مکرون: مواضع سعودی علیه ایران، با نظر ما همسان نیست

مکرون: مواضع سعودی علیه ایران، با نظر ما همسان نیست
جمعه 19 آبان 1396 - 14:40

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که مواضع عربستان سعودی در باره ایران بسیار تند است و با نظر ما همسان نیست.

العالم ـ اروپا

به گزارش شبکه خبری فرانس 24 ، مکرون عصر پنجشنبه در پایان سفر 24 ساعته خود به امارات و پیش از شروع سفر از پیش برنامه ریزی نشده اش به عربستان، در کنفرانسی خبری گفت: مواضع بشدت تند سعودی ها در باره ایران را شنیدم که با نظرما همسان نیست اما به نظرم کار با عربستان برای حفظ ثبات منطقه امری اساسی است.
وی درباره علت سفر از پیش برنامه ریزی نشده اش به عربستان و ملاقات با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خاطرنشان کرد: این تصمیم صبح پنجشنبه گرفته شده اما مهم این است که با همه گفت وگو کنیم.
مکرون گفت که فرانسه در تلاش برای حفظ صلح در منطقه است.
به گزارش ایرنا، ناظران معتقدند، بن سلمان که کشورش بعد از ناکامی همه توطئه ها و جنگ افروزی هایش در یمن، سوریه، عراق و لبنان با وجود حمایت همه جانبه از تروریست های وهابی و همسوئی و همراهی با رژیم صهیونیستی، اکنون با حمایت دولت دونالد ترامپ سیاست فرار به جلو را با کودتای نرم در عربستان به بهانه مبارزه با فساد و حمله به محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری را شروع کرده تا شاید بتواند قدرت خود را برای نشستن بر تخت پادشاهی سعودی حفظ کند.
لبنانی ها معتقدند که در چارچوب این رویکرد، ولیعهد ماجراجو و جاه طلب سعودی  سعدالحریری، نخست وزیر لبنان، را به استعفا مجبور و بازداشت کرده و یا او را در اقامت اجباری در عربستان نگه داشته است و به او اجازه بازگشت به لبنان را نمی دهد.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: تماس های غیر رسمی با سعد الحریری داشته ام اما او درخواست انتقال به فرانسه برای پناهندگی را نداشته است.

تاکید بر حفظ برجام
رئیس جمهوری فرانسه در این کنفرانس خبری باردیگر بر حفظ توافق هسته ای با ایران و حفظ برجام تاکید و در عین حال ادعا کرد که برنامه موشکی ایران نگران کننده است.
مکرون بر ضرورت سفر خود به ایران اشاره و خاطرنشان کرد، این سفر برای مذاکره با ایرانی ها در چارچوب تلاش فرانسه برای گفت و گو با همه طرف ها منطقه ای به منظور حفظ ثبات و امنیت در منطقه است.

سفر ماکرون به لبنان؛ سال آینده
وی درباره سفر به لبنان گفت: زمان سفرم به لبنان در سال آینده تعیین شده و این سفر صورت خواهد گرفت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها