عقب نشینی ریاض از محاصره فرودگاه‌ها و بنادر دریایی یمن

عقب نشینی ریاض از محاصره فرودگاه‌ها و بنادر دریایی یمن
دوشنبه 22 آبان 1396 - 11:26

به دنبال فشارهای بین المللی در اعتراض به محاصره دریایی و هوایی یمن از سوی عربستان سعودی، وضعیت نامناسب غذایی یمنی ها، هشدار در باره اتمام کالاهای اساسی ارسالی کشورهای کمک کننده به مردم یمن و اعتراضات گسترده مردم این کشور درمقال دفتر سازمان ملل، نماینده عربستان در سازمان ملل اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری ریاض، فرودگاه‌ها و بنادر دریایی یمن را بازگشایی می‌کند.

العالم ـ یمن

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل صبح دوشنبه اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری ریاض، بازگشایی فرودگاه ها و بنادر دریایی در یمن را آغاز می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد، در بیانیه نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل آمده است: «گام اول در این پروسه، ظرف 24 ساعت برداشته می‌شود و شامل بازگشایی تمامی بنادر مناطق تحت کنترل» دولت مستفی یمن می‌شود.

در این بیانیه آمده است که این بنادر در «عدن»، «المخا» و «مکلی» می‌باشند.

به دنبال ادامه محاصره زمینی، دریایی و هوایی یمن توسط ائتلاف سعودی،‌ هشدارهای بین‌المللی نسبت به اوضاع فاجعه‌بار انسانی در این کشور افزایش یافت و مرگ ناشی از گرسنگی زندگی یک میلیون کودک یمنی را درمعرض تهدید قرار داده بود.

در همین حال شمار زیادی از مردم یمن صبح امروز در صنعا پایتخت این کشور، مقابل دفتر سازمان ملل متحد دست به تظاهرات زدند و محاصره کشورشان از سوی عربستان سعودی را محکوم کرده و خواستار رفع آن شدند.

پیش از این، رویترز گزارش داده بود که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، ادامه بسته شدن گذرگاه‌های یمن توسط ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان، تلاش‌های این سازمان را درباره کمک به مردم این کشور متوقف کرده است. بسته شدن گذرگاه‌های یمن منجر به نابسامانی اوضاع انسانی دشوار یمن شده، در حالی که انتظار می‌رود کمک‌های سوخت‌رسانی تا پایان ماه جاری میلادی به اتمام برسد.

همچنین مریتسل ریلانو، نماینده یونیسف در یمن روز جمعه گفته بود، در صورت ممانعت نیروهای ائتلاف از ورود کمک‌ها از طریق بندر حدیده و فرودگاه صنعا، طی ماه جاری میلادی سوخت در این کشور تمام خواهد شد و نزدیک به یک میلیون کودک زیر یک و نیم سال در معرض ابتلا به بیماری‌های مرگبار قرار خواهند گرفت.

وی هشدار داده بود که ممانعت از تغذیه درمانی کودکان مبتلا به سوء تغذیه، زندگی حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی را تهدید خواهد کرد.

عربستان سعودی اعلام کرده بود که تمامی بنادر یمن را بعد از حمله موشک بالستیک 4 نوامبر انصارالله به ریاض در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی این کشور تعطیل کرده است.

عربستان سعودی و آمریکا مدعی شده اند که ایران، موشک بالستیک مورد استفاده قرار گرفته در این حمله را در اختیار انصارالله قرار داده است که انصارالله این ادعا را رد کرده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها