث و تبادل نظر در باره مقابله با فعالیت های غیر قانونی، نوآوری فنی و تقویت همکاری ها در بخش امنیت دریایی به میزبانی نیروی دریایی ایتالیا بپردازند.
در این همایش دو سالانه با موضوع «نیروهای دریایی فراتر از نقش های سنتی: تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت از دریا»، علاوه بر فرماندهان نیروی دریایی، شماری از سازمان های بین المللی، صنغتی، فرهنگی ، دانشگاهی و خبری با موضوع دریایی شرکت خواهند داشت.
دریاسالار والتر جیراردلی رئیس نیروی دریایی ایتالیا همایش را افتتاح خواهد کرد و روبرتا پینوتی وزیر دفاع ایتالیا و ژنرال کلودیو گراتسیانو رئیس ستاد مشترک وزارت دفاع نیز پنجشنبه آینده در آن سخنرانی خواهند کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها