علیرغم مخالفت شدید مادرید؛

پارلمان کاتالونیا به جدایی از اسپانیا رای داد

پارلمان کاتالونیا به جدایی از اسپانیا رای داد
جمعه 5 آبان 1396 - 17:25

علیرغم مخالفت و هشدار مادرید، پارلمان محلی کاتالونیا به جدایی کامل از اسپانیا رای مثبت داد.

العالم _ اروپا

رای گیری پارلمان محلی منطقه کاتالونیا برای تصمیم گیری در زمینه جدایی کامل از اسپانیا در شهر بارسلون از دقایقی پیش آغاز شده است.

همزمان سنای اسپانیا نیز درحال بحث و بررسی ماده 155 قانون اساسی است تا در صورت موافقت اختیارات دولت محلی کاتالونیا از جمله خدمختاری را از این منطقه سلب کند.

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا امروز جمعه اعلام کرد که اقدامات پارلمان کاتالونیا برای اعلام جدایی از این کشور تمسخر دموکراسی است.

به دنبال ساعتها بحث و بررسی، پارلمان کاتالونیا با تصویب قطعنامه استقلال، به صورت یک‌طرفه از دولت اسپانیا اعلام جدایی کرد.

 نمایندگان کاتالونیا با 70 رای مثبت، 10 رای منفی و  2 رای ممتنع به جدایی از اسپانیا رای دادند.

به دنبال رای مثبت در پارلمان کاتالونیا، شبکه الجزیره نیز گزارش داد، سنای اسپانیا نیز ماده 155 قانون اساسی را اجرایی کرد تا زمینه برای سلب خودمختاری از این منطقه برای دولت اسپانیا فراهم شود.

دولت مادرید پیش از این هشدار داده بود که در صورت اعلام جدایی از اسپانیا، دولت محلی کاتالونیا را منحل و یک انتخابات جدید در عرض 6 ماه آینده برگزار خواهد کرد.

ماریانا راخوی پس از رای گیری پارلمان کاتالونیا از همه خواست که آرامش خود را حفظ کنند. وی تاکید کرد که حاکمیت قانون دوباره به کاتالونیا بازخواهد گشت.

در جریان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، که اول اکتبر (9 مهرماه) برگزار شد، 90 درصد به استقلال این ناحیه رای دادند. دولت مرکزی همواره بر غیرقانونی بودن چنین اقدامی تاکید داشت و از این رو خواستار اجرایی شدن بند 155 قانون‌اساسی شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها