فرهنگ بستن ساعت میان عناصر داعش +عکس

فرهنگ بستن ساعت میان عناصر داعش +عکس
پنج‌شنبه 11 آبان 1396 - 11:41

عناصر گروه تروریستی داعش همیشه با داشتن ظاهر خاص و به تن کردن لباس های منحصر به فرد ضمن به راه انداختن موج رسانه ای وسیع سعی در به راه انداختن یک فرهنگ پوششی منحصر به فرد در مناطق تحت کنترل خود دارند.

العالم-گوناگون

 مطالعه دقیق رفتارهای داعش برای کسی که از سال‌ها پیش عملکرد آنها را رصد می‌کرده، جالب است. همیشه اینکه چرا داعش باید با صندل و دمپایی به جنگ برود، هم جالب بوده است و اینکه لباس رسمی داعش چگونه است و شلوارها باید چند انگشت بالای قوزک پا باشد و ریش بلند و موی آنچنانی از کجا وارد فرهنگ رفتاری داعش شده و تا چه اندازه سرکرده‌های آنها به این مساله حساس بوده و آن را پیگیری می‌کنند. 

یک نکته جالب و در عین حال عجیب بوده است و آن هم نحوه ساعت بستن داعشی‌ها است. داعشی‌ها عموما ساعت را روی دست راست خود بسته و همه تلاش‌شان هم این است که در عکس‌هایی که می‌گیرند،‌ ساعتی که پوشیده‌اند، مشخص باشد. حالا مهم نیست که مارک ساعت چه باشد، اما مهم این است که ساعت در عکس دیده شود و اغلب اوقات نیز روی دست راست عناصر بسته می‌شود. این یعنی نوعی هماهنگی و دستورالعمل در این زمینه وجود داشته و دارد.

در روزی که ابوبکر البغدادی در مسجد نوری موصل منبر رفت و خطبه خواند، ساعت 3500 یورویی‌اش بیش از سخنانش مورد توجه قرار گرفت. ساعت رولکس یا مدل «سی مستر» مارک اومگا، هر چه که باشد، بهای بسیار زیاد این ساعت همه نگاه‌ها را به سمت خود برد. البته مهمتر از همه آن بود که البغدادی ساعتش را هم روی دست راست بسته بود. در یک ویدئوی دیگر در موصل که یک تیم از واحد جند الخلافه در محله الانتصار به مقابله با نیروهای دولتی رفته بودند، همه ساعت‌های یک مدل را پوشیده بودند و طبق معمول، همه نیز ساعت‌هایشان روی دست راست‌شان بود که این مساله نشان می‌دهد سیاستی پشت این ماجرا قرار دارد. 

این سیاست هر چه که باشد نشان از کار دقیق و شدید تبلیغی روی عناصر و آموزش ویژه واحدهای تصویری این گروهک که حواس‌شان به همه چیز باشد. این حواس جمعی برای فرد بیرونی قابل توجه است و این پیام را می‌رساند که در سایر موارد هم این گروهک طبق یک برنامه دقیق عمل کرده است. 

مشرق نیوز

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها