شمخانی در گفتگو با یورونیوز:

توانمندی دفاعی ایران غیرقابل مذاکره/اعمال تحریم و حفظ برجام تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نیست

توانمندی دفاعی ایران غیرقابل مذاکره/اعمال تحریم و حفظ برجام تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نیست
چهارشنبه 26 مهر 1396 - 15:59

دبیر شورای عالی امنیت ملی اعمال تحریم و حفظ برجام را تحت هیچ شرایطی امکانپذیر ندانست و گفت: توانمندی دفاعی و از جمله ظرفیتهای موشکی متعارف در ردیف حقوق طبیعی ماست و موضوعی غیر قابل مذاکره است.

العالم _ ایران / سیاسی

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفتگویی با شبکه یورونیوز به سوالاتی درباره برجام و .. پاسخ داد. 

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است. 

یورونیوز :امیر دریابان شمخانی ، از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم ، به عنوان سوال اول و با توجه به اظهارات آقای ترامپ در خصوص برجام بفرمایید که از منظر شما سرنوشت برجام چه خواهد بود ؟

شمخانی : دولت آمریکا مجموعه ظرفیتهای خود را بسیج کرده تا بتواند برجام را در حد یک پوسته تنزل دهد تا از این طریق امکان تامین منافع ایران در این قرارداد بین المللی فراهم نشود. در این چارچوب همزمان تحریم علیه ایران را به اشکال مختلف حفظ کرده وبا لفاظی های  مستمر جنگ روانی پردامنه و البته بی اثری را علیه ایران اعمال می کند. پیام روشن و قاطع ما این است: "اعمال تحریم و حفظ برجام تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نیست."

ایران همه تلاش خود را برای عمل به تعهداتش بکار گرفته و تنها مرجع قانونی ارزیابی این روند که آژانس بین المللی انرژی اتمی است 8 بار این واقعیت را تایید نموده است. در مقابل اما با کمال تاسف آمریکایی ها  نه تنها به تعهداتشان عمل نمی کنند بلکه به انحاء مختلف تلاش می کنند که ایران را از حقوق قانونی اش محروم کنند.به طور قطع جمهوری اسلامی ایران نقشه راهی را که برای مقابله با این روند تدوین کرده در زمان مناسب اجرا خواهد کرد و اجازه نمی دهد که منافع ایران نادیده گرفته شود ، پیگیری این مسیر راهکارهای مختلفی دارد . من جمله این نکته ای که شمااشاره کردید .

یورونیوز : خروج از برجام ؟

شمخانی : منجمله آن 

یورونیوز : آیا جمهوری اسلامی حاضر است غیر از موضوع هسته ای در مواردی دیگری وارد مذاکره شود ؟

شمخانی : اول اینکه آمریکایی ها نشان داده اند که برای هیچ مذاکره ای قابل اعتماد نیستند.  نکته بعدی این است که آنها اهداف و منافع متفاوتی را در منطقه دنبال می کنند که در تعارض با منافع ما و مردم منطقه است. البته ما هیچگاه از مذاکره رویگردان نبوده ایم و در حال حاضر نیز در مورد موضوع مبارزه با تروریسم که مهمترین معظل امنیتی در منطقه است با کشورهای موثر در این عرصه در قالب کنفرانسهای آستانه وژنو در حال مذاکره هستیم . اما به طور قطع اجازه نخواهیم داد که هیچ کشوری از برجام به عنوان ابزار فشار به سایر حوزه ها استفاده کند. وقطعا وارد این مسیر اشتباه نخواهیم شد. 

یورونیوز : منظورم از مذاکره در خصوص دو پرونده ای هست که اخیرا بسیار حرف و سخن درباره آن شده ، موضوع موشک های بالستیک ایران و بحث سپاه پاسداران که از سوی آمریکا مطرح شده؟

شمخانی: بر مبنای اعترافات آقای ترامپ و دستگاههای اطلاعاتی آمریکا ، داعش ساخته آین کشور است. درحالی که تهدید این گروه تروریستی ساخته شده از سوی آمریکا به کشورهای اروپایی رسیده است هر روز شهدای بی سر سپاه پاسداران به عنوان زبده ترین نیروی مقابله با تروریسم در ایران تشییع می شوند . قرار دادن سپاه در لیست تحریمهای مرتبط با تروریسم مفهومی ظالمانه داشته و عملا اقدامی در تایید و حمایت از تروریسم است.

در ارتباط با بحث موشکی هم باید بگویم که شکل گیری توانمندی موشکی در جمهوری اسلامی ایران حاصل یک عبرت تاریخی است .این یک آموزه ناشی از تجربه تلخ تحمیل جنگی 8 ساله به ایران است. در حالی که شهرهای بی دفاع ایران در معرض موشک باران رژیم صدام حسین بود هیچ کشوری حاضر به تامین نیازمندیهای دفاعی ما نبود. این تجربه به ما می گوید که باید برای دفاع از خود توانمندی متناسب با تهدیدات را فراهم کنیم . توانمندی موشکی ایران  کاملا بومی است و تهدید کننده هیچ کشوری نبوده و نخواهد بود. رژیم صهیونیستی اصرار دارد که توانمندی موشکی ایران را تهدیدی برای همسایگان و اروپاییان معرفی کند اما بسیار روشن است که ما تهدیدی را از جانب اروپا متوجه خود نمیدانیم و منفعتی از تهدید اروپا نمی بریم. ما آغازگر هیچ شکلی از درگیری در منطقه نبوده و نخواهیم بود. توانمندی دفاعی و از جمله ظرفیتهای موشکی متعارف در ردیف حقوق طبیعی ماست و موضوعی غیر قابل مذاکره  است .

یورونیوز : یکی از مواردی که همواره مطرح بوده موضوع اتهام زدن به ایران به عنوان کشور حامی تروریسم بوده و اتهام اصلی در سخنان ترامپ هم به ایران در سخنرانی اخیرش نیز همین بود و برای اولین بار هم نیست که این مساله به این شکل مطرح می شود ، پاسخ ایران به این اتهام به صورت روشن چیست ؟

شمخانی : امروز برای افکارعمومی جهانی کاملا مشخص شده که ترامپ فرد دروغگویی است. دولت آمریکا ضمن آن که به صورت مستمر علیه ایران از طریق تحریم و مسایل اقتصادی ، علیه سوریه و عراق از طریق پرورش تروریسم ، علیه مردم یمن از طریق بمباران ،علیه مردم بحرین از طریق حمایت از دیکتاتورها در حال اقدام است ما را بدون ارایه هیچ سندی متهم به حمایت از تروریسم می کند. قبل از بروز آفات تروریسم در غرب و شکل گیری 11 سپتامبر که طعم تلخ کشتار مردم بیگناه را در کام مردم آمریکا جاری کرد ما در مبارزه با تروریسم در داخل کشورمان 17 هزار شهید دادیم .این افراد بی گناه از سوی گروه تروریستی منافقین که امروز یکی از 4 شرور تایید کننده نظرات ترامپ و مورد حمایت این کشور هستند به شهادت رسیدند 

ما هیچ وقت با مردم آمریکا دشمنی نداشتیم، دلیلی نداشته که با مردم آمریکا دشمنی داشته باشیم اما دولت آمریکا همواره با ملت ایران دشمنی کرده است. وقتی ترامپ می گوید " ملت تروریست ایران" ،وقتی حق مردم ایران را در یک پهنه 2500 ساله تاریخی نادیده می گیرد و خلیج فارس را خلیج عربی می نامد ، مردم ایران می فهمند که مورد هدف قرار گرفته اند . البته به طور طبیعی هم مردم ایران ، هم آزادی خواهان جهان هم روشنفکران اروپا و هم روشنفکران اروپا ترامپ را پس از سخنرانی اخیربا کلمات روشنی به استهزاء گرفته اند 

یورونیوز :عملکرد و همکاری کشورهای اروپایی را بعد از برجام با جمهوری اسلامی ایران چگونه ارزیابی می کنید ؟

شمخانی : ما با حفظ اصول و ارزشهای خود هیچگاه محدودیتی در توسعه روابط با اروپا نداشته ایم اما واقعیت این است که اروپا پس از برجام نتوانسته است انتظارات مردم ایران را برآورده کند و بیشتر اقدامات انجام شده از سوی کشورهای اروپایی جنبه نمایشی داشته است. مخالفت کشورهای اروپایی با رفتار ترامپ در قبال برجام موضوعی مثبت و قابل توجه است اما کافی نیست و باید اقدامات و گامهای عملی در حوزه های سیاسی و اقتصادی در مخالفت با رویکرد دولت آمریکا برداشته شود

یورونیوز :اگر اتحادیه اروپا یا برخی از کشورهای آن در تروریستی خواندن سپاه پاسداران همراهی کنند ایران از برجام خارج خواهد شد ؟

شمخانی : بعید می دانم چنین اقدامی انجام شود اما اگر این اتفاق رخ دهد از نظر ما  مفهومی غیر از بی صداقتی و رویکرد فرصت طلبانه برای اهداف نداشته و به طور قطع واکنش متناسب را نیز بدنبال خواهد داشت 

یورونیوز : در روزهای گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ایران مرزهای خودش را با اقلیم کردستان بسته است ، آیا این اتفاق رخ داده و ایران مرزهای خودش را با اقلیم کردستان بسته ؟

شمخانی : در حال حاضر بدلیل حضور ارتش عراق در مناطق مورد منازعه ، وضعیت ترددهای مرزی مقداری دچار اختلال شده است. متاسفانه دو نفر به حرف های منطقی گوش ندادند ، یکی ترامپ به حرف های منطقی که دنیا قبل از سخنرانی اش به او گفت و یکی بارزانی قبل از اینکه همه پرسی را انجام دهد . هردو مورد نیز بدلیل توجه به حرف و توصیه های رژیم صهیونیستی بود. 

یورونیوز : آیا هماهنگی وجود دارد بین دولت ایران و دولت ترکیه برای بستن مرزها به روی اقلیم و با هم هماهنگ هستید ؟

شمخانی : ما مخالف هرگونه تجزیه در کشورهای منطقه هستیم ، عراق هم مخالف است ، ترکیه هم مخالف است ، سازمان ملل هم مخالف است ،کشورهای فرا منطقه ای هم مخالفند . این یک هدفی است که می تواند هماهنگی ایجاد کند .
یورونیوز : امیر دریابان شمخانی از فرصتی که در اختیار شبکه یورونیوز قرار دادید تشکر می کنم از بینندگان عزیز هم سپاسگزاریم .

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها