زنان، نیمی از اعضای مجلس مؤسسان تونس

زنان، نیمی از اعضای مجلس مؤسسان تونس
يکشنبه 28 فروردين 1390 - 16:50

نیمی از اعضای مجلس مؤسسان تونس از بین زنان انتخاب می شوند. به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، "شورای عالی تحقق اهداف انقلاب تونس" قانونی را تصویب کرد که براساس آن باید نیمی از اعضای مجلس مؤسسان این کشور را زنان تشکیل دهند. مردم تونس در 24 ژوئیه آینده اعضای شورای موسسان را انتخاب خواهند کرد. وظیفه این شورا اداره موقت امور کشور، تدوین قانون اساسی و زمینه سازی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی خواهد بود. اختصاص نیمی از کرسی های مجلس موسسان در تونس به زنان امری بی سابقه درجهان عرب به شمار می رود. همچنین بر اساس قانون جدید شورای عالی تحقق اهداف انقلاب تونس، هر فردی که مسئولیتی در هسته مرکزی دولت یا ساختارهای حزب حاکم سابق این کشور داشته است، نمی تواند برای عضویت در شورای ملی موسسان نامزد شود. این قانون همچنین همه شخصیت هایی را که از زین العابدین بن علی دیکتاتور پیشین تونس خواسته بودند تا در سال 2014 برای ششمین بار نامزد پست ریاست جمهوری شود، از نامزدی برای عضویت در شورای ملی موسسان منع کرده است.

مصر در مسیر از سرگیری روابط با ایران و طرد اسراییل

 مصر در مسیر از سرگیری روابط با ایران و طرد اسراییل
دوشنبه 29 فروردين 1390 - 10:01

يک سياستمدار مصري با اشاره به اظهارات اخير وزير امور خارجه مصر گفت: قاهره با توجه به خواسته هاي ملت انقلابي در مسير از سرگيري روابط با جمهوري اسلامي ايران و قطع رابطه با دشمن صهيونيستي قرار دارد.

خانم کریمه الحفناوی از رهبران جنبش کفایه مصر روز یکشنبه در گفتگو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: مسایل به سمت بازگشت به سیاستی متوازن بر اساس شناخت دشمن شماره یک و ازسرگیری و گسترش روابط با کشورهای مسلمان منطقه به پیش می رود.

 

الحفناوی گفت: این اقدام مصر بیانگر چهره جدیدی از قاهره است که قطعا دشمنان اسراییلی و آمریکایی از آن بیم دارند.

 

 وی از اظهارات اخیر وزیر امور خارجه مصر درباره بازنگری در روابط با رژیم صهیونیستی به خصوص در زمینه قیمت گاز صادراتی به این رژیم استقبال کرد و خواستار قطع کامل روابط با رژیم اشغالگر، ازسرگیری روابط با ایران، مقاومت فلسطین و بازگشایی کامل گذرگاه رفح شد.

 

 الحفناوی از رهبران جنبش کفایه مصر تاکید کرد: چهره جدید مصر و منطقه، رژیم اشغالگر و آمریکا را واقعا نگران کرده است.

 

 وی گفت: با توجه به انقلاب های عربی و سرنگونی دیکتاتورها چهره جدید منطقه و مصر با چهره سابق آن کاملا متفاوت است و رژیم اسراییل را دشمن می داند.

 

 الحفناوی افزود: اظهارات مسوولان مصری به خصوص وزیر خارجه در زمینه بازنگری در روابط با کشورها شامل همه کشورهایی بود که در رژیم سابق روابط با آنها قطع شده است به خصوص روابط با ایران، مقاومت در لبنان و فلسطین که رژیم سابق مصر آنها را به جای رژیم صهیونیستی دشمن می دانست.

 

 سفارت اسراییل در مصر باید تعطیل شود

 

 وی با تاکید بر اینکه مصر به تدریج شاهد سیاستی آشکار در قبال رژیم اشغالگر خواهد بود؛ خواستار تعطیلی سفارت اسراییل، اخراج سفیر این رژیم، فرا خواندن سفیر مصر از رژیم اشغالگر، لغو توافقنامه های عادی سازی روابط با این رژیم، بازنگری در توافقنامه کمپ دیوید، برگزاری همه پرسی درباره آن و اتخاذ موضع قاطع ملی در قبال دشمن صهیونیستی شد.

 

 این سیاستمدار مصری ادامه داد: اظهارات مسوولان مصری بار دیگر نظرات مردم و نقش عربی مصر از زمان پیروزی انقلاب را انعکاس می دهد که از زمان امضای توافقنامه کمپ دیوید در سال 1979 متوقف و به وابستگی، اطاعت و تسلیم کامل در برابر دشمن و رژیم صهیونیستی غاصب تبدیل شده بود.

 الحفناوی گفت: اظهارات قاطع و اخیر وزیر خارجه مصر نشان دهنده دشمنی مردم مصر با رژیم صهیونیستی، حمایت از مقاومت در فلسطین و لبنان، تسلیم نشدن در برابر توافقنامه های سازش و حق آنان در تغییر شرایط هر توافقنامه و به خصوص مساله صادرات گاز به رژیم اشغالگر و بازنگری در قیمت آن است.

 

 وی افزود: این علاوه بر اظهارات قاطعی است که خواستار بازگشایی گذرگاه رفح به عنوان یک گذرگاه مصری فلسطینی و ایستادن در کنار ملت فلسطین در غزه است.

پربیننده ترین خبرها