چراغ سبز ناتو برای عضویت اوکراین، همزمان با هشدار روسیه

چراغ سبز ناتو برای عضویت اوکراین، همزمان با هشدار روسیه
دوشنبه 29 آبان 1396 - 11:24

همزمان با هشدار روسیه به آمریکا در خصوص ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به اوکراین، دبیرکل ناتو از آمادگی این سازمان برای پذیرش کی یف در صورت موافقت سایر اعضا خبر داد.

العالم ـ اروپا

«ینتس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که این سازمان برای پذیرش اوکراین آمادگی دارد اما تصمیم نهایی در این زمینه را باید تمامی 29 کشور عضو بگیرند.

وی که در جریان نشستی امنیتی سخن می‌گفت با اشاره به افزایش شمار اعضای این سازمان پس از پایان جنگ سرد، افزود: «ما همچنین در سال جدید یک عضو جدید را پذیرفتیم. مونتنگرو، پاییز به ما پیوست و به این ترتیب شمار اعضای ناتو به 29 کشور افزایش یافت. به همین دلیل درهای ناتو باز است. البته در موقعیتی که شرایط مورد‌نیاز پذیرش در این سازمان لحاظ شود و اصلاحات صورت گیرد. گرجستان و اوکراین هر 2 بر اصلاحات در سازمان‌های دفاعی و مبارزه با فساد و تقویت نهادهای دموکراتیک متمرکز شده‌اند.»

اعلام آمادگی ناتو برای پذیرش اوکراین، پس از هشدار رئیس کمیسیون دفاعی دومای روسیه به آمریکا در خصوص ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به کی یف به بهانه تنش های موجود میان دولت اوکراین و شورشیان مناطق شرقی دونباس صورت گرفته است. ولادیمیر شامانوف در واکنش به تجهیز اوکراین، اقدام احتمالی آمریکا در ارسال تجهیزات نظامی و سلاح برای این کشور را غیرمسئولانه توصیف کرده بود. 

در همین حال کانادا نیز موافقت خود را با عضویت اوکراین در ناتو اعلام کرده است. «هارگیت سینگ‌ساجان» وزیر دفاع این کشور اعلام کرد: «ما نمی‌توانیم اوکراین را فراموش کنیم. 200 تن از نظامیان ما در این کشور مستقر هستند. اقدامات ما در اوکراین فراموش نشده‌اند و این اقدامات بخشی از یک تلاش جمعی به منظور بازدارندگی روسیه هستند.»

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها