سازمان ملل درباره وضعیت تکان دهنده انسانی در یمن هشدار داد

سازمان ملل درباره وضعیت تکان دهنده انسانی در یمن هشدار داد
شنبه 6 آبان 1396 - 16:15

رئیس امور بشردوستانه و کمک های فوری سازمان ملل متحد درباره وضع «تکان دهنده» انسانی در یمن هشدار داد و از طرف های درگیر خواست به قانون بین الملل احترام بگذارند.

العالم ـ یمن

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «مارک لوکاک» (Mark Lowcock) امروز (شنبه) در پایان ماموریت پنج روزه خود، گفت: جنگ در این کشور فقیر عربی باید از طریق روند سیاسی پایان یابد.
وی که برای اولین بار به یمن سفر کرده بود، افزود: به یمن آمدم تا درک بهتری از بحران وخیم انسانی در این کشور، از جمله سریعترین شیوع وبا در جهان، بزرگترین ناامنی غذایی در جهان و وضع جابجایی گسترده جمعیت به دست آورم.
این مقام بین المللی قبل از ترک صنعا پایتخت یمن به خبرنگاران گفت: دیدن اثرات وحشتناک این درگیری که ساخته و پرداخته دست بشر است، تکان دهنده بود. سازمان ملل متحد از همه طرف ها می خواهد به بالاترین استاندارد قانون بین الملل در امور بشردوستانه پایبند باشد و با احترام به همه از جمله بازداشت شدگان و روزنامه نگاران، حقوق بشر را رعایت کنند.
لوکاک در این دیدار مذاکراتی را در شهرهای عدن و صنعا پایتخت یمن انجام داد و از مناطق مختلفی دیدن کرد.
وی از مقامات عدن و صنعا خواست اطمینان دهند که همه افراد نیازمند به کمک های انسان دوستانه دسترسی دارند و خواستار گشایش فرودگاه صنعا به روی هواپیماهای مسافربری و حامل کمک های انسان دوستانه شد.
لوکاک همچنین از سوء تغذیه شدید کودکان یمنی خبر داد و از بیمارستان هایی که دچار قطع برق و کمبود آب بودند، بازدید کرد. این مقام بین المللی همچنین با کارمندان مرکز بهداشتی دیدار کرده که ماه ها به آنها حقوقی پرداخت نشده است.
یمن از سال 2014 (92) صحنه درگیری بین نیروهای انصار الله و نیروهای وفادار به «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری اسبق یمن با نیروهای دولت « عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی برای کنترل این کشور فقیر بوده است.
به گزارش ایرنا، ائتلاف نظامی تحت امر عربستان در حمایت از منصور هادی مارس 2014 (اسفند 92) حمله به یمن را آغاز کرد.
سازمان ملل متحد جنگ یمن را بحران انسانی شماره یک در جهان توصیف کرده است. بیش از هشت هزار و 650 نفر در درگیری ها کشته شده و 58 هزار و 600 نفر زخمی شده اند که بسیاری از آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها