بوریس جانسون : تلاش می کنیم برجام را زنده نگه داریم

بوریس جانسون : تلاش می کنیم برجام را زنده نگه داریم
چهارشنبه 10 آبان 1396 - 19:23

'بوریس جانسون' وزیر خارجه انگلیس روز چهارشنبه طی اظهاراتی در کمیته امور خارجی مجلس عوام، حفظ توافق هسته‌ای ایران را یکی از دستاوردهای مهم وزارت خارجه انگلیس خواند و گفت: تلاش می کنیم تا برجام را زنده نگه داریم.

العالم ـ اروپا

وزیر خارجه انگلیس افزود: این مهم بود که درک روشنی را از رابطه ایالات‌متحده با سایر جهان به دست آوریم و اطمینان حاصل کنیم که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا اولویت‌هایی که برای ما مهم است را درک کند. 
وزیر خارجه انگلیس افزود: ما با دیپلماسی توانستیم توافق هسته‌ای ایران را نگه‌داریم؛ هرچند این توافق بی‌نقص نیست اما از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرده است.
وی تصریح کرد: برجام هنوز زنده است و تلاش می‌کنیم تا آن را زنده نگه‌داریم.
بوریس جانسون پیشتر طی سخنانی در اندیشکده چتم هاوس گفته بود که در پی رایزنی با برخی نمایندگان کنگره آمریکا، تردید ندارد که برجام حفظ خواهد شد.
جانسون در سخنانش تصریح کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام خارج نشده، آن را به دور نینداخته و به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران ادامه داده است.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، 13 اکتبر گذشته (21 مهر) پس از ماه ها جنجال آفرینی تبلیغاتی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و آنچه او اقدامات ثبات زدایانه ایران در منطقه می نامد، راهبرد جدید دولتش را در این باره اعلام کرد و از جمله گفت که از این پس از تایید پایبندی ایران به برجام، که طبق یک مصوبه کنگره آمریکا به رئیس جمهوری این کشور سپرده شده، سرباز می زند و تصمیم گیری درباره سرنوشت برجام را به کنگره آمریکا خواهد سپرد. 
اعلام این موضوع بلافاصله واکنش سران کشورهای مهم اروپایی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حتی شماری از مقام های کنگره را برانگیخت و آنها عمدتا حمایت خود را از توافق هسته ای ابراز کردند و از جمله فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تنها دقایقی پس از سخنرانی ترامپ درباره برجام، در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و هیچ کشوری نمی تواند به آن پایان بدهد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها