احتمال حصر خانگی حریری درکنار شاهزادگان سعودی

احتمال حصر خانگی حریری درکنار شاهزادگان سعودی
دوشنبه 15 آبان 1396 - 10:37

کارشناس غرب آسیا با بیان این که سعودی­‌ها تمام ارتباطات سعد الحریری را با بیرون قطع کرده‌اند، می گوید، به نظر می‌رسد حریری نیز همچون شاهزادگان دیگری که برکنار شده­‌اند، در حصر خانگی به سر می‌برد.

العالم ـ عربستان سعودی

«محمد صادق الحسینی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص اهداف سعودی­‌ها از مجبور کردن سعد حریری برای استعفا از نخست‌وزیری لبنان، با اشاره به اینکه حریری احتمالاً در حصر خانگی به سر می‌برد، بیان داشت: سعد الحریری استعفا نکرده، بلکه مجبور به استعفا شد. محمد بن سلمان به دنبال تحقیق و تفحص از شبکه­‌های فساد مالی است. تعداد بسیاری از وزرا و شاهزادگان عربستانی مورد تحقیق و تفحص فساد مالی قرار گرفته­‌اند که سعد الحریری نیز از جمله این افراد است.

وی با توجه به یکی از شروطی که سعودی­‌ها برای تحقیق و تفحص از سعد الحریری اعلام کرده بودند، گفت: آن­ها خواسته بودند که حریری از نخست‌وزیری لبنان استعفا دهد و این تحقیقات از او نیز به عنوان یک شهروند عربستانی به عمل آید. سعودی‌ها تلاش می­‌کنند از این فرصت استفاده کنند و کودتایی را که به دنبال انجام آن در عربستان هستند، اجرایی کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه عربستان در حال حاضر موجی از دروغ­‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله به راه انداخته است، افزود: ریاض از این فضا استفاده می­‌کند تا کودتای سفید خود را علیه شاهزادگان سعودی انجام دهد و زمینه را برای پادشاهی محمد بن سلمان فراهم سازد.

وی با اشاره به اهداف ضد ایرانی سعودی­‌ها مطرح کرد: عربستان به دنبال ایجاد هرج‌ومرج مالی، اقتصادی و روانی علیه حزب‌الله است. همچنین این کشور به دنبال برخاستن صدای عمومی دشمنی با ایران در جهان عرب است. بر این اساس سعودی­‌ها سعد الحریری را مجبور به استعفا کردند.

صادق‌الحسینی با تأکید بر اینکه سعد الحریری اطلاعی از طراحی سعودی­‌ها نداشت، افزود: بر این اساس او با ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل دیدار کرد. استعفای حریری در عربستان نیز محل سؤال است. اگر وی از استعفای خود اطلاعی داشت، در لبنان استعفا می­‌داد. این موضوع به‌ طور کلی غیرقانونی و امری بی‌سابقه است که نخست‌وزیر لبنان در خارج از کشور استعفا دهد. نخست‌وزیر باید استعفای خود را در لبنان کتباً به رئیس‌جمهور تقدیم کند.

وی با توجه به وضعیت کنونی حریری تأکید کرد: سعودی­‌ها تمام ارتباطات سعد الحریری را با بیرون قطع کرده‌اند؛ لذا به نظر می‌رسد حریری نیز همچون شاهزادگان دیگری که برکنار شده­‌اند، در حصر خانگی به سر می‌برد. سعودی­‌ها با این طراحی آمادگی خود را برای همراهی با تشدید فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران و حزب‌الله اعلام کردند.

کارشناس مسائل غرب آسیا درگفت وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه تمام تحلیل­گران معتقدند که هیچ اتفاقی در لبنان روی نخواهد داد، گفت: رژیم صهیونیستی در حال حاضر وحشت شدیدی از حمله به حزب‌الله دارد. آمریکا نیز بنا بر یک طرح استراتژیک بلندمدت به دنبال مهاجرت از این منطقه به سوی چین برای مقابله با این کشور است. یکی از مسائل این طرح نیز کره شمالی است.

وی با تأکید بر سرنوشت سیاسی حریری اشاره داشت: تاریخ‌ مصرف سعد الحریری برای سعودی­‌ها به اتمام رسیده است. حریری دیگر در صحنه سیاسی لبنان حضور نخواهد داشت. تمام چشم­‌ها در حال حاضر به سوی مقر ریاست جمهوری لبنان دوخته شده که چه اقدامی در مقابل این موضوع انجام خواهد داد. سعودی­‌ها ممکن است کاندیدای دیگری برای نخست‌وزیری لبنان داشته باشند. واشنگتن و ریاض در این امر دخالت دارند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها