چرایی استعفای ناگهانی «سعدحریری» + تصاویر

چرایی استعفای ناگهانی «سعدحریری» + تصاویر
شنبه 13 آبان 1396 - 18:43

نگاهی به توئیت‌های ثامر السبهان وزیر عربستانی که تلاش‌های گسترده‌ای برای تحریک گروه‌های لبنانی علیه حزب الله انجام داد، نشان می‌دهد که وی متهم ردیف اول در استعفای ناگهانی سعدالحریری است که در اقدامی تامل‌برانگیز استعفایش را از ریاض اعلام کرد.

العالم-لبنان

تسنیم -- سعدالحریری نخست وزیر لبنان در اقدامی غیرمنتظره از مقام خود استعفا کرد،‌ نکته قابل توجه این  است که استعفای وی در ریاض پایتخت عربستان اعلام شده است تا بر ابهامات مربوط به این استعفا بیفزاید.

شخصیت‌های سیاسی وابسته به جریان مقاومت لبنان یعنی هشتم مارس با تاسف‌بار و توهین‌آمیز خواندن استعفای حریری در ریاض، آن را مبهم و مشکوک توصیف کرده‌اند.


بیشتر بخوانید: پشت پرده استعفای حریری از نخست وزیری لبنان


اما در این میان انگشت اتهام به سمت فردی نشانه می‌رود که ید طولایی در ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی‌ در برخی کشورهای عربی از جمله  عراق و لبنان دارد.

ثامر السبهان که به خاطر رفتارها و اقدامات تفرقه‌افکنانه و تحریک‌آمیز خود به عنوان سفیر عربستان سعودی در عراق از این کشور اخراج شد، چندی بعد به عنوان وزیر مشاور در امور خلیج (فارس) در حکومت سعودی منصوب شد، وی پس از تصدی مسئولیت جدید، ماموریت ایجاد تنش و بحران در کشورهای عربی و تلاش برای برهم زدن ثبات سیاسی را در راستای اهداف آل سعود با جدیت بیشتری دنبال کرد.

از سفرهای متعدد به لبنان برای تحریک گرو‌ه‌های سیاسی علیه جنبش مقاوم حزب الله تا سفر غیرمنتظره و سئوال‌برانگیز به الرقه در سوریه پس از آزادی آن توسط گروه‌های مسلح مورد حمایت آمریکا و آخرین مورد آن، خبر استعفای سعدالحریری در ریاض همگی بر نقش جنجالی و تخریبی و تفرقه‌افکنانه السبهان مهر تایید می‌زند.

نگاهی به صفحه شخصی ثامر السبهان و سعدالحریری به خوبی نشان می‌دهد که استعفای حریری که در ریاض صورت گرفته، چندان هم غیرمنتظره و بدون هدف نبوده است.

سعدالحریری اخیرا نشستی با ثامرالسبهان انجام داده بود که در صفحه شخصی خود نوشته بود نشست طولانی با جناب دوستم، ثامر السبهان برگزار کردم.

ثامر  السبهان هم نوشته بود نشست طولانی و ثمربخش و مفیدی با برادرم جناب سعدالحریری انجام شد و درباره بسیاری از مسائلی که برای ملت شایسته لبنان اهمیت دارد، به توافق رسیدیم و به یاری خدا، آینده بهتری در پیش است.

جمله آینده بهتری در پیش است را می‌توان در خبر استعفای سعدالحریری جست‌وجو کرد که آل سعود انجام این ماموریت را به ثامرالسبهان سپرده بود. نکته قابل تامل  اینکه سعدالحریری یک روز قبل از استعفا، با دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در بیروت دیدار کرده بود و پس از این دیدار هیچ نشانه‌ای که به استعفای قریب‌ الوقوعش اشاره کند، وجود نداشت.

حریری در حالی شرایط لبنان را بحرانی خوانده که در دیدار با دکتر ولایتی تصریح کرده بود « با وجود برخی از اختلافات، ثبات و امنیت در لبنان ایجاد شده و همه گروه‌ها بر این مهم تاکید و همکاری دارند»

هنوز ساعاتی از این دیدار نگذشت که حریری به ریاض فرا خوانده شد و امروز خبر استعفایش را از پایتخت آل سعود اعلام کرد تا همه لبنانی‌ها را از این نظر شوکه کند که استعفایش را به جای اینکه در بیروت اعلام کند در خارج از لبنان و در ریاض اعلام کرده تا لبنانی‌ها آن را  اقدامی‌ تحقیر‌آمیز قلمداد کنند.

اما ثامر السبهان در اولین  توئیت خود پس از  استعفای سعدالحریری چنین نوشته است که «دستان خیانت و تجاوز باید قطع شود»

سعدحریری در سفر  اخیر خود به عربستان با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرده بود و در صفحه شخصی خود چنین نوشته بود هر باری که با جناب ولیعهد محمد بن سلمان دیدار می‌کنم، باورم به اینکه ما و رهبران سعودی درباره ثبات و عربیت لبنان کاملا اتفاق نظر داریم، بیشتر می‌شود.

یک منبع دولتی لبنانی در واکنش به این استعفا تصریح کرده است :عربستان به حداقل منافع خود از پروسه تسهیل ریاست جمهوری میشل عون، دست نیافت و سعد حریری عملاً در میدان همسو با حزب الله و جریان مقاومت گام برداشت و به کارگزار این جریان تبدیل شد.

این منبع لبنانی، استعفای حریری را در چارچوب طرح آمریکا و عربستان برای مهار حزب الله و تشدید ایران هراسی در منطقه قلمداد کرده است.

جمال الطقش نماینده سابق حزب الله در پارلمان لبنان هم، استعفای حریری را بخشی از طرح آمریکا برای ایجاد آشوب در جهان عرب از جمله لبنان توصیف کرده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها