ایرن در زمره 5 کشور تولید کننده پیچیده ترین دستگاه فراوری معدن+ فیلم

سه شنبه 9 آبان 1396 - 12:51

فرزندان این مرز و بوم در بخش معدن و فراوری قادر به طراحی و ساخت یکی از مدرنترین و پیچیده ترین دستگاه های سنگ شکن دنیا به نام (HPGR ) شدند.

العالم ـ ایران ـ علمی 

بزرگترین دست آورد فرآوری کشور در معدن سنگ آهن گل گهر در شهرستان سیرجان به بهره برداری رسید.

پیچیدگی تکنولوژی ساخت دستگاه سنگ شکن (HPGR ) به حدی می باشد که در دنیا تنها 4 کشور این تکنولوژی را در اختیار داشته و قادر به تولید آن می باشند با ساخت و راه اندازی این تجهیز  ایران  به عنوان پنجمین کشور دارای فن آوری تولید دستگاه HPGR ( رولر پرس ) در دنیا شناخته می شود.

بابک غفرانی طراح این دستگاه گفت: با توجه به اینکه HPGR مذکور اولین ساخته تیم طراحی و ساخت ما می باشد انتظار تکمیل و کاملتر شدن پروژه و رفع نواقص احتمالی دور از ذهن نمی باشد لیکن با به بهره برداری رسیدن اولین دستگاه که مدل تحقیقاتی ساخت شرکت آراز تجهیز ماندگار محسوب می گردد بیش از 90% انتظارات تیم طراحی و ساخت محقق گردیده است .

غفرانی افزود: تحقق این خواسته میسر نمیگردد مگر با پشتیبانی یک قطب بزرگ معدنی که علاوه بر توانایی ها و پرداخت  هزینه های نسبتاً سنگین تحقیقات بر روی چنین پروژه پیشرفته ای قادر به قرار دادن دستگاه در معرض آزمونهای واقعی و مناسب با توجه به مقیاس ساخت می بود که در اینجا می باید از پدر تزریق اعتماد به نفس معدنی به بدنه علمی کشور که به یمن وجود با برکت ایشان طرحهای کاملاً داخلی زیادی به بهره برداری رسیده یاد نمایم.

وی گفت: مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل گل گهر نقش بی بدیلی در حمایت ، ایجاد بستری امن جهت تحقیقات لازم و پشتیبانی مالی و معنوی داشته اند بطوریکه با جلسات مکرر کل تیم انرژی مضاعفی جهت ادامه پروژه می گرفتند. امید است خداوند سایه چنین مدیران کار بلد و یاری سازی را بر صنعت و معدن کشور مستدام گرداند به هر حال یاری ایشان در تمام مراحل طراحی و اجرا منجر به مسلح گردیدن کشور به دانشی شد که بابت عدم وجود آن علاوه بر وابستگی به خارج مقادیر بسیاری ارز در همین راستا از کشور خارج گردد.

غفرانی ادامه داد: با توجه به بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (حفظ الله) در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی ، ساخت دستگاه HPGR ایرانی یا رولر پرس انجام گردید. علاوه بر دستیابی به استانداردهای لازم و با توجه به بومی شدن تجهیز ، هزینه ساخت آن نزدیک به 10 تا 20 % مشابه خارجی و در یک دوره 5 ساله کاری به همین نسبت و شاید بیشتر نسبت به  خروج ارز از کشور جلوگیری به عمل می آورد .

به گزارش تسنیم، در مسیر رسیدن  به این موفقیت ، علاوه بر غفرانی، مهندس صفرخانلو و دیگر اعضاء تیم ساخت با تلاش شبانه روزی نقش ارزنده  در به ثمر رسیدن این پروژه داشته اند.

برخی از برتری های دستگاه HPGR ایرانی بر نمونه های خارجی مصرف کمتر انرژی و مقاوم بودن نسبت به تغییر شرایط رطوبت خوراک وارد شده به تجهیز ، قابلیت انتقال مطلوب تر انرژی هنگام کار در مرحله حداکثر فشار می باشد و یکی از مهمترین برتری های دستگاه طراحی قابلیت هدف گیری بسیار دقیق سایز می باشد به طوریکه تا قبل از ساخت این دستگاه به طور مثال در صنعت سنگ آهن در صورتی که درجه آزادی نسبی محصول برای رسیدن به عیار مشخص زیر 6 میلیمتر بود ، دستگاهی جهت رسیدن به این سایز که در مقیاس صنعتی مورد نیاز در کارخانه های فرآوری سنگ آهن باشد وجود نداشت و معدنکاران برای این امر مجبور به استفاده از تجهیزهای معمول مانند بال میل و راد میل و ... مرسوم بودند که با توجه به شرایط خاص نصب و نگهداری این دستگاهها که علاوه بر تولید پودر در اغلب موارد به آب نیز احتیاج دارند غیر قابل انجام بود.

در نتیجه سنگ اهن های بسیاری که برای رسیدن به عیار اقتصادی بایستی تا این سایزها خرد گردند از چرخه تولید کنار گذاشته شده و در برخی موارد به عنوان باطله های غیر قابل مصرف در معادن دپو گردیده اند .

تیم طراحی شرکت زرجوکانسار و آراز تجهیز ماندگار در حال تحقیق و مطالعه بر روی انواع دیگر این گونه سنگ شکنها می باشند .

بطور کلی سنگ شکنهای غلتکی که HPGR یکی از انواع این تجهیزها  می باشد ، توانائیهای بسیاری در مهندسی خردایش و افزایش سطح ویژه دارند که انواع آنها در مراحل تحقیق ، توسعه ،طراحی و ساخت قرار دارند. با توجه به پیشرفت فیزیکی کارخانه های تولید گندله سازی و آهن اسفنجی  در کشور ، نیاز به افزایش سطح ویژه بسیار حائز اهمیت می باشد .

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها