دی میستورا: معارضان سوری از حمایت بین المللی برخوردار نیستند، پس واقع‌بین باشند

دی میستورا: معارضان سوری از حمایت بین المللی برخوردار نیستند، پس واقع‌بین باشند
سه شنبه 21 آذر 1396 - 16:35

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه خطاب به معارضان سوری گفت که دیگر از حمایت بین المللی بهره‌مند نیستند و باید تحلیل خود را از قطعنامه بین المللی 2254 تصحیح کنند.

العالم - سوریه

منابع آگاه حاضر در مذاکرات صلح سوریه موسوم به «ژنو-8» اعلام کردند که استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از معارضان این کشور خواسته است که «واقع بین» باشند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از این منبع گزارش داد که دی میستورا به معارضان گفته است حمایت بین المللی را از دست داده اند.

به گفته آناتولی، نشست روز گذشته دی میستورا با معارضان، برای معارضان «بد بود».

دی میستورا به معارضان گفته است که اگر در کنفرانس آتی «سوچی» شرکت کنند و در نشستهای کنونی ژنو هیچ پیشرفتی در سبد قانون اساسی صورت نگیرد، این گروه «متلاشی خواهد شد و در آنجا از بین خواهد رفت».

فرستاده سازمان ملل همچنین به معارضان گفته است که آنها «قطعنامه بین المللی 2254، بیانیه ژنو 1 را به صورت نادرست تحلیل و اظهاراتی را مطرح میکنند که سقف آن را بدون هیچ اصل واقعی بالا می‌برد».

قطعنامه 2254 درباره مدت زمانی «انتقال سیاسی» در سوریه است که به 6 ماه میرسد و در جریان آن یک «دولت انتقالی» تشکیل و قانون اساسی جدید تصویب و انتخابات برگزار میشود. معارضان اما مدعی هستند که باید دولت انتقالی با اختیارات کامل تشکیل شود که بشار اسد رئیس جمهور کنونی سوریه در آن حضور نداشته باشد.

دی میستورا از معارضان خواسته است که به صورت جدی مذاکرات مربوط به قانون اساسی را پیگیری کنند تا بتوانند پیش از کنفرانس سوچی، در آن پیشرفت داشته باشند.

همزمان با این ادعاهای معارضان و دی میستورا، بشار الجعفری رئیس هیئت مذاکره کننده دولتی سوریه گفت، تا زمانی که بیانیه کنفرانس ریاض 2 موجود باشد هیچ مذاکره مستقیمی با معارضان ندارد. در این بیانیه معارضان مدعی شده بودند که بشار اسد باید از قدرت کناره گیری کند.

در خصوص مذاکره مستقیم معارضان با هیئت دولتی دمشق، معارضان اعلام کردند که هیچ پیش شرطی برای مذاکره با دولت سوریه ندارند.

هیئت معارضان اعلام کرد که در ژنو عملا فرصت برای آغاز روند سیاسی حل بحران سوریه وجود دارد؛ چرا که این راه حل، تنها و بهترین راه برای حل بحران است.

دور دوم مذاکرات ژنو 8 امروز نیز ادامه یافته است و دی میستورا با هیئت دولتی سوریه و هیئت معارضان دیدار کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها