فدریکا موگرینی: کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفارتخانه های خود را به قدس منتقل نمی کنند

فدریکا موگرینی: کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفارتخانه های خود را به قدس منتقل نمی کنند
دوشنبه 20 آذر 1396 - 21:57

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفارتخانه‌های خود را به قدس منتقل نمی‌کنند و نخست وزیر رژیم صهیونیستی می‌تواند این انتظارش را برای دیگران نگاه دارد.

العالم - فلسطین اشغالی

فدریکا موگرینی عصر دوشنبه در کنفرانس خبری پس از نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: نخست وزیر اسراییل (بنیامین نتانیاهو) چند بار گفته است که انتظار دارد کشورهای دیگر نیز از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیروی کنند و سفارتخانه های خود را به اورشلیم (قدس) منتقل کنند؛ او می تواند این انتظارش را برای دیگران نگاه دارد زیرا کشورهای عضو اتحادیه اروپا چنین کاری نخواهند کرد.

شورای امور خارجی اتحادیه اروپا متشکل از وزیران امور خارجه کشورهای عضو و موگرینی صبح امروز با نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی جلسه مشترکی برگزار کردند. موگرینی درباره این جلسه نیز گفت: در این جلسه تاکید کردیم که صلح پایدار بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها همچنان یکی از اولویت های اصلی اتحادیه اروپا است و ما یک موضع واحد و محکم در این زمینه داریم.

موگرینی افزود: باید بگویم که نخست وزیر نتانیاهو ، از خود وزیران امور خارجه (کشورهای عضو اتحادیه اروپا) شنید که اتحادیه اروپا نظر واحد در این زمینه دارند و معتقدیم که تنها راه حل واقع بینانه این مناقشه بین اسرائیل و فلسطین بر اساس تشکیل دو کشور با پایتختی اورشلیم (قدس) برای هر دو کشور اسرائیل و فلسطین است. تمام 28 وزیر امور خارجه این پیام را به نخست وزیر اسرائیل انتقال دادند که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو تا زمان مشخص شدن وضعیت بیت المقدس از طریق مذاکرات مستقیم ، اجماع بین المللی در خصوص اورشلیم (قدس) را محترم خواهند شمرد.

موگرینی خاطرنشان کرد که تمرکز اصلی بحث ها در جلسه حدود دو ساعتی صبح امروز با نتانیاهو ، در خصوص مسائل مربوط به قدس و فرایند صلح خاورمیانه بوده هر چند درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای نیز گفت وگو شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: می توانم به روشنی بگویم که هیچ طرح صلحی و هیچ اقدامی برای آغازمجدد فرایند صلح نمی تواند بدون مشارکت آمریکا روی دهد اما طرف آمریکایی هم نباید هیچ توهمی داشته باشد که طرح آمریکا به تنهایی می تواند موفق باشد زیرا همراهی چهارچوب های بین المللی و منطقه ای هم برای مذاکرات لازم است که در حال حاضر بسیار دور از دسترس به نظر می رسد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص دفاع اتحادیه اروپا راه حل دو کشور و واقع بینانه بودن این موضوع گفت: نه تنها در هفته های گذشته بلکه در دهه های گذشته نیز از کسی نشنیده ام که هیچ ایده ای بجز راه حل دو کشور ، امنیت اسرائیل را حفظ کند. فلسطینی ها نیز لازم است که کشور و اقتدار خودشان را داشته باشند و ما همواره گفته ایم که راه حل دو کشور تنها راه واقع بینانه است.

موگرینی در پاسخ به سوالی درخصوص درخواست احتمالی نتانیاهو برای برخورد با نفوذ ایران در سوریه، بدون اشاره به ایران در پاسخی کلی گفت: رویکرد اتحادیه اروپا درباره سوریه تضمین راه حل سیاسی و مذاکراتی با فرایند سیاسی سوریه و به رسمیت شناختن تمام هویت های جامعه سوریه است که این کشور را به نواحی نفوذ مختلف تقسیم نکند؛ این همواره موضع اتحادیه اروپا بوده و خواهد بود.

موگرینی صبح دوشنبه پیش از دیدار با نتانیاهو نیز نسبت به افزایش خشونت ها در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد و آن را هدیه ای برای افراطیون دانست و افزود: به اعتقاد ما، یافتن یک راه حل پایدار و فراگیر برای مناقشه اسرائیلی - فلسطینی به نفع اسرائیل بخصوص تامین کننده منافع امنیتی است ؛ به همین علت اتحادیه اروپا کار خود را درکنار دوستان و شریکان بین المللی و منطقه ای از جمله مصر و اردن و همچنین دو طرف مناقشه ،برای آغاز مجدد فرایند صلح افزایش خواهد داد و در همین ارتباط گفت وگوی مشابهی با رئیس جمهوری (محمود) عباس درماه ژانویه خواهیم داشت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در سخنانی با این ادعا که قدس 3 هزار سال پایتخت مردم یهودی بوده و در 70 سال گذشته پایتخت اسرائیل بوده است مدعی شد: کاری که رئیس جمهوری ترامپ انجام بود این بود که حقیقت را روی میز قرار دارد؛ صلح بر شناسایی واقعیت مبتنی است و با شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل صلح امکان پذیر می شود.

نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا (FAC) با حضور وزیران امور خارجه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در بروکسل برگزار شد و بررسی تحولات خاورمیانه و راهبرد جدید اتحادیه اروپا درباره عراق و همچنین موضوعات جاری بین المللی از جمله کره شمالی ، زیمبابوه و میانمار از جمله محور گفت وگوهای این نشست بود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها