فرانسه: موشک‌های ایران مطابق با قطعنامه‌ 2231 نیست/ وارد گفت‌وگوهای سیاسی با ایران شدیم

فرانسه: موشک‌های ایران مطابق با قطعنامه‌ 2231 نیست/ وارد گفت‌وگوهای سیاسی با ایران شدیم
جمعه 10 آذر 1396 - 18:04

وزارت امور خارجه فرانسه با اعلام تعهد پاریس به اجرای دقیق برجام مدعی شد: برنامه موشکی بالستیک ایران مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل نیست و این موضوع باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

العالم- ایران/ سیاسی 

به نقل از خبرگزاری رسمی کویت، آنیس روماته اسپاین سخنگوی وزارت امور خاراجه فرانسه روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران که مورد تردید واشنگتن قرار گرفته، توافقی محکم و قوی است که اجرای درست آن موجب دور نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران از انحراف به سمت اهداف نظامی می‌شود.

وی افزود: فرانسه مایل به مذاکره مجدد یا اصلاح توافق هسته‌ای با ایران نیست اما توسعه موشک‌های بالستیک ایران و آزمایش آنها مشکلی جدی در زمینه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه ادامه داد: در خصوص برنامه موشکی بالستیک ایران باید بگویم که مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت نیست و منطقه را بی‌ثبات می‌کند. این یک نگرانی است که باید به همراه متحدان اروپایی و آمریکایی خود مستقل از توافق وین به آن رسیدگی کنیم.

وی همچنین گفت: فرانسه امیدوار است که گفت‌وگوها بر سر برنامه موشکی بالستیک ایران به درستی پیش رود و ما در واقع ظرف چند ماه گذشته وارد گفت‌وگوی سیاسی با ایران شده‌ایم. این موضوع به ما اجازه می‌دهد تا به این مساله و سایر موضوعات به ویژه مسائل منطقه‌ای که درباره آن انتظاراتی از ایران داریم رسیدگی کنیم.

فرانسه در حالی این ادعاها را مطرح می‌کند که مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که تهران همچون هر کشور دیگری حق دارد توان دفاعی خود را برای مقابله با تهدیدات و حفاظت از خاک خود گسترش دهد. موشک‌های ایران نیز بخشی از تلاش ایران برای توسعه ظرفیت دفاعی‌اش است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران به توسعه موشک‌های خود ادامه می‌دهد و برای این کار از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد.

همچنین قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در تایید برنامه جامع اقدام مشترک به تصویب رسید مانع از توسعه برنامه موشکی ایران نمی‌شود.

ایسنا 

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها