دادگاه كيفری بين المللی: نظاميان انگليسی احتمالا در عراق مرتكب جنايات جنگی شده اند

دادگاه كيفری بين المللی: نظاميان انگليسی احتمالا در عراق مرتكب جنايات جنگی شده اند
سه شنبه 14 آذر 1396 - 04:38

دادستان دادگاه کیفری بین المللی روز دوشنبه اعلام کرد  شواهدی وجود دارند که نشان می دهند  نظامیان انگلیسی، پس از تهاجم آمریکا در سال 2003،  احتمالا در عراق جنایات جنگی مرتکب شدند.

به  گزارش خبرگزاری فرانسه از لاهه فاتو بنسودا در گزارش سال 2017 خود اعلام کرد پس از ارزیابی قانونی دقیق اطلاعات موجود، شواهدی منطقی وجود دارند که نشان می دهند نیروهای ارتش انگلیس  احتمالا علیه زندانیان جنایات جنگی مرتکب شدند.
گزارش 74 صفحه ای فتو بنسودا در حالی منتشر شد که قرار است شانزدهمین نشست سالانه مجمع کشورهای عضو اساسنامه رم در فاصله زمانی 4 تا 14 دسامبر در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شود.
 پس از آنکه گروه های دفاع از حقوق بشر و وکلا اطمینان دادند که در فاصله زمانی مارس 2003 و دسامبر 2008، با  یک هزار و هفتاد و یک زندانی عراقی بدرفتاری شده است و مورد شکنجه قرار گرفتند، این دادستان دادگاه کیفری بین المللی لاهه بار دیگر در سال 2014، به بررسی احتمال وقوع جنایات جنگی و خشونت بالقوه علیه زندانیان پرداخت.
گروه های دفاع از حقوق بشر و وکلا همچنین تایید کردند نظامیان انگلیسی در همان زمان، 52 زندانی را به صورت غیر قانونی کشتند. 
با وجود این از گروهی از وکلا  به خاطر نقششان در این تحقیقات  انتقاد شد  اما دفتر دادستان دیوان کیفری بین المللی بر این عقیده است که اظهاراتی فردی هر یک از این وکلا ، چنانچه با مواردی همچون پرونده های بازداشت،  گواهی های پزشکی و عکس ها تایید شده  باشد، این شواهد به اندازه کافی دارای اعتبار خواهند بود. 
فاتو بنسودا در حال حاضر به دنبال مواردی تکمیلی است که درجه وخامت جنایات جنگی احتمالی را در بر می گیرند. اقدامی که به وی اجازه خواهد داد تا وارد مرحله ای دیگر از تحقیقات شود. 
 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها