آمانو: راستی‌آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد/ وزیر خارجه فرانسه: ایرانی‌ها را در موضوع موشکی تحت فشار قرار می دهیم

آمانو: راستی‌آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد/ وزیر خارجه فرانسه: ایرانی‌ها را در موضوع موشکی تحت فشار قرار می دهیم
پنج‌شنبه 27 مهر 1396 - 23:00

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه گفت اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا، تأثیری بر روند نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران نداشته است.

العالم _ اروپا

«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه تأکید کرد که فعالیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی این نهاد در ایران بدون مشکل در جریان است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در یک سخنرانی راهبرد تازه این کشور در قبال ایران را اعلام کرد و گفت قصد ندارد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آمانو که پس از دیدار با وزیر خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا ایران در واکنش به اظهارات ترامپ دسترسی‌های آژانس را محدود کرده یا نه، گفت: «از آن زمان وقت کافی برای اینکه شاهد تغییر رویکرد ایران باشیم، نداشته‌ایم، اما آن‌ها محتاط هستند و ما به بدون هیچ مشکلی به فعالیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی ادامه می‌دهیم.»

در توافق هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ به دست آمد، آژانس به عنوان مسئول راستی‌آزمایی پایبندی ایران به بندهای هسته‌ای توافق معرفی شده است.

این نهاد تاکنون در۸ گزارش مختلف پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تائید کرده است. کشورهای اروپایی با استناد به این گزارش‌ها تأکید دارند که توافق هسته‌ای در محدود کردن برنامه ایران موفق بوده و واشنگتن نباید این توافق را بر هم بزند.

مدیر کل آژانس تصریح کرد که ایران دسترسی‌های لازم برای بازرسی‌های این نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد از سایت‌های مورد نیاز ایران را فراهم کرده است. 

رسانه‌ها پیش از این گزارش داده بودند ماکرون از آژانس خواسته به نظارت بر توافق هسته‌ای ایران ادامه دهد. وزیر خارجه فراسنه نیز نظر مشابهی ابراز کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت: «به لطف آژانس، ما در این باره نگرانی نداریم. توافق در حال اجرا به نحو شفاف است و ما معتقدیم که بر عهده ایران است که به تعهداتش باقی بماند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا پاریس قصد دارد همانند آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف تحریم قرار دهد بر ضرورت جدا کردن توافق هسته‌ای از سایر مسائل محل اختلاف با ایران تأکید کرد. 

دیپلمات فرانسوی گفت: «فعالیت‌های دیگر ایران [در زمینه‌های خارج از برجام] مسائلی جدی هستند، اما جزو توافق هسته‌ای نیستند.» 

لودریان همچنین با اشاره به قصدش برای سفر به تهران در هفته‌های آینده گفت: «ما به زودی فرصت خواهیم داشت ایرانی‌ها را در این دو موضوع (موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای) تحت فشار قرار دهیم.» 

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها