دیدار محمد بن سلمان و وزیر خارجه فرانسه

دیدار محمد بن سلمان و وزیر خارجه فرانسه
پنج‌شنبه 25 آبان 1396 - 08:32

در حالی که رئیس جمهوری فرانسه از حریری و خانواده‌اش دعوت کرده به پاریس سفر کنند وزارت خارجه عربستان اعلام کرد، محمد بن سلمان با وزیر خارجه فرانسه در ریاض دیدار داشت. دو طرف به بررسی هماهنگی تلاش‌ها برای تقویت و ثبات منطقه پرداختند.

العالم - عربستان سعودی

ایسنا به نقل از سایت شبکه الجزیره -- وزارت خارجه عربستان اعلام کرد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به بررسی چشم اندازهای همکاری دو جانبه، تحولات منطقه و نیز هماهنگی تلاش‌ها برای تقویت امنیت و ثبات خاورمیانه پرداخت.

وزیر خارجه فرانسه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در ابتدای سفر به ریاض با ولیعهد عربستان دیدار کردم و به بررسی تنش‌های منطقه‌ای پرداختیم.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، لودریان که عصر چهارشنبه وارد ریاض شد نشست طولانی با محمد بن سلمان که ۷۵ دقیقه طول کشید، داشت. اما هیچ گونه اظهار نظری بعد از این نشست منتشر نشده است.

یک منبع نزدیک به لودریان گفت: وی قرار است امروز (پنجشنبه) با سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان دیدار کند.

این منبع تصریح کرد، زمان این دیدار قابل تغییر و به این بستگی دارد که حریری چه زمانی قصد دارد عربستان را ترک کند.

پیشتر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از سعد حریری و خانواده‌اش برای سفر به فرانسه دعوت کرده بود. این دعوت ماکرون بعد از تماس تلفنی با ولیعهد عربستان و حریری بود.

این درحالیست که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان معتقد است، حریری در عربستان بازداشت بوده و وضعیت او نقض حقوق بشر است.

رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده که دعوت صورت گرفته از حریری برای سفر به فرانسه پیشنهادی برای تبعید سیاسی نیست.

یک منبع در کاخ الیزه نیز تصریح کرد، حریری و خانواده‌اش در روزهای آینده به فرانسه سفر خواهند کرد.

از سوی دیگر فرانسوا دلاتر، نماینده فرانسه در شورای امنیت تاکید کرد، هنوز زود است که درباره بحران لبنان در شورای امنیت بررسی صورت بگیرد.

وی به خبرنگاران گفت: از طریق کانال‌های دو جانبه در خصوص تحولات لبنان تماس‌هایی برقرار است و بر اساس نتایج این بررسی‌ها پرونده شورای امنیت به شورای امنیت می‌رود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها