روسیه: راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا خصومت طلبانه است

روسیه: راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا خصومت طلبانه است
چهارشنبه 29 آذر 1396 - 07:41

روسیه راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا را خصومت طلبانه خواند که برای رویارویی کشورها هدف گیری شده است.

العالم ـ اروپا

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای از ماهیت خصومت طلبانه راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا ابراز تاسف کرد. 
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا را اعلام کرد که در آن بار دیگر بر برتری این کشور در عرصه بین المللی به عنوان اصل اساسی از سوی واشنگتن و تقویت توانمندی نظامی برای ایفای نقش ابرقدرتی تاکید شد. 
وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرد که پیام اصلی راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا همکاری سازنده و برابر با کشورها برای حل و فصل مشترک مسائل موجود نیست بلکه شامل رویارویی است. 
در ادامه بیانیه آمده است: در این سند بجای پیشنهاد بنای روابط مشارکتی با کشورها، تلاش برای حفظ سلطه آمریکا بر جهان به نمایش گذاشته شده که به طور قابل توجهی کاهش یافته است.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود با اشاره به نکات ضدروسی راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا گفته است: تقویت توانمندی اقتصادی و نظامی روسیه و چین به عنوان چالشی برای آمریکا خوانده شده است. به عبارت دیگر مقام های آمریکایی نمی خواهند روسیه و چین را دو قدرت مقتدر ببینند و از ازدست دادن موقعیت سابق خود هراس دارند.
این بیانیه می افزاید: به همین دلیل ایالات متحده، روسیه و چین را به تعدی به نظام جهانی متهم می کند و به نظر می رسد منظور آمریکا از چنین نظامی، ساختار تک قطبی جهانی است که در آن فقط منافع و نیازهای این کشور مورد توجه قرار گیرد.
«در برنامه اقدامات (راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا) گفته شده اشت که محور مرکزی تاریخ را مبارزه برای عظمت کشور تشکیل می دهد و این همان هدفی است که سیاست آمریکا در عرصه جهانی از آن پیروی می کند. در راهبرد جدید در این مورد چیزی تغییر نکرده و فقط در آن خواسته آمریکا بیان شده و بی اطمینانی واشنگتن به استحکام موقعیت خود در آن انعکاس یافته است.»
در پایان بیانیه وزارت خارجه روسیه بر آمادگی مسکو برای بنای روابط مشارکتی با واشنگتن بدون هر گونه تلاش برای تحمیل مواضع و مداخله در امور داخلی روسیه تاکید و گفته شده است: مشارکت واقعی فقط بر اساس اصول برابری و اعتماد متقابل امکانپذیر است.
کاخ کرملین مقر ریاست جمهوری روسیه نیز روز سه شنبه با انتقاد از استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد: ادعای مطرح شده در این استراتژی مبنی بر تهدید آمریکا از طرف روسیه را نمی پذیریم، این سند ماهیت امپریالیستی دارد.
به گزارش ایرنا، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در جمع خبرنگاران گفت که روسیه در استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا نکته مثبت کوچکی می بیند و در آن خاطرنشان شده است که واشنگتن برای همکاری با مسکو در مواردی که به نفع آمریکاست آمادگی دارد.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در همین حال گفت که کشورش نمی تواند ادعای مطرح شده در استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا مبنی بر تهدید روسیه علیه این کشور را بپذیرد.
خبرگزاری ایتارتاس به نقل از پسکوف افزود: با این حال در این سند نکات مثبت کوچکی از جمله آمادگی برای همکاری در عرصه های همسو با منافع آمریکا وجود دارد.
وی ادامه داد: این رویکرد با رویکردهای اعلام شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا همسو است، زیرا مسکو نیز آماده همکاری با واشنگتن در مواردی است که به نفع خود می داند.
پسکوف گفت: پس از مرور این سند به ویژه بخش هایی که در آن از روسیه نام برده شده، بی علاقگی آمریکا برای انصراف از نظام تک قطبی جهان کاملا واضح است، در استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا بیزاری از نظام چندقطبی جهانی به چشم می خورد. 
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها