طرح‌های عجیب سیا برای ترور فیدل کاسترو!

طرح‌های عجیب سیا برای ترور فیدل کاسترو!
يکشنبه 7 آبان 1396 - 12:23

فایل‌هایی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) یک سری طرح‌های عجیب و غریب هم برای کشتن رهبر فقید کوبا داشته است؛ از پر کردن صدف با مواد منفجره تا پرداخت پول به گانگسترهای شیکاکو.

العالم-آمریکا

به نوشته روزنامه دیلی میل،‌ فیدل کاسترو، رهبر فقید کوبا که نوامبر ۲۰۱۶ درگذشت در جوانی علاقه شدیدی به غواصی داشت و یکی از از ایده‌های عجیب و غریب دیگر سیا این بود که لباسی آلوده به دست او برسانند و یا اینکه یک صدف را با مواد انفجاری پر کنند و در اعماق آب‌های این جزیره حوزه کارائیب پنهان کنند تا شاید کاسترو آن را پیدا کند!

این گنجینه اسناد در وب‌سایت آرشیو ملی آمریکا منتشر شده است که به تازگی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از حالت محرمانگی خارج شد. سیا در دهه ۶۰ میلادی تلاش‌های ناکام بسیاری برای ترور کاسترو داشت. یکی دیگر از این تلاش‌ها این بود که کاسترو به دست گانگسترهای شیکاگو به قتل برسد. آنها به "سم جیانکانا" و "جان روزلی" پیشنهاد ۱۵۰ هزار دلار در ازای کشتن کاسترو را دادند اما این مجرمان تاکید کردند که این کار را رایگان انجام می‌دهند و تنها ۱۱ هزار دلار بابت هزینه‌هایشان می‌گیرند!

این قرارداد در مه ۱۹۶۲ منعقد شد اما پس از آن کاخ سفید به ریاست جان اف‌کندی، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا حمله ناموفق به خلیج خوک‌ها را به راه انداخت و چندین تلاش برای ترور کاسترو ناکام ماند. براساس این اسناد، دست‌کم دو مورد از تلاش‌ها برای کشتن کاسترو با قرص‌های مرگباری که سیا تامین کرده بود و نیروهای مجرم سازمان‌یافته در اوایل ۱۹۶۱ بود.

ایسنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها