آغاز محاکمه فعالان حقوق بشری در ترکیه

آغاز محاکمه فعالان حقوق بشری در ترکیه
چهارشنبه 3 آبان 1396 - 10:11

11 تن از فعالان حقوق بشری متهم به تروریسم امروز (چهارشنبه) در ترکیه دادگاهی می‌شوند. این پرونده نگرانی‌های گسترده‌ای را در غرب ایجاد کرده و به نقطه عطفی در تنش‌های آنکارا با اروپا تبدیل شده است.

العالم-ترکیه

به گزارش خبرگزاری رویترز، فعالان مذکور که رئیس عفو بین‌الملل در ترکیه، یک شهروند سوئدی و یک آلمانی هم در میان آنها هستند، با خطر ۱۵ سال حبس به اتهام ارتکاب مواردی از جمله عضویت در یک "سازمان تروریستی مسلح" و کمک به آن مواجه هستند.

این فعالان ژوئیه به دنبال مشارکت در یک کارگاه آموزشی درباره امنیت دیجیتال در استانبول بازداشت شدند. این پرونده نگرانی‌های عمیقی را درباره لغزش سریع ترکیه به سمت خودکامگی تحت رهبری رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه ایجاد کرده است. اولین جلسه رسیدگی امروز ۱۰ صبح به وقت محلی برگزار می‌شود.

از زمان کودتای ناکام ژوئیه گذشته، مقام‌ها بیش از ۵۰ هزار تن را که در انتظار محاکمه هستند، به زندان‌ها فرستاده و حدود ۱۵۰ هزار تن دیگر را اخراج و یا از کار معلق کرده‌اند. متحدان غربی آنکارا نگرانند که اردوغان از آن کودتا به عنوان بهانه‌ای برای ریشه‌کن کردن اپوزیسیون و سرکوب مخالفان سوء استفاده کند.

ایسنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها