عراقچی: تا چند سال آینده مردان باید در کشور از حقوق‌شان دفاع کنند!

عراقچی: تا چند سال آینده مردان باید در کشور از حقوق‌شان دفاع کنند!
دوشنبه 15 آبان 1396 - 18:11

معاون وزیر امور خارجه گفت: در گذار به هدف توسعه پایدار، زنان نه تنها به عنوان نیروی محرکه حمایت از مدیریت مناسب محیط زیست، بلکه در نقش متقاضی شکل بهتری از زندگی توأم با صلح و آرامش ظاهر شده‌اند.

العالم-ایران/سیاسی

همایش بین‌المللی نقش زنان و خانواده در ایجاد صلح و مقابله با اثرات جنگ بر محیط زیست به مناسبت ششم نوامبر «روز مقابله با اثر جنگ و مخاصمات آن بر محیط زیست» عصر امروز در موزه دفاع مقدس برگزار شد. 

معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس مرکز صلح و محیط زیست، اهمیت این برنامه را در پیوند موضوع صلح، محیط زیست و زنان و خانواده عنوان کرد و گفت: در شرایطی که در سطح بین‌المللی و ملی با مشکلات جدی جنگ، خشونت و تروریسم مواجه هستیم، باید توجه داشته باشیم که این مسائل موجب تخریب محیط زیست می‌شود. 

رئیس مرکز صلح و محیط زیست اظهار داشت: راه مقابله با تهدید کره مسکون آن چیزی است که از شرافت انسان‌ها سرچشمه می‌گیرد، در واقع جلوگیری از خشونت و افراطی‌گری و برقراری صلح راه‌حلی است که جمهوری اسلامی ایران سالهاست در پیش گرفته است. 

وی برجام را پیش‌فصل مقابله با مناقشات بین‌المللی دانست و گفت: هر چند در جهان به دنبال خشونت‌طلب جلوه دادن ملت ایران هستند، اما مردم ایران در جنگ‌های پیش‌آمده از حقوق خود دفاع کرده‌اند، موزه دفاع مقدس نیز نشانگر همین ایستادگی مردم ایران است. 

ابتکار با تأکید بر اینکه این فضای ایجاد شده در جمهوری اسلامی ایران مناسب نقش‌آفرینی زنان برای ایجاد صلح و مقابله با خشونت و افراطی‌گری است، اظهار داشت: پیرامون اهمیت این نقش در همایش سخن گفته می‌شود. 

وی اظهار امیدواری کرد: در پایان این مراسم راهکارهایی برای آن پیدا شود. 

در ادامه این همایش، گری‌لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران بیش از 15 دقیقه به زبان انگلیسی و بدون ترجمه فارسی سخنرانی کرد، پس از آن عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در امور حقوقی و بین‌الملل موضوع این همایش را بسیار مهم دانست و گفت: معنای پنهان این همایش این است که مردان صلح را از بین می‌برند و نقش زنان مقابله با خشونت‌طلبی مردان و ایجاد صلح است. 

عراقچی با مزاح گفت: تا چند سال آینده مردان باید در کشور از حقوق‌شان دفاع کنند. 

معاون وزیر امور خارجه در امور حقوقی و بین الملل، صلح و امنیت را از یک سو برای برخورداری از محیط زیست سالم و از سوی دیگر در زمره عناصر ضروری برای زندگی سعادتمندانه و شرافتمندانه هر انسان لازم دانست و گفت: در این بین نمی‌توان حقوق زنان برای بهره‌مندی از این موهبت و نقش کلیدی آنها در ارتقای صلح، امنیت و توسعه پایدار نادیده گرفت. 

وی با اشاره به پژوهش‌ها و شواهد موجود در مشارکت زنان برای برقراری صلح و حفظ آن اظهار داشت: زنان در روند صلح‌سازی و حفظ آن شانس بیشتری را برای موفقیت ترکیبات صلح و امنیت پایدار در نقاط مختلف جهان فراهم نمودند. 

وی افزود: هم‌اکنون در بخش‌های مختلف جهان زنان نه تنها در مأموریت‌های حل و فصل سیاسی اختلاف و حفظ صلح پایدار بلکه در روند بازسازی، بهبود شرایط اقتصادی و حرکت به سمت توسعه پایدار، سهم اساسی ایفا می‌کنند. 

معاون وزیر امورخارجه در امور حقوقی و بین‌الملل با بیان اینکه حضور زنان در دو دهه اخیر در حوزه صلح، امنیت، حفاظت و مدیریت محیط زیست باعث یک چرخش پارادایمی در فضای بین‌المللی شده است، گفت: تا چند سال پیش زنان تنها به عنوان قربانیان منازعه و جنگ و نابودی محیط زیست شناخته می‌شدند، اما اکنون نقش فعال آنان در برقراری صلح و حل منازعه در همه سطوح از جمله در چارچوب کار ملل متحد به رسمیت شناخته شده است. 

عراقچی ادامه داد: 17 سال از قرار گرفتن موضوع زنان، صلح و امنیت در دستورکار شورای امنیت و تصویب قطعنامه 1325 می‌گذرد، قطعنامه 1325 شورای امنیت و قطعنامه‌های بعدی علاوه بر برشمردن آثار منفی منازعات بر زنان، نقش مثبت آنها را در پیشگیری از حل و فصل منازعات و برقراری صلح به خوبی شناسایی کرده است. 

وی با تأکید بر اینکه زنان و خانواده پیوند ناگسستنی با محیط زیست دارند، خاطرنشان کرد: افزایش آگاهی ما در مورد چگونگی مشارکت زنان در روند توسعه به برجسته‌تر شدن ارتباط متقابل زنان، محیط زیست و توسعه پایدار منجر شده است. 

عراقچی اظهار داشت: با عنایت به ورود پررنگ زنان به همه عرصه‌های حیات جوامع، حوزه صلح و امنیت را نیز به زنجیره ارتباط متقابل زنان، محیط زیست و توسعه پایدار افزود. 

معاون وزیر امور خارجه ابراز داشت: در گذار به هدف توسعه پایدار، زنان نه تنها به عنوان نیروی محرکه، حمایت از مدیریت مناسب محیط زیست، بلکه در نقش متقاضی شکل بهتری از زندگی توأم با صلح و آرامش ظاهر شده‌اند. در این بین لازم است نقش کلیدی آنها در پیشگیری از منازعه و تخریب محیط زیست مورد شناسایی قرار گرفته و حضور ضروری آنها در هر ساز و کار و تدبیری برای حفظ محیط زیست و توسعه پایدار تضمین شود. 

عراقچی اظهار داشت: متأسفانه مداخلات خارجی، تهاجم نظامی و اشغال خارجی همراه با رشد تروریسم و افراط‌گرایی خشن، همه جمعیت‌های انسانی به ویژه زنان و دختران و همه وجوه زندگی بشر از صلح، امنیت تا محیط زیست را در جهان به ویژه در خاورمیانه تحت تأثیرات منفی خود قرار داده است. 

وی، بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه را در دوران جنگ تحمیلی و استفاده از اورانیوم ضعیف‌شده توسط نیروهای آمریکایی در تهاجم نظامی به عراق که موجب آلودگی خاک و منابع آبی منطقه و نابودی مناطق کشاورزی این کشور شده است، از مثال‌های روشن چگونگی تأثیر متقابل منازعه و محیط زیست بر یکدیگر برشمرد. 

وی افزود: این امر با خشکسالی‌های پیاپی و کم‌آبی، زمینه فرسایش تدریجی و نابودی محیط زندگی مردم منطقه و بروز پدیده ریزگردها را به دنبال داشته که در اولین مرحله تأثیر خود را بر سلامت و رفاه زنان، کودکان، سالمندان و خانواده‌ها داشته است. 

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به بمباران شیمیایی سردشت در 28 ژوئن 1987 اظهار داشت: تاکنون بیش از سه دهه است که زنان درگیر آثار وحشتناک بیولوژیک سلاح‌های شیمیایی هستند، چنان که در ژاپن نیز هرگز مردم طعم تلخ فاجعه هیروشیما و ناکازاکی را فراموش نخواهند کرد. 

عراقچی با بیان اینکه زنان 43 درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی در جهان را تشکیل می‌دهند، ابراز داشت: این رقم در جوامع با بافت سنتی تا 80 درصد می‌رسد، بنابراین تخریب محیط زیست و محصولات کشاورزی ناشی از جنگ و منازعه بر زنان در جوامع روستایی تأثیری چند برابر مردان دارد. 

وی ادامه داد: براساس گزارش 2017 فائو، بیش از نیمی از جمعیت دچار سوءتغذیه جهان «489 میلیون از 815 میلیون نفر» در کشورهایی زندگی می‌کنند که درگیر منازعات هستند. 

عراقچی خاطرنشان کرد: بر این اساس زنان که خود در حالت عادی تولیدکنندگان اصلی غذا در جهان به حساب می‌آیند، به همراه کودکانشان بخش عظیمی از جمعیت سوءتغذیه جهان را به عنوان قربانیان منازعات تشکیل می‌دهند. 

وی با برشمردن وضعیت سوریه با اشاره به وضعیت سوریه و هزینه تخریب ابزار کشاورزی ناشی از حضور داعش، تصریح کرد: این تخریب‌ها تاکنون حداقل 16 میلیون دلار تخمین زده شده و این امر موجب آوارگی، فقر و محرومیت مطلق میلیون‌ها زن شاغل در بخش کشاورزی و دامپروری شده است. 

معاون وزیر امورخارجه، تأمین صلح و امنیت و توسعه پایدار و نقش‌آفرینی فعال زنان در آن را نیازمند پرورش اندیشه‌ها و تعالی بخشیدن به جایگاه زنان و آگاهی بخشی به جوامع نسبت به کرامت انسانی و قابل احترام زنان و شناسایی توانایی و نقش ارزشمند آنان در همه عرصه‌ها از جمله عرصه جدی صلح و محیط زیست عنوان کرد. 

وی افزود: این مسئله از بزرگترین آموزه‌های دین مبین اسلام است که ارزش والایی برای کرامت انسانی زنان و رشد تعالی‌شان در جامعه قائل شده است. 

عراقچی، مأموریت وزارت امور خارجه ایران را ارائه توانمندی‌های زنان ایرانی و حضور مؤثر ایشان در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: حضور زنان در دو حوزه صلح، امنیت و مقابله با تخریب محیط زیست به طور ویژه در دستورکار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و از این جهت همکاری نزدیکی بین وزارت امورخارجه و معاونت امور زنان و خانواده برقرار شده است. 

معاون وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: این همکاری‌ها مسلماً در دوره جدید با حضور ابتکار که خود چهره بین‌المللی در دو عرصه زنان و محیط زیست هستند رشد و شکوفایی بیشتری پیدا خواهد کرد. 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها